Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

موسویان: روحانی توقعات مردم ایران را تامین می کند

موسویان: روحانی توقعات مردم ایران را تامین می کند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، سه شنبه با حضور در دفتر مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با جانشین خود، حسن روحانی دیدار و گفتگو کرد.

بنا به گزارش خبرگزاری مهر، احمدی نژاد و رئیس جمهوری منتخب توافق کردند تا نماینده ای در راستای پیگیری دولت دهم به دولت یازدهم منصوب شود. آقای روحانی در پایان این دیدار گفت: «بنای دولت من این است که از تجربیات همه دولت های گذشته استفاده کند، بهره وری کند و انشاء الله مشکلی نباشد پیش پای مردم.»

حسن روحانی، دوشنبه در نخستین کنفرانس خبری خود پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، در پاسخ به سوالی درباره امکان توقف مجدد غنی سازی اورانیوم، به عنوان مهمترین چالش میان ایران و غرب، گفت که دوره طرح دوباره بحث تعلیق سپری شده است.

رئیس جمهوری منتخب ایران، در سال های 2003 تا 2005 مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران با نمایندگان آن زمان غرب، یعنی بریتانیا، فرانسه و آلمان بود. جمهوری اسلامی ایران در آن دوره تعلیق غنی سازی اورانیوم برای اعتمادسازی را پذیرفت.

حسن روحانی پس از انقلاب همواره در سیاست ایران حضوری جدی داشته است. در جریان ماجرای کوی دانشگاه و تظاهرات دانشجویی در تیر 1378، روحانی به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی، مسئولیت تخلیه خیابان های مرکزی تهران از معترضان را عهده داربود.

نیما قدکپور از یورونیوز این مساله را با محمد موسویان، از اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای ایران در زمان حسن روحانی در میان گذاشته است.

یورونیوز: آقای موسویان، شما سالها با حسن روحانی کار کرده اید، فکر می کنید در مقام رییس جمهوری ایران ایشان توان آنرا دارند که امید حامیانشان را ناامید نکنند؟

حسین موسویان: من مطمئنم هستم اختیارات وقدرت رییس جمهور در قانون اساسی به عنوان نفر دوم بسیار گسترده است و سیاستهای که اقای روحانی اعلام کرده با شناخت و تجربه ای که من طی سی سال از ایشان دارم مطمئن هستم که ایشان می توانند بخش عمده ای از توقعات مردم و جامعه بین اللملی را تامین کنند.

یورونیوز: اما در زمینه سیاست خارجی، باراک اوباما دیروز نسبت به انتخاب آقای روحانی اظهار خوش بینی کرده است، آقای روحانی در مقام رییس جمهوری آیا توان این را دارد که گره کور رابطه ایران و آمریکا را بازکند؟

حسین موسویان: همه این قضیه دست روحانی نیست، حداقل 50 درصد قضیه به آمریکا بر می گردد، من معتقدم بیشتر از 50 درصد، در ایران تصمیم گیرنده اصلی در مورد رابطه با آمریکا شخص رهبری است. مقام رهبری هم بطور صریح و روشن سیاست خودش را اعلام کرده است. چند ماه پیش ایشان در یک سخنرانی عمومی اعلام کرد که هر چند “من شخصا خوش بین نیستم به نتیجه، اما اگر دولت معتقد به مذاکره مستقیم با آمریکا هست من مانع نخواهم شد.”

یورونیوز: یعنی به نظر شما رهبری ایران با توجه به انتخابات اخیر پیامی را به جامعه جهانی می فرستد؟ حسین موسویان: رهبری ایران سیاستشان راجع به آمریکا همیشه ثابت بوده است چه در دوران آقای هاشمی، چه دوره های آقای خاتمی و احمدی نژاد، سیاست رهبری ایران این بوده است که اگر آمریکا حاضر باشد روابطی را براساس احترام متقابل، منافع مشترک و عدم مداخله با ایران برقرار کند ایران آماده برقراری رابطه با آمریکا خواهد بود. این سیاست ثابت ایران از آغاز دوران رهبری حضرت آیت الله خامنه ای بوده است.

یورونیوز: در مورد سوریه، آقای روحانی در کنفرانس خبری که داشتند اعلام کردند که بحران سوریه فقط بدست مردم این کشور حل خواهد شد از سوی دیگر جک استراو وزیر پیشین امور خارجه بریتانیا هم گفته است که در واقع آقای روحانی امید تازه ای است برای خاورمیانه، تعبیر شما چیست از نگاه و نقش آقای روحانی در چهار سال آینده؟

حسین موسویان: به نظر من کلید حل بحران سوریه را آقای روحانی معرفی کرد. تصمیم مردم سوریه، این مبنا و پایه بسیار مهمی برای قدرتهای منطقه ای و جهانی برای حل و فصل بحران سوریه است.

یورونیوز: تصمیم مردم را چطور می توان عملی کرد؟

موسویان: عملیاتی کردن این کلیدی که آقای روحانی معرفی کرد این است که قدرتهای منطقه ای و پنج قدرت دائم شورای امنیت بلافاصله یک کنفرانس منطقه ای و بین المللی تشکیل دهند و تصمیم بگیرند که در اسرع وقت یک انتخابات آزاد تحت نظارت سازمان ملل برگزار شود و مردم سوریه در مورد آینده خود تصمیم بگیرند. این بهترین سازوکار صلح آمیز برای حل بحران سوریه است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رویترز با استناد به تصاویر ماهواره‌ای: ایران در حال توسعه تولیدات موشکی است

بازداشت‌ها و فشارهای زودهنگام پسا انتخابات؛ آیا پزشکیان اراده و توان نجات زندانیان سیاسی را دارد؟

کشتی جنگی ایرانی در حین انجام «تعمیرات» واژگون شد؛ تعدادی مجروح شدند