Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

«هند باید جایگاه حقیقی خود را در جهان بیابد»

«هند باید جایگاه حقیقی خود را در جهان بیابد»
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پراناب موکرجی، یکی از باسابقه ترین سیاستمداران هند، دوازده ماهی است که به مسند تشریفاتی ریاست جمهوری تکیه زده است. وی از نخستین دهه استقلال هند، همواره در کانون اصلی قدرت حضور داشته و در شکل گیری هند معاصر نقش موثری ایفا کرده است.

خبرنگار یورونیوز، اندک زمانی پیش از سفر پراناب موکرجی به اروپا برای حضور در دوسالانه فرهنگی «یوروپالیا»، به کاخ ریاست جمهوری در دهلی نو رفت و با وی گفت و گو کرد.

یورونیوز: آقای رئیس جمهوری، شما در حالی راهی سفری به اتحادیه اروپا هستید که هند و اروپا با مشکلات جدی اقتصادی دست به گریبان هستند. البته سخن از بحران اروپا زیاد رفته است اما مشکلات اقتصادی در هند بسیاری را شگفت زده کرد. هند را یکی از رهبران قدرت های اقتصادی نوظهور می دانستند، آن چیزی که به گروه «بریکس» معروف شده بود. واقعا چه اتفاق افتاد؟

پراناب موکرجی: بگذارید نخست، نظرم را درباره مشکلات اقتصادی مطرح کنم. من از شروع ماجرا کاملا در جریان رخدادها بودم. نخست در سال ۲۰۰۸ زمانی که بحران مالی آغاز شد، مجبور شدم علاوه بر وظایف معمولم، مسئولیت بخشی از وزارت دارایی را نیز به عهده بگیرم، در نتیجه در بطن ماجرا بودم. در آن زمان، تولید ناخالص داخلی هند، رشدی معادل ۹ درصد داشت، اما اندکی بعد وقتی در سمت وزیر دارایی مشغول به کار شدم، شاهد بودم که این رقم در ظرف کمتر از دو هفته کاهش یافت و این افت ادامه پیدا کرد.

باید اذعان کنم که در آن زمان هنوز ابعاد بحران برای ما مشخص نبود. البته ما بسرعت وارد عمل شدیم و سعی کردیم یک رشته اقدامات پیشگیرانه صورت دهیم، اما شوک سنگینی به اقتصادمان وارد شده بود. البته من از هند می گویم اما این رخداد در همه جا تاثیری مخرب و بنیادی داشت. مشکلات بنیادی هم مجموعه ای از مسایل بود که از حوزه پولی یورو و برخی مناطق دیگر ناشی می شد و عملا بسیاری از کشورها بویژه اقتصادهای نوظهور را در برگرفت.

در واقع، میزان استقراض ما با میزان فعالیت تولیدی و منابع اقتصادیمان همگونی نداشت و عملا نیازمند اعمال اصلاحات رادیکال بودیم. بسیاری از کشورها اروپایی بسرعت، خطر را پذیرفتند و برای اعمال و اجرای این اصلاحات اقدام کردند و به من برای شجاعت عملشان احترام قائلم.

یورونیوز: هند هم این کار را خواهد کرد؟

پراناب موکرجی: هند نیز مدتی است اصلاحات را آغاز کرده است.

یورونیوز: ولی اصلاحات بیشتری نیز لازم است.

پراناب موکرجی: درست است. حالا که به این مساله اشاره کردید باید یادآوری کنم که شما باید به جمعیت عظیم هند و نحوه رشد و توسعه اقتصاد کشور نیز توجه داشته باشید.

در اکثر کشورهای توسعه یافته، صنایع بسیار پیشرفته وجود دارد، اما وضعیت در هند متفاوت است. ما باید مایحتاج بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تن را تهیه کنیم. ما باید برای توسعه صنایع کشاورزی تلاش کنیم. ما نیازمند توجه بیشتر و توسعه اقتصادی گسترده تر در مناطق روستایی هستیم.

درست است که اقتصاد جهانشمول شده است و تحولات اقتصادی در یک کشور می تواند بر مناطق دیگر تاثیر گذار باشد، اما نباید فراموش کرد ما باید دست در دست هم کار کنیم و همچنین به مسایل و مشکلات ویژه هر کشور نیز توجه داشته باشیم.

یورونیوز: از همکاری سخن گفتید. می دانیم که اتحادیه اروپا و هند، همکاری های مشترک زیادی با یکدیگر دارند و از سال ۲۰۰۷ نیز بحث هایی حول محور توافقنامه تجارت آزاد برای افزایش روابط بین دو طرف مطرح شده که اگر اجرایی شود، زندگی بیش از یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تن را تحت تاثیر قرار خواهد داد. چگونه می توان به این توافق دست یافت؟

پراناب موکرجی: می دانید که من نمی توانم مستقیما به این پرسش پاسخ دهم. من همواره و در طول ۱۵ جلسه مذاکرات دو جانبه، به همکارانم در وزارتخانه های مختلف توصیه کرده ام که سعی کنند این توافقنامه به امضا برسد و کامل شود. و از نزدیک تحولات مذاکرات را دنبال می کنم. وقتی که وزیر دارایی بودم ابعاد مختلف توافقنامه را بررسی کردیم و تا حد زیادی در مسیر توافق دوجانبه پیش رفتیم. البته اختلافات و تفاوتهایی هم وجود دارد که باید سعی کرد حل و فصل شود.

یورونیوز: یکی از آنها، پیچیدگی قوانین اداری و ساختار دیوانسالاری در هند است.

پراناب موکرجی: ببنید، درست است که اختلاف نظر و تفاوت نگرش به برخی مسایل بین دو طرف وجود دارد، و من نمی خواهم وارد جزئیات شوم، اما تاکید دارم که ما باید برای رسیدن به یک توافق دو جانبه تلاش کنیم. و هر چه زودتر این کار انجام شود، بهتر است.

*یورونیوز: سفر شما به اروپا همزمان است با برگزاری دوسالانه «یوروپالیا» که این دوره، فرهنگ و هنر هند را گرامی می دارد.

پراناب موکرجی: بله درست است. هند تمدن کهنی است هرچند ملت و حکومت جوانی است، اما یکی از کهن ترین تمدن های جهان است.

یورنیوز: به قدمت اقوام هاراپان.

پراناب موکرجی: بله، نکته قابل توجه، تنوع اقوام و اقشار در هند است و ما سعی خواهیم کرد در این دوسالانه عمق و غنای فرهنگی کشاورمان را بیشتر به جهانیان معرفی کنیم.

یورنیوز:نظرتان در مورد خشونت های اخیر علیه زنان هند چیست؟ آیا مطبوعات تصویر درستی از این رخدادها ارائه کردند یا بخش ناگفته ای هم وجود دارد؟

پراناب موکرجی: باید خاطرنشان کنم که بعضی از این رخدادها از جمله حادثه دلخراش ماه دسامبر گذشته، حقیقتا تکان دهنده بود و مردم را بشدت شوکه کرد.

مطبوعات به میزان درست و بجایی این حوادث را پوشش دادند. می دانید که زنان هندی بویژه در مناطق روستایی، شرم و حیا دارند و در نتیجه معمولا این حوادث را گزارش نمی کنند. اما امروز، شاهد این هستیم که واکنش به این حوادث بیشتر شده و گزارش و شکایتهای بیشتری هم مطرح می شود که البته عمل خوبی است، هرچند در حال حاضر حیثیت هند را نیز اندکی خدشه دار کرده است.

اما من به شما اطمینان می دهم که اقدامات لازم در نظر گرفته شده است. هدف این است که نقاط ضعف کشورمان را تقویت کنیم که یکی از آنها، مسایل مربوط به زنان است. ما باید به زنان قدرت بیشتری بدهیم. در ساختار حکومتی هند بیش از ۳ میلیون نماینده محلی و استانی مشغول به کار هستند که بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن از آنها زن هستند.

یورونیوز: بله درست است باید امکانات آموزشی بیشتری برای زنان ایجاد کرد اما فکر نمی کنید چیزهای زیادی هم هست که مردان باید بیاموزند؟

پراناب موکرجی: بی تردید. قطعا سطح آموزشی آنها نیز باید افزایش یابد تا معنی مصالحه و مدارا در کشور قوت گیرد. برای این هم هست که من از مردان کشورم خواسته ام به ارزش ها و اخلاقیات کشور بیاندیشند و در تفکراتشان تجدید نظر کنند.

یورونیوز: پس از یک دهه آرامش نسبی، بار دیگر شاهد تشدید تنش در خط کنترل مرزی با پاکستان بودیم. آیا فکر می کنید بالاخره، شما شخصا روزی شاهد صلح بین دو کشور خواهید بود؟

پراناب موکرجی: در سال ۱۹۷۱ زمانی که ایندیرا گاندی نخست وزیر هند بود با همتای پاکستانی اش، ذوالفقار علی بوتو، وارد مذاکرات صلح شد.

مذاکراتی که به توافقنامه سیملا انجامید و در نتیجه آن، ارتش هند از تمامی مناطق اشغال شده طی جنگ، عقب نشینی کرد. سیاست خارجی ما تسخیر هیچ سرزمینی نیست، و هیچ تمایلی هم به صدور ایدئولوژیمان به کشورهای دیگر نداریم و هیچ منفعت اقتصادی نیز در این کار نداریم.

زمانی که وزیر امور خارجه بودم همیشه این جمله را می گفتم که «اگر بخواهم می توانم دوستانم را عوض کنم اما نمی توانم همسایگان را عوض کنم.» باید این حقیقت را قبول کرد، و تنها در آن هنگام است که می توانید تصمیم بگیرد که آیا می خواهید با همسایگانتان در تنش زندگی کنید یا در صلح. ما صلح را برگزیده ایم، اما این نکته خیلی مهم است و نباید فرامش شود که هیچ کشوری حاضر نیست تمامیت ارضی اش به مخاطره بیافتد. این غیر قابل تحمل است. مساله بعدی هم مساله تروریسم است که باید حل و فصل شود، و اینکه حمایت های دولتی از تروریسم غیرقابل قبول است.

یورونیوز: این ادعای هند است اما پاکستان می گوید حمایت های دولتی از تروریسم وجود ندارد.

پراناب موکرجی: می گویند حمایت ها دولتی نیست بلکه توسط «بازیگران غیردولتی» صورت می گیرد و من هم می گویم آخر این بازیگران که از آسمان به زمین نیامده اند. این بازیگران غیردولتی از سرزمین تحت کنترل آنها آمده اند.

یورونیوز: انتخابات سراسری هند در بهار سال آینده، برگزاری خواهد شد. می دانم که مقام شما اجازه ابراز نظر در این زمینه نمی دهد اما به عنوان سیاستمداری با تجربه، ممکن است مسایل اصلی و تاثیر گذار در انتخابات آتی را برای ببیندگان ما برشمارید؟

پراناب موکرجی: افزایش رشد و توسعه اقتصادی، حفظ نظم و اجرای دقیق قانون، افزایش امنیت داخلی و خارجی. رای دهندگان هندی کاملا به وظایفشان آگاهند و من مطمئنم از حق رای خود، عاقلانه استفاده خواهند کرد.

یورونیوز: اهمیت انتخاب یک رهبری کاریزماتیک را چگونه ارزیابی می کنید؟

پراناب موکرجی: مهم این است که رهبر مورد نظر چقدر رای بدست می آورد. میزان رای است که کاریزمای رهبران سیاسی را به چالش می کشد.

یورونیوز: یک کاربر تارنمای یورونیوز پرسشی از شما داشته که برایتان می خوانم. اسم او تانمی کومار است و در رشته اقتصاد در دهلی تحصیل می کند. او پرسیده «آیا به نظر شما مشی سیاسی در هند طی این سالها تغییر کرده است؟»

پراناب موکرجی: در هر انتخابات، ما شاهد ظهور سیاستمداران جدید و تفکرات تازه بوده ایم. نگرش هایی که برای مواجه با مسایل جدید کشور شکل گرفته اند. مسایلی که در کشوری با اقتصاد و جمعیتی در حال رشد رخ می دهد.

یورونیوز: اجازه می خواهم در پایان گفتگو، اشاره ای نیز به زندگی و تجارب فوق العاده شما بکنم؛ شاید بتوان گفت که شما تنها سیاستمداری هستید که تمامی تاریخ معاصر هند را به چشم دیده و زندگی کرده اید. به نظر شما، اگر پدران هند معاصر، افرادی مثل گاندی یا نهرو، هند امروز را می دیدند، از آن احساس رضایت می کردند؟

پراناب موکرجی: بی تردید، چرا که در زمان استقلال، هند متحد نبود. در آن زمان، صنعت به معنی مدرن آن بسیار ضعیف بود، اما صنایع امروز هند بسیار پرتوان است. در آن زمان، تنها یک سوم هندی ها سواد خواند و نوشتن داشتند، اما اکنون، این رقم به سه چهارم رسیده است. در نتیجه، چیزهای وجود دارد که موجب خشنودی و رضایت پدران هند شود، هر چند قطعا چیزهای هم هست که آنها را ناراضی خواهد کرد چرا که وضعیت ما باید و می تواند بهتر از این باشد.

یورونیوز: آیا احساس پشیمانی می کنید؟

پراناب موکرجی: نه.

یورونیوز: دل نگرانی این روزهای شما چیست؟

پراناب موکرجی: دلم می خواهد که هند جایگاه حقیقی خود را در جامعه جهانی بیابد و به یکی از پیشرفته ترین کشورهای جهان تبدیل شود که حقوق بشر را سرلوحه کار خود قرار دهد، و بهبود و پیشرفت تمام اقشار و اقوام کشور را در یک جامعه متنوع و مختلط فراهم کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیوان عالی هند تصمیم دولت مودی برای لغو خودمختاری کشمیر را تائید کرد

اصرار بر تغییر نام «هند»؛ مودی در نشست گروه ۲۰ با عنوان «بهارات» سخنرانی کرد

هند با آمریکا منافع مشترک دارد نه ارزش‌های مشابه؛ چرا دهلی نو نمی‌تواند متحد واشنگن باشد؟