Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

هیات پارلمانی اتحادیه اروپا به تهران می رود

هیات پارلمانی اتحادیه اروپا به تهران می رود
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

گزارش و گفتگو از فریبا مودت، خبرنگار یورونیوز فارسی در بروکسل

به دنبال توافقهای ژنو، نخستین هیئت پارلمانی اتحادیه اروپا پس از شش سال به ایران عزیمت می کند.

موافقتنامه ژنو در مورد برنامه هسته ای ایران، آنچنان که امید می رفت، درها را بروی طرفین گشوده است. دیدار هیئت پارلمانی اتحادیه اروپا از ایران، نخستین گام در جهت عادی ساختن روابطی است که بمدت شش سال در حالت تعلیق بوده است.

موافقتنامه تاریخی ژنو در روز بیست و چهارم نوامبر نقطه عطفی در یک دهه بحران هسته ای ایران است که علیرغم تعبیرهای متفاوت آمریکا و ایران در مفاد آن، راه را برای مذاکرات گسترده تر در آینده و لغو تحریمهای غرب علیه ایران می گشاید. قرار است طرفین شش ماه دیگر، برای ارزیابی اثرات این توافق گردهم آیند.

ایران بر این فرض است که مذاکرات، ادامه عملیات غنی سازی و ایجاد راکتور آب سنگین اراک را ممکن ساخته است، در حالیکه آمریکا می گوید توافقنامه، تمام جنبه های برنامه هسته ای ایران را متوقف می کند. مذاکرات پشت پرده برای حل اختلافات همچنان ادامه دارد.

آنچه روند عادی ساختن روابط میان ایران و غرب را ممکن ساخته، انتخاب حسن روحانی، سیاستمدار میانه رو به ریاست جمهوری ایران، و نیز ضعف اقتصاد ایران در نتیجه تحریمهای گسترده بین المللی بوده است. ایران اکنون از اعتدال سخن می گوید.

گفتگو با رییس هیات اعزامی پارلمان اروپا به تهران

در این باره با تاریا کرونبرگ، عضو پارلمان اروپا و رییس هیات اعزامی پارلمان اروپا به ایران گفتگویی داشتم که شرح آن در پی می آید:

یورونیوز: خانم کرونبرگ، انتظار دارید سفر شما به ایران چه دستاوردی به همراه داشته باشد؟

تاریا کرونبرگ: «هیئت پارلمان اروپا برای بازدید از ایران به این کشور می رود و سپس نمایندگان ایران برای دیدن ما خواهند آمد. آخرین بار، این ایرانی ها بودند که به پارلمان اروپا آمدند و این دفعه نوبت ماست که البته ابتکارعمل خود ما هم بود.»

یورونیوز: برنامه شما در ایران چیست؟ از چه مکانهایی بازدید و با چه افرادی ملاقات می کنید؟

تاریا کرونبرگ: «هدف اصلی ما در این سفر بازدید از پارلمان ایران است و بحث مذاکرات و گفتگوهای بین پارلمانی، اما قصد داریم با مقامات دولت و نمایندگان جامعه مدنی هم دیدارهایی داشته باشیم. مایلیم خارج از دولت، با نمایندگان جامعه مدنی هم ملاقات کنیم. با مقامات سازمان ملل هم که بعنوان نمونه در حوزه قاچاق مواد مخدر و دیگر سازمانها فعال هستند، دیدار خواهیم کرد.»

یورونیوز: آیا وضعیت حقوق بشر در ایران را هم مطرح خواهید کرد؟

تاریا کرونبرگ: «البته. گفتگو درباره حقوق بشر در پارلمان می تواند نقطه بدیهی شروع باشد. مطرح کردن سوالاتی دراین زمینه و همچنین تشریح نقطه نظرات پارلمان اروپا. از سویی دولت ایران هم نسبت به بحث در این مورد، دیدگاه بازی داشته است.»

یورونیوز: شش سال و حتی بیشتر از زمان آخرین بازدید نمایندگان پارلمان اروپا از ایران گذشته است. فکر می کنید چه تغییری در اوضاع بوجود آمده باشد؟

تاریا کرونبرگ: «به نظرم یک نوع گشودگی و بازشدن به سمت غرب وجود دارد. از طرف دیگر، ایران طی سالهای اخیر در انزوای شدیدی فرو رفته و فشارهایی هم از طرف غرب برای انزوای کامل ایران صورت گرفته است. بنابراین این می تواند یک نقطه گشایش باشد. یک تلاش اولیه تا ببینیم مسائل چگونه به پیش خواهند رفت. به هر حال، وضعیت برای برقراری یک گفتگوی خوب و سازنده مهیا شده است.»

یورونیوز: بجز این، آیا مورد دیگری هست که بدنبال آن باشید؟

تاریا کرونبرگ: «خوب. به نظرم یکی از مسائلی که برای ما اهمیت دارد جایزه ساخاروف سال گذشته پارلمان اروپاست که به دو ایرانی، آقای پناهی و خانم ستوده اهدا شد. امیدواریم بتوانیم آنها را در این سفر ملاقات کنیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مجارستان، پاشنه آشیل اتحادیه اروپا در جنگ روسیه با اوکراین؛ وتوی بوداپست خشم اعضا را برانگیخته است

بورل: برای صلح خاورمیانه به یک تشکیلات فلسطینی کارآمد و قوی نیاز است

نخستین قانون کار جهان برای روسپی‌گری؛ آیا بلژیک نگاه اروپا به کارگران جنسی را عوض می‌کند؟