Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

«تئوری توطئه» و مصادیق آن در ترکیه امروز

«تئوری توطئه» و مصادیق آن در ترکیه امروز
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ترمیم کابینه ترکیه هم نتوانست از بحران ناشی از رسوایی فساد مالی در این کشور بکاهد. به نظر می رسد با افشا شدن جزئیات پشت پرده این موضوع ، قوای قضاییه و مجریه این کشور رو در روی هم قرار گرفته باشند و در نتیجه، بحران کنونی این کشور وارد مرحله جدیدی شده باشد.

این درحالیست که رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه وضعیت فعلی را ناشی از یک توطئه خارجی ارزیابی کرده است.

در مورد تاثیرات ملی و بین المللی این بحران بُرا بایراک تار، خبرنگار یورونیوز در استانبول با طالب کوچوک جان استاد دانشگاه مرمره گفتگویی انجام داد و از او خواست تا در ابتدا ارزیابی خود را از این رسوایی فساد مالی بیان کند.

طالب کوچوک جان: «وقتی به رویدادهای اخیر ترکیه بویژه مسائلی که در ارتباط با پرونده فساد مالی رخ داده اند، نگاه می کنیم دو نکته وجود دارد که هم برای مردم ترکیه و هم برای مردم دنیا دارای اهمیت هستند. نخست اینکه حزب حاکم در ترکیه طی یازده سال اخیربشدت حجیم شده و دیگر نمی تواند بر روی اعضای جدیدش نظارت لازم را اعمال کند. در واقع امکان کنترل رفتار همه افراد وجود ندارد بنابراین درباره پرونده فساد مالی یک نوع ظن پدید آمده است. نکته دوم مرتبط با این تحقیقات، زمانبندی آن است. شواهد موجود نشان می دهند که برخی از انواع تخلفات و فساد مالی به وقوع پیوسته است و بنابراین انتظار می رود دولت با بانیان آن برخورد کند. اما این موارد در یک برهه حساس سیاسی و درست پیش از انتخابات شهرداری ها روی داده است. همزمانی این مسائل، علامت سئوال بزرگی را در ذهن دولت ایجاد کرده است.»

یورونیوز: اردوغان عوامل خارجی را مسبب وضعیت پیش آمده می داند. این موضع گیری چه تاثیری بر روابط ترکیه با کشورهای دیگر به جا خواهد گذاشت؟

طالب کوچوک جان: «موفقیت نسبی ترکیه در حوزه دیپلماسی و اتخاذ سیاست خارجی چند بُعدی در قفقاز، بالکان و خاورمیانه گهگاهی با انتقاداتی از سوی اروپا و غرب مواجه شده است. بنابراین ترکیه برای مهار این انتقادات درصدد بهبود روابطش با اتحادیه اروپا برآمد. ولی عیلرغم اصلاحاتی که برای سازگارشدن با نُرمهای اروپایی در نظام حقوقی ترکیه صورت گرفته بازهم برخی از ملل اروپایی همچنان بدلیل اینکه ترکیه جزئی از جهان اسلام است، از این کشور انتقاد می کنند و از نظر فرهنگی با این کشور مشکل دارند. آنها می گویند که ترکیه بخشی از جهان غرب نیست. این دیدگاهی است که در محافل نزدیک به دولتهای غربی هم غالب است. اینگونه است که ترکیه علیرغم سیاست های صلح جویانه اش و عضویت در سیستم امنیتی غرب و ناتو، همواره مورد انتقاد بوده است. بنابراین حزب حاکم عدالت و توسعه، علیرغم همه موفقیت هایش، مورد علاقه کشورهای غربی نیست. و وقتی که اپوزیسیون ترکیه هم با غرب همصدا می شود خوب ظن «تئوری توطئه» تقویت می شود.»

یورونیوز: سرمایه گذاران خارجی نگران وضعیت فعلی هستند که ممکن است موجب بی ثباتی در ترکیه و حتی منطقه هم بشود.

طالب کوچوک جان: «طی یازده سال گذشته شاهد ثبات اقتصادی و سیاسی در ترکیه بوده ایم. همه از این وضعیت «برد-برد» سود کرده اند. بویژه تجار و بازرگانان از سیاست های اقتصادی دولت رضایت دارند. وقتی می بینیم که ترکیه در نزدیک دویست کشور دنیا نمایندگی اقتصادی دارد، منطقا به نفع همه است که ثبات بر کشور حاکم باشد. وجود «ثبات» برای حل مشکلات مقطعی ترکیه نظیر مسئله «دمکراتیزاسیون» یا مشکلات کردها یا علوی ها هم حائز اهمیت بسزایی است. دولت تک حزبی ترکیه، اصلاحات مدنظر اتحادیه اروپا را عملی کرده و مشغول حل مسئله اکراد است که از نظر امنیت منطقه ای هم ، مورد مهمی است. اگر ثبات ترکیه برهم بخورد در درجه اول بازرگانان متضرر می شوند و در درجه دوم امکان دارد دامنه بحران حوزه های دیگری را هم بگیرد و به صلح داخلی و منطقه ای آسیب وارد شود. بنابراین از نقطه نظر ملی، به نظرمن همه طرفداران احزاب، چه حزب عدالت و توسعه باشد چه لیبرالها یا کمالیست ها یا اسلامگرایان، باید در درجه اول از ثبات در کشور حمایت کنند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه یک کلیسای دیگر از دوران بیزانس را به‌عنوان مسجد افتتاح کرد

اردوغان: توقف تجارت با اسرائیل با هدف اعمال فشار برای برقراری آتش‌بس در غزه انجام شد

شهردار استانبول و رقیب اردوغان حماس را «گروه تروریستی» خواند