بحران سیاسی و اقتصادی، گریبان دولت اسپانیا را رها نمی کند

بحران سیاسی و اقتصادی، گریبان دولت اسپانیا را رها نمی کند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

حزب مردم اسپانیا به رهبری ماریانو راخوی، نخست وزیر این کشور در بحران به سر می برد. این بحران از ۱۰ ماه پیش و بعد از افشای اخباری در بارۀ دریافت پول های غیرقانونی ثبت نشده از شرکت های ساختمان سازی و دیگر هواداران و پخش آن میان اعضای رهبری این حزب آغاز شده است. این امر توسط لوییس بارسناس، خزانه دار سابق این حزب صورت گرفته و رییس دولت اسپانیا را در وضعیت ناگواری قرار داده است.

بر اساس اسنادی که روزنامۀ ال پاییس فاش کرده است، ماریانو راخوی، به مدت یازده سال، همه ساله، مبلغ ۲۵ هزار و ۲۰۰ یورو از سوی خزانه دار سابق حزب مردم دریافت کرده و این مبالغ جز درآمدهای وی و دیگر سیاستمداران این حزب اعلام نشده است.

ماجرا بعد از دستگیری خزانه دار حزب مردم و بازداشت وی و همچنین افشای حساب های بانکی مخفی وی با مبالغ میلیونی، موجب شده که بر فشارهای مخالفان ماریانو راخوی برای استعفای وی افزوده شود.

وی و دیگر اعضای رهبری حزب مردم پیوسته این اخبار را تکذیب کرده اند. لوییس بارسناس نیز، تمام این اسناد منتشر شده در روزنامه ها را کذب محض خوانده بود.

کمیتۀ اجرایی حزب مردم در ماه فوریه و بعد از نخستین اسناد منتشر شده در روزنامۀ ال پاییس، تشکیل جلسه داد و رسما وجود این اسناد را که شامل دفتر ثبت حساب های خزانه دار سابق این حزب می شد، تکذیب کرد. بعد از آن بود که ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا در مقابل خبرنگاران، دریافت پول تحت هر عنوانی را تکذیب کرد و گفت: “نیازی نمی بینم که زیاد توضیح بدهم، دو کلمه کافیست: کذب محض است. تکرار میکنم، من هرگز، نه در این حزب و نه جای دیگری، نه پولی دریافت کرده ام و نه پولی پخش کرده ام. این اخبار دروغ است.”

در ماههای بعد از ان نیز، نخست وزیر اسپانیا همچنان به تکذیب این اخبار ادامه داد، ضمن آنکه تقاضای حضور در پارلمان این کشور را برای پاسخگویی در این مورد، رد کرد. با اینحال، اخبار مربوط به اختلاس و دریافت پول های غیرقانونی به محافل بین المللی نیز کشیده شده بود و در سفرهای خارجی نیز، یکی از سوال های مطرح شده توسط خبرنگاران از نخست وزیر اسپانیا بود.

وی در سفری که به آلمان داشت، مجبور شد در این باره مجددا موضع گیری کند. نخست وزیر اسپانیا به خبرنگاران گفت: “چیزهایی که مرا به آن متهم می کنند، نادرست است. امروز هم همان چیزهایی را که هفته پیش گفتم تکرار می کنم. با تمام این فشارها، من همان اراده، همان امیدواری، همان شور و شوق و همان عزمی را دارم که به هنگام انتخاب شدن به عنوان رییس دولت داشتم.”

ماجرای مربوط به حساب های مخفی لوییس بارسنانس با مبالغی بالغ بر ۴۸ میلیون یورو و بازداشت وی توسط دادگاه مادرید موقعیت حزب مردم را متزلزل تر از آنچه که بود کرد. همزمان، انتشار صفحات اصلی دفتر حساب و کتاب خزانه دار حزب مردم طی ۲۰ سال، که در آن مبالغ پرداخت شده و نام افراد دریافت کننده نیز ذکر شده است، توسط روزنامۀ ال موندو در تاریخ نهم ژوییه نیز بر بدتر شدن این شرایط افزوده است. امری که تا پیش از آن، رهبران حزب مردم آن را تکذیب می کردند و لوییس بارسناس نیز خود شخصا، بارها وجود چنین دفتری را تکذیب کرده بود.

همگان در انتظار واکنشی از سوی حزب مردم و در راس آن، نخست وزیر اسپانیا بودند اما در سخنانی، ماریانو راخود بدون اشارۀ مستقیم به انتشار این اسناد که تا پیش از آن، وجود آنها تکذیب می شد، از آنها با عنوان “چیزهای بد” نام برد و آنها را بی اهمیت خواند.

نخست وزیر اسپانیا در جریان دیدار خود از کارخانۀ خودروسازی اپل گفت: “بعضی وقت ها، ما علاقه داریم که فقط چیزهای بد را تکرار کنیم اما بد نیست که گاهی هم از اتفاقات خوب و مهم حرف بزنیم و چیزهای بد و بی اهمیت را رها کنیم.”

روزنامۀ ال موندو، روز چهاردهم ژوییه، باز هم به افشای اخبار مربوط به این رسوایی ادامه داده و پیامک های تلفنی رد و بدل شده میان نخست وزیر و خزانه دار سابق حزب وی را منتشر کرده است. پیامک هایی که در آن، نخست وزیر به لوییس بارسناس قول داده از وی در این ماجرا حمایت کند. این پیامک ها و نسخۀ اصلی دفتر ثبت حساب های حزب، توسط خزانه دار سابق به روزنامۀ ال موندو داده شده است. به نظر می رسد، لوییس بارسناس تصمیم گرفته بسیاری از سیاستمداران حزب مردم را نیز با خود به زیر بکشد.

مخالفان و در راس آنها، حزب سوسیالیست بر فشارهای خود برای استعفای دولت افزوده اند اما سخنگوی حزب مردم، تمام اینها را شانتاژ نامیده و اعلام کرده است دولت در برابر آن تسلیم نخواهد شد. در شرایط بحران اقتصادی کنونی که این کشور با آن درگیر است، به نظر می رسد، بحران سیاسی کنونی، زمین را زیر پای دولت ماریانو راخوی بسیار لغزنده کرده است.

برای پی بردن به ابعاد بحران سیاسی در اسپانیا، با آنتونی گوتیرس روبی، مشاوره ارتباطات و مقاله نویس روزنامه “ال پاییس” در بارسلون گفتگو می کنیم.

یورونیوز: آنتونی سلام. ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا، همچنان اتهامات وارده به لوییس بارسناس، خزانه دار سابق حزب خود در مورد پرداختهای غیرقانونی و اتخاذ استراتژی سکوت را رد می کند. پس از افشاگریهایی که در رسانه ها شده و درخواست مخالفان برای استعفای نخست وزیر، آیا آقای راخوی می تواند در این شرایط به زمامداری ادامه دهد؟

آنتونی گوتیرس روبی: قطعا هنوز نمی دانیم. آقای راخوی در مصاحبه مطبوعاتی که با همتای لهستانی خود داشت، تاکید کرد که کسی نمی تواند به ثبات سیاسی کشور صدمه بزند. او دو تعهد خود را یاد آور شد که یکی اعمال اصلاحات مورد توافق با متحدان اروپایی و دیگری حفظ ثبات سیاسی کشور است.

یورونیوز: آیا استعفای آقای راخوی در چند روز و یا چند هفته آینده قابل تصور است؟

آنتونی گوتیرس روبی: از صحبتهای امروز او در مصاحبه مطبوعاتیش این طور بر می آمد که او می خواهد همچنان مقاومت کند. اما آنچه که ما همه روزه شاهد آن هستیم افشاگریهایی است که بسیار فراتر از توضیحات کم و تکراری است که آقای راخوی در این باره می دهد. آنچه که امروز به اعتبار و اعتماد عمومی به نخست وزیر لطمه می زند این احساس است که نخست وزیر دیگر قدرت رهبری ندارد.

یورونیوز: با توجه به این که حزب حاکم “مردم” اکثریت کرسیها را در پارلمان در دست دارد، نتیجه درخواست استیضاح از طرف حزب مخالف چه خواهد شد؟ آیا می تواند باعث نابودی حزب حاکم شود؟ آیا جانشینی برای آقای راخوی وجود دارد؟

آگهی

آنتونی گوتیرس روبی: پیامد اولیه آن این خواهد بود که آقای راخوی مجبور به ارائه توضیح در پارلمان خواهد شد. یکی از مزیتهای استیضاح این است که نخست وزیر را مجبور می کند تا در این باره توضیح دهد. برای جایگزینی نخست وزیر هم یا حزب مخالف باید وارد عمل شود که البته تعداد کرسی لازم در پارلمان را ندارد و یا این که شخصی از حزب حاکم بعنوان نامزد برگزیده شود.

یورونیوز: فساد پس از بیکاری بزرگترین نگرانی مردم اسپانیا است. به نظر شما اگر افشاگریها ادامه پیدا کند، سطح تحمل جامعه چقدر خواهد بود؟

آنتونی گوتیرس روبی: سطح تحمل مردم اسپانیا به پایین ترین میزان رسیده است. من معتقدم که اگر آقای راخوی فکر می کند که زمان مشکلات را حل خواهد کرد اشتباه می کند. یا این که فکر کند بحران سیاسی که بوجود آمده فروکش خواهد کرد. او باید با مسئله فساد و پرونده های قضایی مربوط به آن مقابله کند. بخصوص تمام مسائلی که به خودش مربوط می شود. زیرا نخست وزیر بالاترین مسئولیت سیاسی در اسپانیا را داراست. اگر چهره او خدشه دارد شود، چهره دولت و چهره اسپانیا در جهان خدشه دار خواهد شد.

یورونیوز: از آنتونی بخاطر پاسخ به سوالات ما درباره بحران سیاسی چند روز اخیر در اسپانیا تشکر می کنیم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگارش در پشت میله‌های زندان؛ کتاب خاطرات الکسی ناوالنی به زودی منتشر خواهد شد

ثروتمندترین زن ویتنام به اعدام محکوم شد؛ زنی که با دکه‌داری از فرش به عرش رسید

پلیس اکوادور به قیمت قطع روابط دیپلماتیک از دیوار سفارت مکزیک بالا رفت تا محکوم فراری را دستگیر کند