Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تحصیل در دوره دکتری، فرصتهای شغلی بهتر یا افزایش تنش واسترس؟

تحصیل در دوره دکتری، فرصتهای شغلی بهتر یا افزایش تنش واسترس؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

به نظر می رسد شمار دانشجویانی که تصمیم می گیرند به جای شروع زندگی حرفه ای، به دنبال گرفتن دکترا بروند بیشتر شده است. آیا داشتن دکترا برای یافتن شغل ایده آل فایده ای دارد؟ چگونه می توان از تنشهای دوره ی تحصیلات تکمیلی کاست و فوایدش را بیشتر کرد؟

تحصیل رایگان در دوره دکتری در کشورهای در حال توسعه، نمونه اسلواکی

گمان می رود اسلواکی به یمن اختصاص سخاوتمندانه بودجه دولت به دانشجویان و دانشگاه ها بیشترین شمار دانشجویان دکترا را در بین کشورهای عضو “سازمان همکاری اقتصادی و توسعه” داشته باشد. بزرگترین دانشگاه این کشور چند هفته پیش اعلام کرد که مفتخر است در برخی رشته ها، فرصت های شغلیِ بهتری در مقایسه با آکسفورد و کمبریج برای فارغ التحصیلان خود فراهم می کند.

یکی از دلایل این امر اختصاصِ سرانه بودجه به دانشگاههاست. هر چه تعداد بیشتر دانشجوی دکترا ثبت نام کند، دانشگاه پول بیشتری می گیرد.

منتقدان می گویند که این وضعیت تنها باعث می شود که بسیاری از دانشجویان بیشتر در دانشگاه بمانند و از مواجهه با واقعیت های دردناک بازار کار هنگام بحران اقتصادی فرار کنند.

از سوی دیگر دولت اسلواکی معیارهای تأمین بودجه برای تحصیلات را سخت تر کرده است و تأکید بیشتری بر میزان پژوهشی گذاشته است که از دانشگاه خاصی بیرون می آید و نه فقط تعداد دانشجویان دکترای آن دانشگاه.

گذراندن دوره دکتری دور از وطن

در حالی که کشورهای بسیاری مثل اسلواکی سیستم تحصیلی خودشان را بهتر می کنند و تلاش می کنند دانشجویان بیشتری را جذب دوره های دکترا کنند، خیلی از دانشجویانی که مدرک کارشناسی می گیرند به دنبال درس های تحصیلات تکمیلی در کشورهای دیگر هستند.

سیاوشی برون اهل مالزی یکی از آنهاست. وی مدرک کارشناسی اش را از دانشگاه پوترا و مدرک کارشناسی ارشد را از دانشگاه ساراواک گرفته است.

این زن۳۲ ساله اینک در مرکز مهندسی ژنتیک و زیست فناوری (ICGEB) در تری یسته ایتالیاست که بیش از ده هزار کیلومتر با کشورش فاصله دارد، مشغول گذارندن دوره دکترا در این مرکز است. این مرکز بین المللی ۲۵ سال پیش و در چارچوب سازمان ملل متحد، برای پژوهش و تربیت دانش پیشه های بیش از۶۳ کشور در حال توسعه برپا شد.

رقابت برای تحصیل در این مرکز بسیار شدید است. اینجا سالانه ۱۰۰۰ تقاضای پذیرش در دوره دکترا دریافت می کند و تنها بین ۱۰ تا ۱۲ نفر را می پذیرد.

سیاوشی برای گذراندن دوره ی دکترا در این مرکز، از خیلی چیزها گذشته است. وی چون می خواهد وقتی دوره پژوهشش در سال ۲۰۱۴ تمام شد، دوره فوق دکترایی، ترجیحا در نزدیکیِ شهر خودش در مالزی پیدا کند.

یافتن دورهای مناسب در دانشگاهی معتبر خیلی مهم است. اما با تنش ناشی از ارائه پایان نامه چه باید کرد؟ بهترین روش برای رسیدن به نتی جه مطلوب از سالها کار و مطالعه و پژوهش چیست؟ برای برخی دانشجوها دفاع از پایان نامه و رویارویی با انتقاد، بزرگترین چالش دوره دکتراست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تشدید دوقطبی‌ها در پی ترور فیچو؛ چه چیزی زمینه‌ساز سوءقصد به جان نخست‌وزیر اسلواکی شد؟

هشدار وزیر کشور اسلواکی به دنبال ترور رابرت فیچو: کشور در آستانه جنگ داخلی قرار دارد

نخست وزیر اسلواکی «از خطر مرگ نجات یافت»؛ از ضارب «شاعرمسلک» رابرت فیچو چه می‌دانیم؟