Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

گفتگو با بیدزینا ایوانیشویلی، نخست وزیر جدید گرجستان

گفتگو با بیدزینا ایوانیشویلی، نخست وزیر جدید گرجستان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

نخست وزیر گرجستان می گوید کشورش خواهان عادی سازی روابط با روسیه و عضویت در ناتوست. او همچنین، رییس جمهوری را مسئول نقض تمامیت ارضی این کشور می داند و در مجمع پارلمانی شورای اروپا که در ۲۳ ماه آوریل امسال برگزار شد، خواهان استعفای او شده است. حدود پنج سال پیش، در ماه اوت سال ۲۰۰۸ میلادی، یک درگیری نظامی میان گرجستان و استقلال طلبان اوستیای جنوبی و آبخازی با حمایت نیروهای روسی در گرفت.

در گفتگویی با خبرنگار یورونیوز در استراسبورگ، مهمترین موضوعات بین المللی پیش روی کشور گرجستان مورد بحث قرار گرفت.

یورونیوز: آقای ایوانیشویلی، شما برای حضور در مجمع پارلمانی شورای اروپا به استراسبورگ آمده اید. جایی که قرار است نمایندگان گرجستان و روسیه برای اولین بار پس از درگیری نظامی سال ۲۰۰۸ میلادی با یکدیگر ملاقات کنند. آیا این به معنی بهبود تدریجی روابط دو کشور است؟

بیدزینا ایوانیشویلی: من امیدوارم که در گرجستان اوضاع بهبود یابد. من تمام تلاشم را برای بهبود روابط با کشورهای همسایه از جمله همسایه بزرگمان روسیه انجام خواهم داد. وضعیت کنونی به نفع هیچ کشوری نیست. در حال حاضر گرجستان بیست درصد خاکش را از دست داده است و ما تمام تلاشمان را برای بازگرداندن این قسمت از خاکمان انجام خواهیم داد. این شرایط برای روسیه نیز خوب و قابل قبول نیست. همانطور که گفتم ما این بخش از سرزمینمان را پس خواهیم گرفت اما دوست دارم که این کار به شیوه ای صلح آمیز و از طریق مذاکره انجام شود. من با هر گونه خشونت و هر نوع استفاده از زور مخالفم و باز هم تاکید می کنم که باید از طریق مذاکره و شیوه های صلح آمیز به نتیجه برسیم و امیدواریم که جامعه بین المللی نیز از ما برای رسیدن به این هدف حمایت کند.

یورونیوز: صربستان و کوزوو اعلام کردند که به عادی سازی روابط پرداخته اند و در بروکسل به توافق رسیده اند. آیا نمونه آنها می تواند برای بهبود روابط میان گرجستان با آبخازی و اوستیای جنوبی الهام بخش باشد؟

بیدزینا ایوانیشویلی: بله. این مثال بسیار خوبی است و ما را مطمئن می کند که دنیا تغییر کرده است و مردم ملتهای مختلف می توانند زبان مشترکی برای مدیریت بحران پیدا کنند و به توافق برسند. بنابراین ما نیز باید بتوانیم به بهترین روش به حل و فصل اختلافاتمان با برادرانمان در اوستیای جنوبی و آبخازی و همچنین با همسایگان روسی مان بپردازیم.

یورونیوز: اخیرا تحقیقی درباره درگیری سال ۲۰۰۸ انجام شد و میخائیل ساکاشویلی، رییس جمهوری اعلام کرد که این مناقشه سناریوی روس ها بوده است. شما این تحقیق را چگونه ارزیابی می کنید؟

بیدزینا ایوانیشویلی: این شیوه ساکاشویلی است که هر چیزی را که دوست ندارد به روس ها نسبت دهد. او طی این ۹ سال، همواره این سیاست را دنبال می کرده است و همین کار او باعث شده که ما امروز به بن بست برسیم. البته به نظر من انجام اینگونه تحقیقات خوب است زیرا مردم مایلند درباره این موضوع بیشتر بدانند.

یورونیوز: شما و آقای ساکاشویلی، هر دو از سیاست ایجاد روابط حسنه میان گرجستان و ناتو حمایت می کنید. اما شما معتقدید که می توان همزمان هم با روسیه روابط خوبی داشت و هم با ناتو. و این موضوعی است که آقای ساکاشویلی مخالف آن است. چرا فکر می کنید که رابطه حسنه بصورت همزمان، هم با روسیه و هم با ناتو ممکن است؟

بیدزینا ایوانیشویلی: زیرا مثال های خوبی در این زمینه در میان کشورهای اروپایی وجود دارد. کشورهایی که روابط چندان خوبی با روسیه نداشتند اما به توسعه روابطشان با غرب پرداختند و سپس برای بهبود روابط با روسیه اقدام کردند. یکی از بهترین نمونه ها در این باره اسلوواکی بود که با وجود داشتن رابطه ای خوب با روسیه به ناتو نیز ملحق شد. به نظر من ادعای ساکاشویلی درباره روسیه اغراق آمیز است و نسبت دادن همه چیز به روسیه اصولی نیست. ساکاشویلی روسیه را تحریک می کند. درحالیکه با یک مدیریت خوب می توان هم با روسیه و هم با ناتو رابطه داشت.

یورونیوز: آیا ممکن است گرجستان در ده سال آینده به عضویت ناتو درآید؟

بیدزینا ایوانیشویلی: فکر می کنم ده سال خیلی زیاد است. ما می توانیم خیلی زودتر به ناتو ملحق شویم و نیاز به زمان زیادی نیست. باید بسیار پویا باشیم زیرا زبان گفتگو در جهان در حال تغییر است. جهان و همه چیز در حال تغییر است. حتی ممکن است در یکی دو سال آینده روسیه نیز تغییر کند و روابط بهتری با ناتو داشته باشد.

یورونیوز: آیا شما انتظار دارید که گرجستان نامزد عضویت در اتحادیه اروپا بشود؟

بیدزینا ایوانیشویلی: این خواسته ما بود. ما دوست داریم که در نشستی که در ماه نوامبر آینده در شهر ویلنیوس (پایتخت کشور لیتوانی) برگزار می شود به دیدگاههای اروپایی گرجستان توجه شود و اروپا نیز دیدگاه های خود را درباره گرجستان بیان کند. باید توجه داشت که گرجستان بخوبی توسعه یافته است و مسیر توسعه را همچنان با سرعت بالایی طی خواهد کرد. البته مخالفان ما می گویند که چنین نیست اما واقعیت این است که فعالیتها دربسیاری از بخش ها بسرعت توسعه یافته اند و می توانم بگویم که در دو سال آینده به کشورهای اروپایی بسیار نزدیک می شویم.

یورونیوز: آیا ورزشکاران گرجستان در بازی های المپیک سوچی شرکت می کنند؟

بیدزینا ایوانیشویلی: بله، البته. ورزشکاران ما خواهند رفت و در مسابقات شرکت خواهند کرد. بازی های المپیک و بطور کلی مسابقات ورزشی و فرهنگی شیوه های موثری برای بهبود شرایط و تنظیم موقعیت کشورها هستند. مثلا به یونان قدیم نگاهی بیندازید. در آن زمان حتی جنگ ها نیز در دوران بازی های المپیک متوقف می شدند. بنابراین ورزش و فرهنگ به ما کمک خواهند کرد تا موقعیتمان را بهتر کنیم. ما حتی به بیش از اینها می نگریم و به دنبال اصلاح روابط از طریق تجارت نیز هستیم. ما از تمام راه ها کمک خواهیم گرفت.

یورونیوز: ورزش صلح است.

بیدزینا ایوانیشویلی: بله البته، ورزش صلح است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لایحه جنجالی «نفوذ خارجی» با امضای رئیس پارلمان گرجستان قانون و لازم‌الاجرا شد

لایحه جنجالی «عامل کشور خارجی» در گرجستان قانون ‌شد؛ آرزوی پیوستن به اتحادیه اروپا چه می‌شود؟

وتوی رئيس جمهور گرجستان در کمیته پارلمانی رد شد؛ گام اصلی برای تصویب «عوامل خارجی» برداشته شد؟