Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نظام های پادشاهی اروپا

نظام های پادشاهی اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

نوسازی یا مرگ، تجدید حیات در نظام های پادشاهی نیز ضروری است.

در هلند، به نظر می رسد کاخ نارنجی تصمیم عاقلانه ای گرفته است. ملکه بئاتریس در روز جشن تاجگذاری گفت: “پادشاهی در دنیای مدرن تنها وقتی معنی دارد که به دنبال خدمت به مردم باشد.” در هفتاد و پنج سالگی، او جایگاهش را به پسرش ویلم الکساندر چهل و شش ساله واگذار می کند. زمامداری ملکه بئاتریس از سال ۱۹۸۳ در هلند آغاز شده است. این کار را می توان شیوه ای مدرن برای کناره گیری از سلطنت و تفویض قدرت دانست در مقابل سبک سنتی آن که سلطنت تا زمان مرگ ادامه می یابد.

اقدام ملکه هلند را می توان یک استثنا در میان سیستم های پادشاهی در اروپای غربی دانست. در اروپای غربی، هفت حکومت پادشاهی، یک دوک نشین بزرگ و دو شاهزاده نشین وجود دارد. در تمام این کشورها، بر اساس قانون اساسی نظام پادشاهی موروثی است.

بریتانیا

الیزابت دوم از سال ۱۹۵۲ تاج و تخت را در اختیار دارد واکنون در ۸۷ سالگی هیچ برنامه ای برای کناره گیری به نفع پسرش چارلز شصت و چهار ساله ندارد. البته نظام پادشاهی بریتانیا کمی خود را مدرن کرده است. قانون فرزند ارشد ذکور برای رسیدن به تاج و تخت جای خود را به قانون ارشدیت صرف داده است و به این ترتیب فرزند ارشد ویلیام و کیت، بدون توجه به جنسیتش به سلطنت خواهد رسید.

اسپانیا

پادشاه اسپانیا، خوان کارلوس اول، با وجود ضعف جسمانی و با آنکه طی یک سال چهار عمل جراحی داشته و نیمی از اسپانیایی ها نیز خواهان کناره گیری او هستند، تصمیمی برای کناره گیری ندارد. خوان کارلوس هفتاد و پنج ساله از ۱۹۷۵ پادشاهی اسپانیا را به عهده دارد و پسرش فیلیپه که جانشین وارث اوست ۴۵ ساله است. در اسپانیا همچنان فرزندان ارشد دختر از حق رسیدن به تخت سلطنت محرومند اما به نظر می رسد دو دختر فیلیپه شانس بیشتری در این مورد داشته باشند.

بلژیک

اگرچه در پادشاهی بلژیک کناره گیری از سلطنت یک تابو نیست، اما یک تصمیم شخصی مستقل محسوب می شود. آلبرت دوم، نوزده سال است که پادشاهی بلژیک را بر عهده دارد. او در میان چهل و شش درصد از بلژیکی ها دارای محبوبیت بوده و از سلامت خوبی برخوردار است. آلبرت دوم در ماه ژوئن ۷۹ ساله می شود و پسرش فیلیپ ۵۳ سال سن دارد. در بلژیک از سال ۱۹۹۱ قانون ارشدیت صرف برای جانشینی قابل اجراست.

سوئد

در سوئد نیز قوانین پادشاهی درست مانند شمال اروپاست. اگرچه تا کنون درباره کناره گیری از سلطنت چیزی اعلام نشده است اما بر اساس قانون سال۱۹۸۰امکان کناره گیری وجود دارد. کارل گوستاو شانزدهم، شصت و هفت سال سن دارد و دخترش ویکتوریا سی و پنج ساله است.

نروژ

در سال ۱۹۹۰ نروژ اعلام کرد که قانون ارشدیت صرف را نمی پذیرد. پادشاه فعلی هارالد پنجم هفتاد و شش سال دارد و اعلام کرده که تا پایان زندگی اش پادشاه خواهد ماند. پسر سی و نه ساله اش جانشین او خواهد بود.

دانمارک

از سال ۲۰۰۹ قانون ارشدیت صرف در دانمارک پذیرفته شده است. ملکه مارگارت دوم هفتاد و سه سال سن دارد و در سال۱۹۷۲ تاج سلطنت را بر سر گذاشته است. فردریک چهل و چهار ساله نیز باید در مقابل قوانین سلطنت تسلیم باشد و پادشاهی را در آینده به عنوان حرفه اش در زندگی بپذیرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گرمای شدید در مناطقی از بالکان که قطع جریان برق را هم به همراه داشت

یونان: اتحادیه اروپا دروازه‌ها را به روی کودکان قحطی‌زده و آسیب‌دیده غزه باز کند

جشن تولد پادشاه بریتانیا و نخستین حضور کیت میدلتون در مراسم‌های عمومی پس از ۶ ماه غیبت