Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

فرانسوا اولاند یک سال پس از ریاست جمهوری

فرانسوا اولاند یک سال پس از ریاست جمهوری
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

یکسال از دوران ریاست جمهوری فرانسوا اولاند در فرانسه گذشته است. به نظر آقای فردریک دابی، معاون موسسه افکار عمومی در انتخابات سال گذشته هنگامی که فرانسوی ها شعار “اکنون زمان تغییر است” را شنیدند، با این امید که با انتخاب کاندیدای سوسیالیستها تغییراتی در زندگی روزانه شان رخ خواهد داد به او رای دادند. موضوعات مربوط به اقتصاد خرد و موضوعات اجتماعی باعث این نوع از انتخاب شد.

یک سال بعد، هیچ اتفاقی نیافتاده است. نرخ بیکاری رکورد سال ۱۹۹۷ را شکسته است. فرانسه از بحران خارج نشده است و ۷۶ درصد فرانسوی ها می گویند که از عملکرد آقای اولاند ناامید شده اند. طی یک سال اخیر گروه بیشتری از مردم شغلشان را از دست داده اند، حتی در صنعت اتوموبیل سازی. اعتراضات کارکنان عصبانی گاه به خشونت می انجامد.

با این حال، دولت در تلاش است تا ثابت کند به تعهدات خود پایبند است. رئیس جمهور از خود چهره ای آرام و تغییر ناپذیر را به نمایش گذاشته است و نخست وزیر بر روی سایت از تلاش برای تحقق شصت مورد از تعهدات آقای اولاند و پیشرفت در امور خبر می دهد.

در میان تمام تعهداتی که به اجرا گذاشته شده است هیچکدام مانند موضوع تصویب قانون ازدواج همجنسگرایان و موضوع فرزندخواندگی برای زوج های همجنسگرا رسانه ای نگردید و باعث ایجاد دسته بندی ها در جامعه فرانسه نشد. این موضوع برای رای دهندگان جناح چپ یک پیروزی غیر قابل انکار اجتماعی محسوب می شد.

موضوع قابل توجه دیگر در این سال، رسوایی مالی ژروم کائوزاک، وزیر بودجه دولت آقای اولاند بود که باعث گردید بر چهره دولتی که به گفته اقای اولاند یک دولت نمونه است خدشه بزرگی وارد شود. اگرچه تمام تلاش انجام شد که این موضوع بگونه ای حل و فصل شود و دولت از شرایط طولانی خارج گردد اما اعتبار این تیم متزلزل شد.

در مسائل مربوط به خارج از مرزها که به نظر می رسد که آقای رییس جمهور بهتر عمل کرده است. او از طریق مشورت کمتر با آنگلا مرکل موفق گردید باورهای خود را به گوش اروپا برساند و همچنین در ماه فوریه با اجرای عملیات نظامی در مالی برای جلوگیری از اشغال کامل این کشور توسط شبه نظامیان اسلام گرا به عنوان یک قهرمان معرفی شد. اقدامی که حتی مخالفان رییس جمهور را هم تحت تاثیر قرار داد.

با لوران ژوفرن، مدیر هفته نامه فرانسوی “نوول ابسرواتوار” و مدیر سابق روزنامه “لیبراسیون” درباره نخستین سال ریاست جمهوری آقای اولاند به گفتگو نشستیم. آقای ژوفرن تالیفاتی در زمینه های تاریخی دارد و او را یکی از تحلیلگران صاحب نظر در سیاست فرانسه می دانند.

یورونیوز: شما نوشته اید که فرانسوا اولاند، انتخابات را با حسابگری و خونسردی یک بازیگر شطرنج برد. اما آیا این احتیاط تبدیل به عدم تحرک شده است، چرا؟

لوران ژوفرن: “بله برای اینکه ما در بحبوحه یک طوفانیم و در طوفان باید بسیار فعالانه عمل کنیم. اکنون اولاند در حال پیگیری یک سیاست معقول سوسیال دموکراتیک است. او یک برنامه اصلاحات دارد و در حال اجرای این اصلاحات، یکی پس از دیگری است. او در صحبتهایش از هیجان دوری می کند. اما بعد، بعضی می آیند و می گویند که او جدیت اوضاع را درکی نمی کند و من فکر می کنم این یکی از دلایل اصلی عدم محبوبیت اوست. او کارهای غافلگیرکننده انجام نمی دهد و این برداشت را ایجاد می کند که قدرت دارد اما درکی از موضوعات ندارد. بنابراین، او ناعادلانه مورد حمله قرار می گیرد زیرا سیاست او آنقدر بد نیست اما روش ارائه آن بد است و در مورد آن تبلیغ نمی شود.”

آیا دولت می تواند بسلامت از این وضعیت خارج شود یا آیا آقای اولاند می تواند با ترمیم کابینه محبوبیت خود را دوباره به دست آورد؟

لوران ژوفرن: “به نظر من تیم کنونی بسیار بزرگ است. تعداد زیادی وزیر در کابینه هست که کسی آنها را نمی شناسد و اگر هم نباشند کسی دلش برای آنها تنگ نمی شود. او نیاز به یک تیم جمع و جورتر با چهره های قوی تر و با همان نخست وزیر دارد. عوض کردن نخست وزیر بعد از تنها یک سال، دشوار است. نمی توانید هر سال نخست وزیر را عضو کنید اما تیم باید جمع و جورتر باشد. نکته دوم آنکه برخی از اصلاحات ساختاری باید از همین حالا شروع شود حتی اگر تاثیر آنها بزودی آشکار نشود. فکر می کنم بتوان گفت که فرانسه تصمیم گرفته است در ازای ریاضت اقتصادی کمتر، اصلاحات سختی را که به آنها بسیار نیاز داشت، انجام دهد، برای مثال اصلاح در نظام بازنشستگی.”

شما در باره به اصطلاح “سوسیالیسم تجملی” بسیار نوشته اید. فکر می کنید موضوع رسوایی کائوزاک مهم شود؟

لوران ژوفرن: “بله، این مساله مهم است. زیرا آن به اصطلاح چپ های خاویارخور، افرادی هستند که روراست هستند، ثروتمندند و از جناح سیاسی چپ اند، بنابراین قدرت مالی خود را به این نظامی منتقل می کنند و بخشی از آن می شوند. بخشی از نظام می خواهد که به فرودست کمک شود. این همان چپ خاویارخور است. طی چند سال گذشته، آنها تحت تاثیر مسائل مالی و فساد، از مسیرشان منحرف شدند. برای مثال، کائوزاک که مسئولیت امور مالی داشت و با این حال، حساب بانکی سوییس داشت و بر سر اداره مالیات کلاه می گذاشت.”

یورونیوز: برخی نظرخواهی ها حاکیست که اگر انتخابات امروز برگزار شود، اولاند بازنده خواهد بود. آیا می توانید در سال ۲۰۱۷ میلادی سناریویی را تصور کنید که در آن نیکولا سارکوزی و مارین لوپن در دور دوم رقابت می کنند؟

لوران ژوفرن: “این غیرممکن نیست اگر اوضاع بهتر نشود، اگر بیکاری افزایش یابد، اگر شرایط سیاسی به همین بدی باشد. چهار سال وقت هست بنابراین چنین حدسی، تا حدی غیرواقعی است، اما احزابی که مخالف سیستم کنونی هستند در جای جای اروپا نیرو می گیرند. تنها چیزی که می تواند جلوی آن را بگیرد، علاوه بر بهبود وضعیت اقتصادی، این است که همه هم پیمانان چپ، حول یک کاندیدای واحد جمع شوند تا از فاجعه ای که در سال۲۰۰۲ برای ژوسپن اتفاق افتاد، اجتناب شود.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دزدی از جواهرفروشی «ستاره‌نشان» در پاریس؛ سارقان مسلح از چنگ پلیس گریختند

شورش‌ در کالدونیای جدید؛ جمهوری آذربایجان، روسیه و چین از جان این قلمرو فرانسه چه می‌خواهند؟

محمد عمره، زندانی فرانسوی که با حمله مرگبار همدستانش به ماموران گریخت، کیست؟