Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آفریقای جنوبی پس از درگذشت نلسون ماندلا

آفریقای جنوبی پس از درگذشت نلسون ماندلا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

جهان در سوگ نلسون ماندلاست. گروهی او را نماد درستی و یکی از آخرین مردان بزرگ می خوانند. در آفریقای جنوبی احساسات نسبت به درگذشت او بسیار قوی تر از دیگر نقاط جهان بوده و بگونه ای ویژه نمایان شده است.

در این باره لورانس آلکساندروویچ با فرانسوا شینیاک خبرنگار اعزامی یورونیوز به ژوهانسبورگ گفتگو کرده است.

یورونیوز: فرانسوا شینیاک، آیا می توانید تصویری از ژوهانسبورگ پس از ورودتان را برای ما توصیف کنید؟

فرانسوا شینیاک: آنچه در اینجا کاملا مشهود است صمیمیت و همدلی میان مردم است. این کشور مشغول عزاداری است اما یک عزاداری شادمانه. ما مردم را می بینیم که در خیابانها دور هم جمع شدند اما غمگین نیستند و با یکدیگر در ارتباطند. ما مردم را می بینیم که آواز می خوانند، می رقصند، عکس می گیرند، به آسمان نگاه می کنند و همدیگر را در آغوش می گیرند. این یک عزاداری غم انگیزی نیست بلکه بیشتر یک نوع بیان صمیمیت و همدلی است. چند ساعت پیش در نزدیکی خانه نلسون ماندلا در هوتون بودم. در آنجا پلیس برای جلوگیری از ورود خودروها به اقامتگاه نلسون ماندلا حصاری ایجاد کرده است و این حصارها هم اکنون پر از گل شده اند. مردم محرابهایی را در نزدیکی آن محل ساخته اند و شمع روشن کرده اند، پیامهای زیادی گذاشته اند، آواز می خوانند و می رقصند . این آخرین ادای احترام آنها به نلسون ماندلا است.

یورونیوز: شما با مردم زیادی در خیابانها گفتگو کردید. آیا آنها فکر می کنند که زندگی در آفریقای جنوبی پس از فوت نلسون ماندلا تغییر خواهد یافت و آیا مرگ او باعث تضعیف این کشور می شود؟

فرانسوا شینیاک: نباید فراموش کرد که وضعیت در اینجا از شرایط ایده آل فاصله دارد. نرخ بیکاری جوانان ۲۵ درصد است که بسیار بالاست. یک نفر به من گفت که حزب حاکم بطور جدی مورد انتقاد قرار گرفته است. نباید فراموش کرد که در سال ۲۰۱۴ میلادی انتخابات برگزار خواهد شد و نسل جدیدی که آپارتاید را نمی شناسد و پس از آن متولد شده، رای خواهد داد و بوضوح مشخص است که این نسل به حزب حاکم رای نخواهد داد. اما پس از ماندلا چه پیش خواهد آمد؟ آیا یک مرد و یا یک زن دیگر مشعل ماندلا را حمل خواهد کرد و راه او را ادامه خواهد داد؟ هیچ چیز در آفریقای جنوبی در این باره روشن نیست. این مساله برای همه جای سوال دارد و همه نسبتا نگران هستند.

یورونیوز: آفریقای جنوبی با چالشهای متعددی روبروست که یکی از مهمترین آنها مبارزه با فقر است. ما درباره کشوری با بیشترین نابرابری در جهان صحبت می کنیم. آیا دیدگاههای ماندلا می تواند این وضعیت را تغییر دهد؟

فرانسوا شینیاک: درباره نابرابری در این کشور حق با شماست و این نابرابری همچنان میان سیاهان و سفیدان و همچنین میان جوانان و بقیه مردم وجود دارد. این نابرابری را می توان میان مهاجران و بقیه ساکنان کشور نیز مشاهده کرد. نبادید فراموش کرد که در سال ۲۰۰۸ میلادی این کشور دچار هرج و مرج شده بود و خشونتهای بسیاری علیه مهاجرانی صورت گرفت که از کشورهای همسایه یعنی زیمبابوه و کنگو آمده بودند. این افراد قربانی خشونت شدند و چیزی که اکنون باعث نگرانی همه شده این است که پس از مرگ ماندلا کشور دوباره در هرج و مرج سقوط نکند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعلام نتایج رسمی انتخابات آفریقای جنوبی؛ پایان حاکمیت یکپارچه حزب متبوع نلسون ماندلا پس از ۳۰ سال

میلیاردها دلار طلای مدفون در آفریقای جنوبی؛ آیا «طلای نامرئی» از زباله‌های معدنی استخراج شدنی است؟

حمایت آفریقای جنوبی از فلسطینی‌ها چگونه با پرونده نسل‌کشی در این کشور عجین شده است؟