Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

رییس جمهوری لیتوانی: "بودجه اروپا داغ ترین موضوع است"

رییس جمهوری لیتوانی: "بودجه اروپا داغ ترین موضوع است"
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دالیا گریبوسکایته، رییس جمهوری لیتوانی، جایزه امسال “شارلمانی” را برای تعهدهای اجتماعی اش دریافت کرد. کشور لیتوانی از دهم تیرماه ریاست اتحادیه اروپا را به عهده خواهد گرفت. یورونیوز با گریبوسکایته در ویلنیوس، پایتخت لیتوانی ملاقات و گفتگو کرد.

اودری تیلو، یورونیوز: ریاست اتحادیه اروپا کشور شما را در مرکز توجه قرار خواهد داد و حدس می زنم که شما می خواهید از این فرصت بهترین استفاده را بکنید. ولی شش ماه بسیار کوتاه است و ما اغلب دیده ایم که پرونده های داغ از یک ریاست به ریاست بعدی منتقل می شود. شما فکر می کنید به چه اهدافی دست پیدا می کنید؟

دالیا گریبوسکایته، رییس جمهوری لیتوانی: البته معمولا بیش از آنچه قادریم به ان دست پیدا کنیم، آرزو می کنیم. چون این فقط به کشور رییس بستگی ندارد بلکه تا حدی به همه نهادها از جمله کشورهای عضو، پارلمان و کمیسیون وابسته است. ولی آنچه به پرونده های داغ مربوط می شود، شاید بزرگترین و شاید داغ ترین مورد، بودجه اروپا برای هفت سال آینده است. در این دوره بحرانی، به منابع نیاز داریم، منابع مالی و تا حد ممکن زود، یعنی از سال ۲۰۱۴. اگر دیر بجنبیم، منابع مالی نیز معوق می شود.

یورونیوز: پس اگر موفق شوید، معنای آن برای اروپاییان چیست؟

دالیا گریبوسکایته: اگر موفق شویم – تا حدی که بتوانیم، چون باید در مورد بیش از هفتاد برنامه مذاکره کنیم – یعنی از سال ۲۰۱۴ برنامه های جدید شروع می شود، منابع جدید می رسد، به ویژه وقتی در مورد عدم اشتغال جوانان صحبت می کنیم، آنها به پول و اشتغال نیاز دارند. این موضوع به ریاست، پارلمان و کشورهای عضو بستگی دارد.

یورونیوز: آیا یک کشور سه میلیونی که در خارج از حوزه یورو است، می تواند به روند اتحادیه اروپا که کاملا بر منطقه یورو متمرکز است، تاثیر گذارد؟ نمی ترسید از اینکه به حاشیه رانده شوید؟

دالیا گریبوسکایته: خیر، چون همه تصمیم های اصلی، بدون توجه به اینکه در منطقه یورو درباره آنها صحبت شده است یا نه، باید توسط ۲۸ کشور عضو (با کرواسی) دهم تیرماه تایید شود. بنابراین این نشان می دهد که ما تصمیم های اصلی را همه با هم تایید می کنیم.

یورونیوز: ولی در حال حاضر موضوع ادغام در مورد منطقه یورو است. صحبت از دولت اقتصادی برای منطقه یورو می شود، نشست های منظم تر در منطقه یورو و تغییرهای نهادی… و شکاف بین کشورهای عضو منطقه یورو و کشورهای غیر عضو بیشتر می شود.

دالیا گریبوسکایته: من خلاف آنرا می گویم، چون البته منطقه یورو می تواند حاکمیت خود را داشته باشد ولی مسئله های اقتصادی، از جمله بدهی و بحران بدهی دولتی فقط در منطقه یورو نیست. برخی از کشورهایی که یورو ندارند در مشکل هستند. این نشان می دهد که مسئله کلی تر است. این یک بحران یورو نیست، بلکه بحران بدهی دولتی است. بحران مالی و اقتصادی است و لزوما در منطقه یورو متمرکز نیست.

یورونیوز: آیا نمی ترسید که کشورهای غیر عضو به حاشیه رانده شوند؟

دالیا گریبوسکایته: تاکنون چنین اتفاقی نیفتاده است و امیدوارم اتفاق نیفتد.

یورونیوز: آیا درنظر دارید در ۲۰۱۵ به یورو بپیوندید؟ اهالی لیتوانی زیاد مشتاق نیستند و ما نمی توانیم آنها را مورد سرزنش قرار دهیم چون پیوستن به یورو در حال حاضر چندان هم محبوب نیست.

دالیا گریبوسکایته: البته ترس هایی وجود دارد در مورد اینکه شاید مجبور به پرداخت برای کشورهایی باشند که منضبط نیستند و درباره وضعیت خود فکر نمی کنند. ولی ما یک کشور کوچک با اقتصاد بسیار آزاد و لیبرال هستیم و عملا یورو را داریم. زیرا نرخ برابری پول رایج ما با یورو تثبیت شده است و ما ارزش آنرا بالا و پایین نمی کنیم. بنابراین بالفعل یورو را داریم ولی نمی توانیم در مورد سیاست پولی تصمیم بگیریم و برای مثال مانند دیگر کشورها قادر به تنزل قیمت آن نیستیم. درواقع ما یورو و همه الزامات آنرا داریم بدون آنکه از همه حقوق برخوردار باشیم.

یورنیوز: بنابراین آنرا انجام می دهید حتی اگر فقط حمایت یک سوم جمعیت را داشته باشید.

دالیا گریبوسکایته: سعی می کنیم به مردم توضیح دهیم.

یورونیوز: آیا این موضوع را به همه پرسی می گذارید؟ لهستان در مورد آن فکر می کند.

دالیا گریبوسکایته: خیر، فکر می کنم مشورت با مردم لزوما از راه همه پرسی انجام نمی شود. ولی در سال ۲۰۰۴، لیتوانی یک همه پرسی برای عضویت گذراند و در پیمان عضویت ما نوشته شده زمانی که لیتوانی آماده باشد به عضویت منطقه یورو در خواهد آمد. این به آن معناست که ما از حمایت همه پرسی برخورداریم. اما البته در این وضعیت دشوار باید توضیحات بیشتر ارائه و باید با مردم صحبت کنیم.

یورونیوز: کشور شما و دو کشور دیگر بالتیک، در ابتدای بحران، برنامه های ریاضتی بسیار سخت وضع کردید و اکنون رشد برگشته است. چرا این برنامه ها در لیتوانی نتیجه داد ولی نه در یونان و اسپانیا؟

آگهی

دالیا گریبوسکایته: شما به درستی به برنامه های بسیار سخت ما اشاره کردید، چون کمتر از آن کفایت نمی کند. همه این اقدام ها، مخصوصا کاهش ها، باید موقت باشد. پس مردم لیتوانی اینبار فقط برای دو سال تحمل کردند و ما به آنها این قول را دادیم که مستمری ها و دیگر کاهش ها را جبران می کنیم و در حال انجام آن هستیم. فقط یک سال و نیم پس از سقوط پانزده درصدی در تولید ناخالص داخلی (در ۲۰۰۹) ما در حال بهبود هستیم و مردم به همین دلیل به ما اعتماد می کند. زیرا ما قول دادیم که این موقت است و جبران خواهیم کرد و به این قول وفادار بودیم.

یورونیوز: آیا این سیاست کارآمد بود چون شما یک کشور کوچک با اقتصاد آزاد بر مبنای صادرات هستید. کشوری که میانگین دستمزد در آن ۶۰۰ یورو است؟

دالیا گریبوسکایته: فقط به این دلیل نبود. این سیاست کارآمد بود چون ما قادر بودیم به مردم توضیح دهیم و به اجتماع رسیدیم. از سیاستمداران شروع کردیم، از جمله من که بالاترین بودم. دستمزد من حدود سی درصد کاهش یافت.

یورونیوز: می خواهم به موضوع انرژی بپردازم. لیتوانی کاملا وابسته به گاز روسیه است و شرکت گازپروم، شما را مجبور به پرداخت قیمت بالاتری به نسبت همسایه هاتان می کند. آیا می توانید از این وابستگی خود را رها کنید؟

دالیا گریبوسکایته: بله. امروز ما درحال ساخت پایانه گاز مایع طبیعی خود هستیم که تا پایان سال ۲۰۱۴ پایان خواهد یافت و از ابتدای ۲۰۱۵ این پایانه جوابگوی نیمی از نیازهایمان خواهد بود. در مورد برق هم همچنین، از ابتدای سال ۲۰۱۵ با سوئد مرتبط می شویم و ارتباط دیگری با استونی و فنلاند برقرار خواهیم کرد. بنابراین در پایان ۲۰۱۴ و ابتدای ۲۰۱۵ کاملا در شبکه انرژی شمالی ادغام می شویم.

آگهی

یورونیوز: پس درباره چند سال صحبت می کنیم نه چند دهه.

دالیا گریبوسکایته: فقط دو سال باید به بقا ادامه دهیم. شما کاملا حق دارید، ما تقریبا سی درصد بیش از برای مثال آلمان، برای گاز پرداخت می کنیم.

یورونیوز: اما قیمت بالایی که پرداخت می کنید نتیجه موضع سیاسی بسیار سخت شما در مقابل روسیه است.

دالیا گریبوسکایته: نه تنها موضع سیاسی، این یک موضع سخت در مورد اصلاحات انرژی است. زیرا ما در حال ارائه سومین بسته اصلاحات انرژی اتحادیه اروپا هستیم. ما سعی داریم وابستگیمان به روسیه را کاهش دهیم و البته آنها خرسند نیستند.

یورونیوز: آیا ۲۳ سال پس از استقلال نیز این موضع سخت در قبال روسیه یک ضرورت است؟

آگهی

دالیا گریبوسکایته: به نظرم بهایی که پرداخت می کنیم نشان می دهد که روسیه هنوز هم از منابع انرژی خود با هدف فشار اقتصادی و سیاسی استفاده می کند.

یورونیوز: آخرین و شاید خصوصی ترین پرسش. کاملا غیرمعمول است که رییس یک کشور دارای کمربند سیاه کاراته باشد.

دالیا گریبوسکایته: در جوانی بود.

یورونیوز: آیا بین سیاست و این هنر رزمی که با آن آشنایید، می تواند رابطه ای وجود داشته باشد؟

دالیا گریبوسکایته: به نظرم هنرهای رزمی فقط برای آمادگی بدنی نیست، بلکه در مورد فلسفه زندگی است، در مورد انضباط است و تعهد به آنچه انجام می دهیم و چگونه به هدف دست پیدا می کنیم. این در مورد هر کاری که انجام می دهیم صدق می کند، از جمله سیاست.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هزینه سنگین میزبانی نشست سران ناتو در ویلنیوس برای کشور کوچک لیتوانی

تنش دی‍پلماتیک چین و لیتوانی بر سر تایوان؛ چین سفیرش را فراخواند

اعلام وضعیت اضطراری در لیتوانی؛ قانون مهار ورود مهاجران تصویب شد