آغاز ریاست دوره ای یونان بر شورای اتحادیه اروپا

آغاز ریاست دوره ای یونان بر شورای اتحادیه اروپا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

شامل گفتگو با معاون نخست وزیر یونان

با آغاز سال نوی میلادی، یونان ریاست چرخشی شورای اتحادیه اروپا را برعهده می گیرد. کشوری که خود از نظر اقتصادی و اجتماعی در وضعیتی بسیار دشوار است.

اگرچه دولت یونان، هزینه این ریاست دوره ای را با بودجه پائین ۵۰ میلیون یورویی وعده داده، اما بسیاری از شهروندان خود را بی نیاز از صرف این هزینه می دانند.

یک شهروند آتن می گوید: “ما اول کشور خودمان را اصلاح کنیم و بعد رویکردی به بیرون داشته باشیم.”

و شهروندی دیگر اضافه می کند:“این وضع زندگی مردم است. هر نماینده مجلس در ماه ده هزار یورو حقوق دریافت می کند و هر شهروند عادی پانصد یورو.”

ریاست یونان بر اتحادیه اروپا، که اکنون ۲۸ عضو دارد، در زمانی آغاز می شود که تصمیمات مهم سیاسی در سطح اروپا و در سطح داخلی یونان در دستور کار است. یونان در جبهه داخلی خود باید تا ماه آوریل، به تنظیم نهایی وام های دریافت شده از اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول بپردازد، تا بتواند بخش دیگری از این وام را دریافت کند. ریاضت اقتصادی بیشتری در چشم انداز یونان است و پس از شش سال بحران اقتصادی، هنوز نشانی از برون رفت نیست.

پانایوتیس پتراکیس، تحلیلگر اقتصادی می گوید: “در مورد یونان، برخلاف دیگر کشورها، اکنون بحث بر سر سومین بسته نجات مالی است که قطعا تعهدات بیشتری را برای کشور ایجاد خواهد کرد. اما سرانجام در سالهای ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶، چشم اندازی از رشد اقتصادی را دربر خواهد داشت.”

در کوتاه مدت، ناتوانی یونان در پرداخت و نرخ بالای بیکاری و ریاضت اقتصادی بیشتر، می تواند به ائتلاف کنونی در دولت ضربه بزند و در میانه مسئولیت ریاست بر اتحادیه اروپا، کشور را به انتخابات سراسری تازه ای بکشاند.

در حوزه اروپا، یونان اولین هدف اجرای قوانین نظارتی اتحادیه بانکی خواهد بود و فشار اروپا برای دست یابی به رشد اقتصادی و مبارزه با بیکاری ادامه خواهد یافت. کشور در عین حال نیازمند سیاست های تازه ای در دیگر زمینه ها است.

گفتگوی اختصاصی با اوانجلوس ونیزلوس، معاون نخست وزیر یونان

یونان از روز اول ژانویه سال جدید میلادی، ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را بر عهده گرفت. در مورد برنامه های یونان در این سمت، استاماتیس جیانیسیس، خبرنگار یورونیوز در آتن با اوانجلوس ونیزلوس، معاون نخست وزیر یونان گفتگویی اختصاصی داشت:

یورونیوز: یونان از امروز ریاست شورای اتحادیه اروپا را بر عهده خواهد گرفت که البته طول مدت آن به دلیل برگزاری انتخابات پارلمان اروپا در ماه مه، تنها چهار ماه خواهد بود. آیا شما می توانید در این مدت کوتاه برنامه های لازم را به اجرا بگذارید؟

اوانجلوس ونیزلوس: این برای یونان فرصتی خواهد بود تا نشان دهد که به عنوان یک دولت عضو اتحادیه اروپا در انجام امور شورای اتحادیه اروپا و نمایندگی 28 عضو این شورا، توانایی لازم را دارد.

ما طرح جدیدی برای اروپا در نظر داریم که برای شهروندان این اتحادیه جذابتر و خوشبینانه تر است و برای خانواده های اروپایی و نسل جوان که در بسیار از کشورها درگیر تدابیر ریاضتی، بیکاری و درآمد کم است، اطمینان بخش خواهد بود.

بنابراین از اروپایی صحبت می کنیم که با فرهنگ، متمدن و دارای تاریخی کهن است، از رفاه برخوردار است و قانون بر آن حاکمیت دارد. سخن از اروپایی است که رشد و نوآوری خواهد داشت و مردم آن از تاریخش اطلاع دارند و خواهان رونق اقتصادی برای همه هستند.

یورونیوز: اخیرا شاهد موافقت نامه ای بانکی در سطح اتحادیه اروپا بودیم. در همین حال، یونان به دنبال کسب سومین بسته نجات مالی است تا وام های خود را بازپرداخت نماید. شما این مسئله را چگونه می بینید؟

اوانجلوس ونیزلوس: توافقنامه بانکی بسیار مهم بود اما نه سازوکار نظارت یکجانبه و نه سازوکار پرداخت یکجانبه به تنهایی کارایی نخواهند داشت بلکه سازوکار تضمین سرمایه گذاری نیز ضروری است. یونان هم برای خروج از بحران تلاش می کند.

درطول سه سال گذشته، یونان بزرگترین اصلاح ساختار اقتصادی را در تاریخ اقتصاد اروپای غربی به اجرا گذاشته است. به سال 2009 باز می گردم که در آن کسری بودجه اولیه ما دوازده درصد بود و حال ما با مازاد بودجه اولیه روبرو هستیم که اگر رکود را در هم در نظر گیریم، میزان مازاد به شش و نیم درصد می رسد. از نظر نتایج مالی اولیه، ما با اختلاف زیاد نسبت به سایر کشورهای اروپایی بهترین عملکرد را داشته ایم و حتی در جهان هم یکی از موفقترین کشورها بوده ایم.

آگهی

بنابراین مبنایی وجود دارد که می توانیم بر اساس آن با دوستی و مشارکت، با سایر کشورهای عضو، صندوق بین المللی پول و بانک مرکزی اروپا وارد بحث شویم تا بتوانیم بر سر شرایطی که به ما اجازه خروج از بحران را می دهد به توافق برسیم. هیچکس از این مسئله متضرر نخواهد شد، این به نفع همه است و مالیلت پردازان اروپایی نیز حتی یک یورو به یونان پرداخت نخواهند کرد.

یورونیوز: رشد و بیکاری دو نکته ای است که در برنامه ریاست یونان برجسته شده اند. شما درباره این دو مورد چه کار خواهید کرد؟

اوانجلوس ونیزلوس: قصد داریم در خصوص این دو مورد با کمیسیون همکاری نزدیکی داشته باشیم، همکاری که برای اروپا و بانک سرمایه گذاری اروپا کلیدی است. با این کار می توانیم چارچوبی را فراهم کنیم که تمام دولت های عضو بدان نیاز مبرم دارند.

این تنها کشورهای مواجه با بحران نیستند که به الگویی جدید برای تولید، رشد اقتصادی و رقابت نیاز دارند بلکه تمام کشورهای اتحادیه اروپا نیازمند آن هستند. برای جلوگیری از خطر رکود و افزایش سطح فعلی رشد اقتصادی به این تدابیر احتیاج داریم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واژگونی مرگبار قایق مهاجران؛ فرانتکس می‌گوید یونان پیشنهادهای کمک را نادیده گرفته است

روایت بازماندگان و گارد ساحلی؛ فاجعه مرگبار مهاجران در دریاهای آزاد یونان چگونه رقم خورد؟

پهپادهای ایرانی چگونه مسیر انتقال نفت به اروپا را تهدید می‌کنند؟