Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

گفتگوی یورونیوز با محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر ایران

گفتگوی یورونیوز با محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر ایران
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در هفته های اخیر اخبار مربوط به ایران همچنان بخشی از سر خط خبرها را تشکیل داده بود زیرا دور دیگری از مذاکرات بی نتیجه بین المللی بر سر برنامه هسته ای این کشور برگزار شد.

علاوه براین، گزارش جدید سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران منتشر گردید.

در این باره فریبا مودت خبرنگار یورونیوز با محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر ایران و مشاور علی خامنه ای، رهبر ایران گفتگو کرده است.

یورونیوز: گزارش سازمان ملل متحد پر از موارد نقض حقوق بشر در ایران، از جمله زندانی کردنهای غیر قانونی و شکنجه، و نیز اعدام افراد زیر سن قانونی است. در این باره چه می توانید بگویید؟

محمد جواد لاریجانی: به نام خدا. ما ادعا نمی کنیم که کامل هستیم. ما فکر می کنیم که کارنامه حقوق بشر ما قطعا بدتر از کشورهای دیگری که ما را سرزنش می کنند مثل تعداد زیادی از اعضای اتحادیه اروپا نیست ، اما این را می خواهم بگویم که این روش، بخش دیگری از داستان اعمال فشار بر ایران، این بار از یک جبهه جدید است.

یورونیوز: اما این گزارش بر اساس اطلاعات حاصل از صد و شصت و نه مصاحبه و تحقیق درباره موارد مختلف نقض حقوق بشر در ایران است و علاوه بر سازمان ملل متحد، سه سازمان حقوق بشر دیگر که در سطح بین الملل بسیار مورد احترام و معتبر هستند، در تهیه این گزارش نقش داشته اند: عفو ​​بین الملل، گزارشگران بدون مرز و سازمان دیده بان حقوق بشر. شما نمی توانید بگویید که گزارش تمام این سازمانها مغرضانه است. حتما باید مورد و یا موارد صحیح بسیاری در این گزارش وجود داشته باشد

محمد جواد لاریجانی: اعتبار این گزارش بشدت زیر سؤال است.
ما قبول داریم که برخی از قوانین ما نیاز به اصلاح دارند و البته از برخی از قوانین هم قاطعانه حمایت می کنیم حتی اگر بر خلاف نظر منتقدان غربی باشد.

ما فکر می کنیم که تعداد اعدام ها در ایران بسیار بالاست، این خیلی بد است و ما باید قوانین را عوض کنیم. مجرمان بسیاری وجود دارند که اینها در زمینه قاچاق مواد مخدر فعالند و هفتاد و چهار درصد اعدامها در ایران مربوط به این گروه است…. به عقیده من لازم نیست که جرم آنها را “جرم جدی “ دانست بنابراین باید در این زمینه قانون عوض شود و در پارلمان خیلی ها با من موافق نیستند.

یورونیوز: یکی از جرایم در جمهوری اسلامی“تبلیغ علیه نظام” است. این به این معنی است که اگر من عقیده ای را مطرح کنم ، اگر من وبلاگ نویس باشم، این کار تبلیغ علیه نظام محسوب می شود. این بیان عقیده است که بسیاری از جوانان به خاطر آن در زندان هستند و احتمالا شکنجه می شوند

محمد جواد لاریجانی: در این مورد باید توضیح بدهم. این حقیقت ندارد. ایران در زمینه تعداد کاربران اینترنت در راس کشورهای خاورمیانه قرار دارد.

یورونیوز: اما امکان استفاده از آن محدود است، زیرا شما بسیاری از سایتها را فیلتر کرده اید.

محمد جواد لاریجانی: خوب این یک موضوع جهانیست. زیرا همیشه مسائلی وجود دارد که به منافع ملی مردم و به زندگی مردم آسیب می زند. مثل سوء استفاده از کودکان و سوء استفاده جنسی از آنها. چیزهایی از این قبیل نیاز به پیگیری و یا فیلتر دارد.

یورونیوز: و انتقاد از افراد رده بالای حکومت ؟

محمد جواد لاریجانی: آه نه. اینها نباید فیلتر شوند.

یورونیوز: در مورد شکنجه در زندانها چطور؟

محمد جواد لاریجانی: شکنجه در زندان، یک جور مرض است، جرم است اما ما را با ایالات متحده آمریکا مقایسه کنید.

یورونیوز: اما شما نمی توانید با مقایسه تخلفات در ایران با جاهای دیگر مانند امریکا آنها را توجیه کنید.

محمد جواد لاریجانی: می دانید، هیچ چیزی بطور مطلق خوب نیست. بر اساس قانون، شکنجه یک جنایت بزرگ است و بر اساس قوانین اسلام و شریعت، شکنجه ممکن است مجازات مرگ را به همراه داشته باشد.

یورونیوز: اما در عمل چطور؟

محمد جواد لاریجانی: خوب بله وقتی کار به مرحله عمل می رسد من با شما هم عقیده ام. اخیرا ما بطور کامل قوانین مربوط به نظارت قانونی بر بازداشتگاههای موقت پلیس را تغییر دادیم. ما از اعمال اشتباه دفاع نمی کنیم بلکه از این موضوع دفاع می کنیم که می خواهیم بهتر بشویم.

وقتی صحبت از مدیریت زندانها می شود می دانیم که مشکل صلاحیت و بهره وری وجود دارد. اداره زندان یک موضوع ساده نیست. ما آماده بحث در مورد همه این موارد و کاستی ها هستیم اما نه در حالی که انگشت اتهام به سوی ما گرفته شود. این شیوه اشتباهی است که جامعه غربی و بویژه ایالات متحده و اروپایی ها در مورد ایران انتخاب کرده اند.

*یورونیوز: اجازه دهید درباره انتخابات آینده صحبت کنیم. در حال حاضر در کشورهایی که حکومت دموکراسی حاکم است معمولا احزاب و سازمانهای سیاسی نامزدهای خود را دست چین و معرفی می کنند.
اما در ایران این شورای نگهبان با دوازده عضوش است که نامزدها را انتخاب می کند. شش عضو از این دوازده تن فقهایی هستند که با حکم رهبر تعیین می شوند و شش عضو دیگر حقوقدانانی هستند که با معرفی رییس قوه قضاییه انتخاب می شوند. تکلیف مردم در این میان چه می شود؟*

محمد جواد لاریجانی: کار شورای نگهیان انتخاب کاندیداها نیست. آنها سابقه کاندیداها را بررسی می کنند تا در صورتی که واجد شرایط برای نامزدی باشند انها را تایید کنند. مثلا کسی که در کودتا شرکت داشته و یا کسی که پایبندی به اسلام ندارد نمی تواند نامزد شود. مانند کسی که می گوید من می خواهم رئیس جمهوری فرانسه شوم اما اعتقادی به حکومت لاییک ندارم.

برنامه هسته ای و تحریم های بین المللی

یورونیوز: اجازه دهید درباره برنامه هسته ای ایران صحبت کنیم. ایران از سوی جامعه بین المللی تهدید نظامی شده است، تورم به مرحله انفجار رسیده است و تحریم ها بشدت آسیب زده است. تمام این کارها برای اورانیوم غنی شده بیست درصد، آنهم برای یک برنامه نیم بند؟

محمد جواد لاریجانی: وضعیت به بدی که شما می گویید نیست. زیرا کشور رو به حرکت است و به بقای خود ادامه می دهد. موضوع تکنولوژی هسته ای تنها موضوع داشتن چند کیلو از اورانیوم غنی شده بیست درصد نیست. ما هم در جامعه بین المللی مانند هر شهروند درجه اول دیگری هستیم. و در یک جامعه باز هر حقی که آمریکا دارد دیگر کشورها هم دارند و ما ایرانیان هم داریم. اسراییلی ها می گویند که از ایران بسیار می ترسند . این مشکل آنهاست. آنها دچار خیالات هستند.

*یورونیوز: من نمی خواهم درباره استدلالات هر یک از دو طرف قضاوت کنم. به نظر من سیاست واقع گرایانه این است که ایران در مقابل دو گزینه قرار گرفته است: تحریم ها و تحمل گرسنگی مانند کره شمالی که در آن مردم به علف خوردن رو آورده اند، و یا حمله نظامی
کدام گزینه را شما انتخاب می کنید؟*

محمد جواد لاریجانی: ما بسیار بهتر و مرفه تر از تعداد زیادی از کشورهای جنوب اروپا هستیم. حمله نظامی علیه ایران نیز امکان پذیر نیست. شاید حمله به یکی دو نقطه از ایران آسان باشد اما تمام کننده آن جنگ ایران خواهد بود.

گزینه سومی هم هست و اجازه دهید آن را قبول کنیم و حقوق ایران را به عنوان عضوی از جامعه بین المللی و عضو پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای به رسمیت بشناسیم. ما چیزی بیشتر از ان نمی خواهیم.

موضع ایران در قبال سوریه

یورونیوز: اجازه دهید درمورد سیاست خارجی و سوریه صحبت کنیم.“چرا شما از بشار اسد حمایت می کنید؟

محمد جواد لاریجانی: حمایت از بشار اسد، بخشی از سیاست های منطقه ای ماست برای مقابله با سلطه اسرائیل در منطقه آمریکا و اروپایی ها می خواهند تغییراتی را در سوریه انجام دهند. زیرا آنها می خواهند به نام دموکراسی یک دیکتاتور در سوریه بر روی کار بیاید کسی که از عوامل اسرائیل باشد.

راه بهتر این است: ورود تروریست های مسلح را به آن کشور متوقف کنیم و اجازه دهیم گروههای مخالف، همه گروههای مخالف، بنشینند و انتخابات برگزار کنند.

همه باید در انتخابات شرکت کنند و بشار اسد نیز با این ایده موافق است.
پس از آن، ایران از تصمیم مردم سوریه حمایت خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شش نامزد مورد تائید نظام برای انتخابات ریاست جمهوری؛ لاریجانی و احمدی‌نژاد بار دیگر رد صلاحیت شدند

چالش پایگاه اجتماعی امامان جمعه در انتخابات؛ آیا امام جمعه یک جایگاه قانونی در شهرهای ایران است؟

محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری ایران ثبت نام کرد