Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

توانایی رهبران مخالف دولت، در بوته آزمایش اوکراینی ها

توانایی رهبران مخالف دولت، در بوته آزمایش اوکراینی ها
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

این روزها صحبتهای زیادی در رابطه با انقلاب نارنجی اوکراین در خیابانهای کی یف شنیده می شود. انقلابی که در سال 2004 میلادی باعث سقوط کامل دولت وقت شد و رهبر آنزمان انقلاب، ویکتور یوچنکو، زمام امور را در دست گرفت.

اما مخالفان امروز رهبری واحدی ندارند. مایه اشتراک آنها تنها اهداف مبارزاتی واحد و نه رهبری واحد است و این مساله یکی از دلایل سرعت کند پیشروی مخالفان است. سه رهبر از سه حزب مخالف دولت. سه رهبری که هیچ کدام حاضر به کنارگیری به نفع دیگری نیستند.

یکی از انها نزدیک به یولیا تیموشنکو بانوی انقلاب است، دیگری قهرمان بوکس جهان است و نفر سوم رهبری ملی گرایان اوکراینی را عهده دار است. ویتالی کلیچکو مشتزن و رهبر پانچ می گوید:
ما همه کاری خواهیم کرد. با همه تماس برقرار می کنیم. تا بتوانیم به این دولت فشار بیاوریم، قدمهایمان را مطمین بر می داریم تا دولت را ساقط کنیم.

اما چگونه می توان به این هدف رسید؟ انتخابات پیش از موعد یکی از راه حلها است.

مخالفان بی شک یکی از بهترین فرصتها علیه دولت را سه شنبه پیش در جریان رای عدم اعتماد به کابینه از دست دادند. در حالیکه مطمین بودند می توانند نخست وزیر را استیضاح کنند و برکنار، به این مهم دست نیافتند. 186 نفر به بی کفایتی نخستوزیر رای دادند، در حالیکه مخالفان نیاز به 226 رای داشتند.

این مخالفان که اغلب دهه چهارم زندگی شان را آغاز کرده اند، تا به امروز نشانی از کاریزما ی سلفشان یوچنکو و تیموشنکو را نداشته اند. با این حال به نظر می رسد کلیچکو مشتزن از دو رهبر دیگر در جلب مردم تواناتر است.

اما تجربه سیاسی اش هم چون تیاگنیبوک دیگر رهبر مخالفان بسیار کم است. اما آرسنی یاتچنیوک سومین راس مثلث رهبری مخالفان که زمانی دومین شخص پرقدرت کشور بود به نظر پرتجربه تر می رسد. اما کاریزمای پیشوای حزبش یولیا تیموشنکو را ندارد.

آرسنی یاتسنیوک، رهبر مخالفان دولت اوکراین، در مصاحبه ای اختصاصی با یورونیوز به چالشهای پیش روی این کشور و آرزوی خود مبنی بر برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری و پارلمانی، اشاره کرد.

یورونیوز: مخالفان دولت اوکراین بطور سنتی با هم اختلاف نظر دارند، آیا شما در حال مذاکره برای یافتن یک برنامه مشترک و احتمالا معرفی یک نامزد مشترک هستید؟

آرسنی یاتسنیوک: علی رغم این که ما در اوکراین، احزاب مختلف و گاهی برنامه های مختلفی داریم، اما همانند یک اپوزیسیون بطور هماهنگ عمل می کنیم. کلید برنامه های ما یکی است و آن پیوستن به اتحادیه اروپا و ارزشهای اروپا و حرکت به سمت ایجاد یک کشور جدید است.

یورونیوز: اما آیا کانال ارتباطی با اروپا همچنان باز است و آیا این دولت واقعا معتقد است که می تواند با اتحادیه اروپا کاری را به پیش ببرد؟

آرسنی یاتسنیوک: این یک فریبکاری است و از ابتدا هم یک فریبکاری بود. این رییس جمهور دلیل و انگیزه ای برای امضای توافق نامه با اتحادیه اروپا نداشت. هدف اصلی آقای یانوکوویچ این است که برای بار دوم به مقام ریاست جمهوری برسد. او برای این کار نیاز به پول دارد. اکنون هم کشور در شرایط بحران مالی است و تنها راه تهیه پول در جهان غرب برای او، توسل به صندوق بین المللی پول است. اما صندوق بین المللی پول، شرایط سخت و روشنی را گذاشته و آن اعمال اصلاحات اقتصادی از جمله پایان دادن به فساد مالی، تعدیل کردن بودجه و افزایش هزینه خانوارها است. این اقدامات آثار منفی در مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری او خواهد داشت. بنابر این او به یک حمایت مالی دیگری نیاز خواهد داشت و آن فقط روسیه است.

یورونیوز: آیا به نظر شما امکان اعلام انتخابات زود هنگام در کشور وجود دارد؟

آرسنی یاتسنیوک: هدف نهایی ما برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری و پارلمانی است. البته ما خیلی واقع بین هستیم و به خوبی می دانیم که ساقط کردن رییس جمهور کنونی کار ساده ای نیست. آقای یانوکوویچ هرگز استعفا نخواهد داد. اما مردم اوکراین هم همان کاری را خواهند کرد که از مدتها پیش می کنند و آن مبارزه برای احقاق حقوق مدنی و آزادی است. صدها هزار اوکراینی تجمعات مسالمت آمیزی علیه این دولت و این رییس جمهور بر پا کرده اند. ما خواهیم توانست به هدفمان که پیوستن به اتحادیه اروپاست برسیم.

یورونیوز: چه کسی دستور مداخله پلیس در مرکز کیف در روز شنبه هفته گذشته و اعمال خشونت علیه خبرنگاران را صادر کرد؟

آرسنی یاتسنیوک: کسی در اداره امور داخلی و امنیتی و یا دبیرخانه شورای امنیت ملی بوده است.

یورونیوز: آیا این دستور از طرف مقامات بالا و اساسا شخص رییس جمهور صادر شد؟

آرسنی یاتسنیوک: من معتقدم افرادی همانند کلویف، که مشاور امنیت ملی و مسئول دفتر کنترل اجرای قوانین است، در این کار نقش داشته اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لایحه جنجالی «نفوذ خارجی» با امضای رئیس پارلمان گرجستان قانون و لازم‌الاجرا شد

تظاهرات هزاران تن در گرجستان در اعتراض به لایحه جنجالی «عوامل خارجی»

گزارش سالانه سازمان اطلاعات و امنیت کانادا: ایران از تهدید‌های اصلی برای امنیت کانادا است