وعده های خوش انتخاباتی خانم مرکل

وعده های خوش انتخاباتی خانم مرکل
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سه ماه مانده به انتخابات عمومی در آلمان، نامزدهای احزاب چپ و راست این کشور برنامه های خود را ارائه داده اند.

برنامه هایی که بسیار مورد انتقاد قرار گرفته است.

محافظه کاران قول یک برنامه سی میلیارد یورویی برای خانواده ها، آموزش و راه سازی را داده اند.

شرکای ائتلاف لیبرال این برنامه را “زهر کم قدرت هزینه پول” نامیده و سوسیال دموکراتها هم آن را “داستان پری” خوانده و از “تقلب انتخاباتی” صحبت کرده اند.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان با وعده معافیت های مالیاتی به کارزار انتخابات پارلمانی قدم گذاشته است.

نامزده محافظه کار حزب دموکرات مسیحی آلمان در برنامه انتخاباتی خود ضمن اشاره به رقمی نزدیک به 28 میلیارد یورو، گفت: « خانم ها و آقایان، این، برنامه ای است معتدل که هیچ بار اضافی بر شهروندان تحمیل نمی کند و همینطور شهروندان نیز باری بر اقتصاد تحمیل نمی کنند. برای اینکه با بازکردن فضاهای آزاد و تشویق شیوه های تجاری و کسب و کار های خانوادگی و بزرگ و کوچک، امکان های دستیابی به درآمد بیش از افزایش مالیات خواهد بود. »

نه افزایش مالیات و نه سختگیری های اقتصادی. در عین حال، حزب دموکرات مسیحی آلمان وعده های خوبی به خانواده ها و فرزندان داده است. روش جدید محاسبه مالیات بر درآمد، کمک هزینه خانواده ها و حقوق مادرانی که فرزندانشان قبل از 1992 بدنیا آمده اند را افزایش می دهد..

اما برگ برنده محافظه کاران چیزی جز خود صدر اعظم نیست. محبوبیت 58 درصدی او و قدرشناسی آلمانها از او، وی را بسیار جلوتر از رقیب اصلی اش قرار داده است. یعنی رهبر حزب سوسیال دموکرات آلمان که توانسته نظر مثبت تنها 18 درصد را به همراه داشته باشد.

پیر اشتاینبروک که وزیر مالی مرکل در دوران ائتلاف برگ بوده، بشدت برنامه انتخاباتی محافظه کاران را به باد انتقاد گرفته و گفته است: « حرف های بی معنا و وعده های توخالی مانع از فکر کردن به این موضوع نمی شود که حزب دموکرات مسیحی آلمان برنامه انتخاباتی خود را جدی نگرفته اند. این امر به خوبی در برنامه انتخاباتی شان نمایان است چرا که از بودجه تأمین برنامه های که وعده داده اند سخنی نمی گویند. »

سه ماه به انتخابات پارلمانی باقیمانده است، فرصتی ناکافی برای خانم مرکل. چرا که حزب دموکرات مسیحی آلمان احتمالا بیش از 40 درصد آراء را بدست نخواهد آورد. و متحدان آن، یعنی لیبرال های حزب دموکرات آزاد آلمان نیز به سختی می توانند حداقل درصد لازم برای راهیابی به پارلمان یعنی شش درصد را به دست آورند.

حزب مخالف یعنی حزب سوسیال دموکرات آلمان، سبزها و چپها در مجموع احتمالاً 45 درصد آرا را از خود خواهند کرد. به احتمال زیاد این چپها هستند که به ائتلاف احتمالی با دولت دست خواهند زد.

یورونیوز: با رنه فیستر هستیم از مجله “در اشپیگل” در برلین. آقای فیستر آیا شما فکر می کنید که انتقاد از برنامه خانم مرکل توجیه پذیر است؟

رنه فیستر: بله کاملا توجیه پذیر است. بزرگترین مشکل این انتخابات داده شدن وعده های غیرعملی است. آنگلا مرکل صدراعظم در مرکز این انتخابات و نه بخشی از محتوای برنامه ها است. به همین دلیل است که برنامه ها طوری تنظیم شده که حزب سوسیالیست نمی تواند به آن حمله کند زیرا موضوعاتی چون تعیین حقوق حداقلی و کمک به زنان در آن ذکر شده است. بنابر این سوسیالیستها نمی توانند به آن اعتراض کنند، زیرا حزب راست دموکرات مسیحی به این موضوعات پرداخته است. به عبارت دیگر برنامه انتخاباتی طوری است که امکان زیادی برای انتقاد سوسیالیستها از آن باقی وجود ندارد.

یورونیوز: با توجه به این که خانم مرکل خواهان تشدید ریاضت اقتصادی در یونان بوده ولی در مبارزات انتخاباتی خود صحبت از یک هدیه 28 میلیارد یورویی به مردم آلمان می کند، این امر نمی تواند اعتبار او را در اروپا کاهش دهد؟

رنه فیستر: بله این کار واقعا از اعتبار او می کاهد. خانم مرکل خیلی از اصلاحات صحبت می کند. اما وقتی شما به نتایج آن در داخل آلمان نگاه می کنید، می بینید که این اصلاحات غالبا در زمان دولت قبلی یعنی صدر اعظم اشرودر، صورت گرفته اند. اصلاحاتی که باعث از دست رفتن بسیاری از آراء سوسیالیستها شد. خانم مرکل بر اصلاحات بزرگی همچون افزایش سن بازنشستگی به 67 سال تاکید دارد. ایده ای که توسط معاون یک صدر اعظم سوسیالیست یعنی فرانتس مونته فرینگ و نه محافظه کاران مطرح شد.

یورونیوز: نظرسنجیها نشان می دهد که حزب خانم مرکل پیشتاز انتخابات است. به نظر شما چگونه پر اشتاینبروک از حزب سوسیالیست، می تواند آراء او را از آن خود کند؟

رنه فیستر: این کار برای سوسیالیستها بسیار مشکل خواهد بود. فکر می کنم که آنها در مبارزات انتخاباتی دچار مشکلات زیادی هستند. مدتها کسی نمی دانست که نامزد آنها کیست. سپس فرانک والتر اشتان مایر بصورت شتاب زده ای پر اشتاینبروک را معرفی کرد. کسی که نمی خواست نامزد شود. آقای اشتاینبروک کسی است که بیشتر بر اصلاحات اقتصادی تاکید دارد. همزمان سوسیال دموکراتها بیشتر متمایل به چپ شدند. این بدان معنی است که حزب و نامزد آن با هم هماهنگ نیستند. بنابراین آنها باید به یکدیگر نزدیک تر شوند. به علاوه اقای اشتاینبروک در ماههای گذشته اشتباهات زیادی مرتکب شده و برای همین به شدت زیر ذره بین رسانه ها است.

یورونیوز : آیا برنامه سبزها مبنی بر افزایش مالیاتها، ضربه زیادی به آنها خواهد زد؟

آگهی

رنه فیستر: من فکر می کنم که این ایده کلا برای چپها مضر خواهد بود. سبزها رای دهندگانی دارند که حاضرند چیزهایی را در داخل مجموعه خود به اشتراک بگذارند. من معتقدم که تنها مسئله مناظره در این انتخابات، پاسخ به این پرسش است که آیا می بایست مالیتها را افزایش داد یا نه؟ چیزی که محافظه کاران خواستار آن نیستند. این تنها تفاوت میان دو حزب است و این سوال که آیا آنها می خواهند پول ما را از ما بگیرند یا نه؟ بنابراین در این شرایط، فکر نمی کنم که جناح چپ بتواند فاتح این انتخابات باشد.

یورونیوز: رنه فیستر از مجله “در اشپیگل“، از شما سپاسگزارم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شیرین‌کاری مستخدم موزه چگونه سر از گالری آلمان در آورد؟

در آلمان تغییر هویت و تغییر جنسیت آسان شد؛ نگرانی محافظه‌کاران از عواقب تصویب قانون جدید

بازداشت زوج عراقی در آلمان به ظن عضویت در داعش و نسل‌کشی ایزدی‌ها