Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

فرود یک بالن چینی در آبهای جزایر مورد اختلاف میان چین و ژاپن

فرود یک بالن چینی در آبهای جزایر مورد اختلاف میان چین و ژاپن
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بالن یک فعال چینی در ۲۲ کیلومتری جزایر مورد مناقشه دو کشور قدرتمند چین و ژاپن سقوط کرد.

روز پنجشنبه ۱۲ دی ماه، گارد ساحلی ژاپن اعلام کرد که آنها یک تبعه ۳۵ ساله چینی را در آبهای نزدیک جزایر کوچکی که در زبان ژاپنی سنکاکو و در زبان چینی دیائویو نامیده می شود، نجات داده اند.

این مرد سعی داشته است که بالن رنگارنگش را بر روی صخره های این جزیره ها فرود آورد. به گفته گارد ساحلی ژاپن، دولت ژاپن عصر روز چهارشنبه این مرد را به یک کشتی گشت زنی چینی تحویل داده است.

سخنگوی وزارت خارجه چین ضمن توصیف این مرد بعنوان یکی از علاقمندان پرواز با بالن، تحویل او به یک کشتی چینی را تایید کرد و اعلام نمود که او در سلامت به سر می برد. او از ارائه توضیح بیشتر در این باره خودداری کرد.

این مجمع الجزایر شامل جزیره های کوچک غیر مسکونی و صخره ای با مساحتی حدود ۲۷ کیلومتر مربع است که پس از کشف منابع نفتی در بستر دریاهای آن در سال ۱۳۴۶ مورد توجه کشورهای منطقه قرار گرفت. در سال ۱۳۴۹ کنترل اداری این منطقه از سوی دولت ایالات متحده آمریکا به کشور ژاپن محول شد و از آن زمان به بعد، مسئله حاکمیت بر این جزیره مورد مناقشه کشورهای منطقه ای مانند چین، ژاپن و تایوان قرار گرفت.

پیش از این، بارها فعالان چینی و تایوانی تلاش کرده بودند تا با قایق به این مجمع الجزیره بیایند اما هر بار گارد ساحلی ژاپن مانع از حرکت آنها شده بود. حدود دو سال پیش نیز گروهی از طرفدار چین توانستند از مسیر هنگ کنگ به این مجمع الجزایر بیایند و قبل از رسیدن گارد ساحلی ژاپن، پرچم چین را در یکی از جزیره ها برپا کنند.

ادامه تنش در پی ایجاد منطقه دفاع هوایی توسط پکن

تنش میان دو کشور چین و ژاپن از حدود یک ماه پیش افزایش یافت آن هم زمانیکه پکن اعلام کرد یک منطقه دفاع هوایی را در دریای شرق چین بوجود اورده است و این منطقه دفاع هوایی جزایر مورد مناقشه را نیز در بر می گرفت.

پس از آن چین اعلام کرد که تمام هواپیماهایی که از این منطقه می گذرند باید خود را به مقامات چینی معرفی کنند و در زمان پرواز خطوط ارتباطی خود را باز نگه دارند.

در پی اعلام این خبر، دولت ژاپن از چین خواست که این تصمیم را لغو کند. ژاپن بوسیله هواپیماهای نظامی و غیر نظامی خود، چین را به مبارزه طلبید و آنها بدون اطلاع دادن به چین به پرواز در آن منطقه پرداختند. ایالات متحده آمریکا نیز این منطقه دفاع هوایی را به رسمیت نشناخت و هواپیماهای نظامی خود را به آنجا گسیل داشت.

طی ماههای اخیر، دو کشور چین و ژاپن بارها جت های جنگنده خود را برای تهدید طرف مقابل به این منطقه فرستادند و باعث ایجاد نگرانی هایی در سطح بین المللی شدند چرا که هرگونه حرکت اشتباهی در این زمینه می توانست منجر به بروز جنگ در منطقه میان چین و ژاپن شود.

در روز فرود این بالن سوار، شینزو آبه نخست وزیر ژاپن بار دیگر موضوع تعهدش را در زمینه تقویت ارتش و تجدید نظر در قانون اساسی ژاپن تکرار کرد.

آقای آبه با وجود انتقادهای شدید دو کشور چین و کره جنوبی و حتی با وجود هشدارهای ایالات متحده آمریکا، همچنان بر ایده خود مبنی بر تقویت جدی ارتش ژاپن تاکید دارد.

بازدید رسمی اخیر او از معبد یاسوکنی در توکیو نیز بر شدت این انتقادها افزوده است. در این معبد، علاوه بر کشته شدگان ارتش امپراتوری ژاپن، کسانی که پس از تسلیم ژاپن در جنگ جهانی دوم، توسط متفقین به عنوان جنایتکار جنگی محاکمه و اعدام شده اند نیز به خاک سپرده شده اند و همین موضوع باعث ایجاد مناقشات داخلی و بین المللی زیادی درباره این معبد شده است.

مسئله بازدید از این معبد زمانی بغرنج تر شد که اعلام گردید پس از نخست وزیر ژاپن، یوشیتیکا شیندو، وزیر کشور ژاپن نیز از این معبد بازدید کرده است.

واقعیت آن است که موضوع ایجاد منطقه دفاع هوایی توسط چین را نمی توان خبری تعجب آور و حساسیت برانگیز خواند بویژه آنکه روزنامه ژاپنی ماینیچی، روز چهارشنبه نوشت که مقامات نیروی دریایی چین حدود چهار سال پیش به اطلاع مقامات رسمی دولت ژاپن رسانده بودند که در حال طراحی یک نقشه منطقه دفاع هوایی اند.

این روزنامه با استناد به صورتجلسه های محرمانه یک جلسه غیر رسمی در یک مرکز تحقیقاتی در پکن در سال ۱۳۸۹ می نویسد که مقامات چینی در گفتگو با مقامات ژاپنی، پیشنهادهایی را درباره همکاری دو کشور برای تدوین اصول ایجاد مناطق دفاع هوایی به منظور جلوگیری از همپوشانی در حریم های هوایی و بروز مناقشه، مطرح کرده اند.

در این گزارش مشخص نشده است که آیا طرح اولیه منطقه دفاع هوایی شامل مناطق مورد بحث دو کشور و یا شامل موضوعاتی مانند شناسایی تمام هواپیماها توسط دولت چین نیز می شده است یا خیر.

آگهی

وزارت خارجه ژاپن تاکنون در باره گزارش روزنامه یاد شده، اظهار نظر نکرده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش مسکو به دیدار بلینکن از کی‌یف در آستانه سفر پوتین به چین: نشانه شکست‌های نظامی اوکراین است

رئیس جمهوری چین پس از پنج‌سال به فرانسه رفت، شی جین پینگ در فرانسه، مجارستان وصربستان به دنبال چیست؟

چین کاوشگر ماه «چانگ‌‌ای ۶» را به فضا پرتاب کرد؛ نخستین نمونه‌برداری از «نیمه تاریک ماه»