Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

استقلال کاتالونیا به همه پرسی گذاشته می شود

استقلال کاتالونیا به همه پرسی گذاشته می شود
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

زنجیره بزرگ انسانی در یازدهم سپتامبر موجب تقویت خواسته های استقلال طلبان کاتالانی اسپانیا شد. مردان و زنان نزدیک به چهارصد کیلومتر در منطقه کاتالونیا زنجیره انسانی تشکیل دادند. هدف آنها، برگزاری همه پرسی برای استقلال این منطقه بود.

در پارلمان کاتالونیا، احزاب موافق برگزاری همه پرسی در اکثریت قرار دارند. آرتور ماس، رییس منطقه کاتالونیا، می خواهد به هر ترتیبی این همه پرسی برگزار شود. دلیل اصلی آن شعاری است که ماس در زمان انتخابات داده است و امیدوار است با تحقق همه پرسی دوباره مقام دبیرکلی را از آن خود کند. هر چند نظر او مخالف خواست دولت مادرید باشد.

رییس دولت در منطقه کاتالونیا می گوید فرا می رسد روزی که نهادهای قانونی اسپانیا وارد مذاکره با نمایندگان کاتالونیا شوند. رییس دولت بدور از حساسیتهای استقلال طلبان کاتالان تنها به رای آنها نیاز دارد.

سوال اصلی همه پرسی اینست آیا واقعا می خواهید که کاتالونیا
تبدیل به یک دولت شود و اگر بله، آیا می خواهید که دولتی مستقل باشد.

در این میان نظر دولت مرکزی در مادرید که همه پرسی را خطایی تاریخی می داند به حساب نمی آید. ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا همه پرسی را اشتباهی بزرگ می شمارد.

نخست وزیر اسپانیا می گوید: “این همه پرسی خلاف قانون اساسی است و برگزار نخواهد شد. تصمیم دولت کاتالونیا کاملا مخالف قانون اساسی است.”

آرتور ماس کاملا از تصمیم خود دفاع می کند. او در این راستا نامه ای به رهبران اتحادیه اروپا و کمیسیون اروپایی فرستاده است.

او در این نامه از رهبران اروپایی می خواهد که به برگزاری یک همه پرسی صلح آمیز، دموکراتیک و شفاف در چارچوب اندیشه های اروپایی کمک کنند. رییس منطقه کاتالونیا می گوید هم خودش و هم اکثریت کاتالان نسبت به برگزاری این همه پرسی متعهد می شوند.

در جواب نامه رییس دولت کاتالونیا از مانوئل باروسو می خوانیم که تصمیم گیری در اینباره هیچ ارتباطی با اتحادیه اروپایی ندارد. این یک چالش داخلی است و به نهادهای حکومتی و دیگر مناطق اسپانیا محدود می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یادگاری سفر یا «آت و آشغال»؟ بساط سوغاتی‌های جنسی و توهین‌آمیز از بارسلون جمع می‌شود

ستاره سابق تیم ملی برزیل به اتهام تجاوز جنسی به ۴ سال و نیم حبس و پرداخت جریمه نقدی محکوم شد

ویدئو؛ صدها نفر به مناسبت ششمین سالگرد همه‌پرسی استقلال کاتالونیا در بارسلون تظاهرات کردند