Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

موفقیت های اقتصادی مجارستان در گفتگو با وزیر اقتصاد

موفقیت های اقتصادی مجارستان در گفتگو با وزیر اقتصاد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

وزیران دارایی کشورهای عضو اتحادیه اروپا موسوم به اکو فین در نشست روز جمعه خود در لوکزامبورگ در مورد کسری بودجه دولت مجارستان مصوبه ای را تصویب کردند.

این در حالیست که دولت مجارستان برای جبران کسری بودجه خود روز دوشنبه مالیات بر مبادلات مالی خارجی و شرکتهای مخابراتی و ارتباطاتی را افزایش داد.

یک شهروند مجارستانی می گوید: ما نمی توانیم احساس امنیت کنیم چون معلوم نیست در آینده چه بر سر اتحادیه اروپا خواهد آمد. با این وضع اقتصادی نه تنها اروپا بلکه معلوم نیست در کل جهان چه روی خواهد داد.”

مجارستان که نرخ تورم آن 0.6 درصد بیشتر از نرخ دو درصد هدف گذاری شده بانک مرکزی اروپاست از کسری بودجه 2.7 درصد تولید ناخالص داخلی رنج می برد. کشوری که آهنگ رشد اقتصادی آن بر اساس اعلام کمیسیون اروپا بسیار کند و تنها 0.2 درصد است.

بر اساس مصوبه وزیران دارایی اتحادیه اروپا، مجارستان که از سال 2004 میلادی یعنی زمان پیوستن به اتحادیه، مقررات مهار کسری بودجه شدید مشمول حالش شده بود با کاهش کسری بودجه اش به کمتر از سه درصد از قرار گرفتن تحت این مقررات خارج شد.

در لوکزامبورگ گفتگو می کنیم با میهالی وارگا، وزیر اقتصاد ملی مجارستان. شما تصمیم شورای اقتصادی-مالی اتحادیه اروپا را چگونه ارزیابی می کنید؟

میهالی وارگا: مجارستان در سالهای 2011 و 2012 موفق شد کسری بودجه را به زیر سه درصد برساند و کمیته می خواهد پیشنهاد کند بعد از نه سالی که مجارستان دچار کسری بودجه شدید بود، آن را از فهرست کشورهای دارای کسری بودجه شدید خارج کند. شورای وزیران بازرگانی بدون بحث این موضوع را تصویب کرد. بنابراین امروز پرونده مجارستان بعد از نه سال بسته شد.

یورونیوز: این هفته برنامه ریاضت اقتصادی برای صرفه جویی 350 میلیارد یورویی تصویب کردید. این در حالیست که کسری بودجه کاهش داشته و کمیسیون هم نظر مثبتی به مجارستان دارد. آیا واقعا این کار لازم بود؟

میهالی وارگا: این به دو دلیل لازم بود، از یک سوی مجارستان نمی خواهد که یکی از کشورهایی باشد که کسری بودجه را موقتا کاهش می دهند و بعدا دوباره با کسری بودجه روبرو می شوند.

بر اساس برآورد کمیته کسری بودجه در سال 2014 به میزان 2.9 تولید ناخالص داخلی خواهد بود، بنابراین دولت تصمیم گرفت گام های مطمین تری بردارد و توصیه های کمیسیون برای کاهش کسری بودجه را به اجرا بگذارد.

دلیل دیگر این بود که میزان تورم هرگز در 38-39 سال گذشته به این اندازه پایین نبوده. این خبر خوبی برای اقتصاد و مردم است اما در بودجه کمی بی اطمینانی ایجاد می کند.

دولت به پارلمان پیشنهاد کرده که بودجه امسال را اصلاح کند. بر اساس این پیشنهاد، برای جبران کمبود نقدینگی درآمد دولت از طریق برخی ساز و کارها مثل افزایش مالیات افزایش می یابد.

یورونیوز: توصیه کمیسیون اروپا نشان می دهد که افزایش مالیات در مجارستان شامل بانک ها و مخابرات رشد را کاهش می دهد.

اکنون که کشور دیگر با مشکلات گذشته روبرو نیست، فکر می کنید این کار فایده دارد؟

میهالی وارگا: سیاست مالیاتی مجارستان در سه سال گذشته بسیار منظم بوده است. در سال 2013 میزان کسری بودجه را به زیر 3 درصد کاهش داده ایم و می خواهیم این روند کاهش را حفظ کنیم، حتی اگر لازم باشد کارهای دیگری انجام دهیم، این کار را می کنیم.

ضمن اینکه انتخابات مجارستان در پیش است و ما نمی خواهیم پول را هدر دهیم. نمی خواهیم هزینه زیاد کنیم یا کشور را مقروض نماییم.

یورونیوز: چه برنامه های دیگری برای رشد اقتصادی دارید؟

میهالی وارگا: انتظار می رود که اقتصاد مجارستان وارد یک دوره رشد شود. دولت باید با خرج کردن منابع مالی از سرمایه گذاری جهت رشد اقتصادی حمایت کند.

آگهی

برخی از این منابع از طریق اتحادیه اروپا تامین می شوند و باید به صورت موثر هزینه شوند. وزیران اروپایی تصمیم خواهند گرفت که سرمایه بیشتر باید در کدام بخش اقتصاد سرمایه گذاری شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مجارستان نامزد ضدفاشیست ایتالیایی را در آستانه انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا به حبس خانگی منتقل کرد

احمدی‌نژاد در بوداپست چه می‌کند؟ دولت مجارستان: سفر دانشگاهی است و به ما ربطی ندارد

واکنش اسرائیل به سفر احمدی‌نژاد به مجارستان؛ دانشگاه ملی بوداپست پاسخی به درخواست یورونیوز نداد