خورخه لورنزو آرزو دارد یک مدرسه موتورسواری دائر کند

خورخه لورنزو آرزو دارد یک مدرسه موتورسواری دائر کند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خورخه لورنزو، برای دومین بار قهرمان موتو جی پی جهان شد. موتور سوار 25 ساله اسپانیایی توانست دنی پدروسا یکی از بهترین های این رشته را پشست سز بگذارد و خود را به عنوان سلطان جدید موتو جی پی جهان معرفی کند.

او چند مسابقه سال 2012 را یا شکست پشست سر گذاشت اما در ادامه مسابقات نشان داد که با وجود سن کمش از شخصیت بالای قهرمانی برخوردار است. او در فصل جدی بار دیگر برای یاماها مسابقه می دهد و هم تیمی اش والنتینو روسی، اسطوره موتو جی پی در قرن بیست و یکم می باشد. یورونیوز با این قهرمان جوان مصاحبه ای شنیدنی ترتیب داده است.

خورخه، قهرمان سال 2013 کیست؟

نمی دانم، دوست دارم تا آینده را پیش بینی کنم ولی قدرت محدودی دارم . می خواهم برنده شوم و برایاینکار مبارزه خواهم کرد. سخت تلاش می کنم. اما در حال حاضر جواب این سوال را ندارم. مهمترین رقبایم، دنی پدروسا، والنتینو روسی و مارک مارکز خواهند بود.

در مسابقات ازمایشی ابتدای سال دوم شدی، آیا از نتیجه مسابقه و بودنت با یاماها راضی هستی؟

کاملا خوش بینم. همیشه باید تمام موارد را امتحان کرد. موتور امتحانی ام را برای تمام سال استفاده خواهم کرد. موتوری که با دستکاریهای اخیر سریعتر از گذشته هم می رود. اما هنوز مشکلاتی با موتور آن دارم. باید یبشتر روی آن کار کنیم. نیاز به نیروی بیشتر موتور و سرعت داریم.

اولین باری که روسی هم تیمی ات شد همه چیز خیلی خوب پیش نرفت، اتاق بین دو گاراژ انگار واقعا وجود داشت. آیا دوباره دیواری بینتان خواهد بود؟

دیواری نخواهد بود و فکر می کنم وقتی هم که بود اهمیت دو چندانی به آن داده می شد. رسانه ها بیش از اندازه آنرا بزرگ کردند، چرا که یاماها اولین تیمی بود که این کار را کرد. همیشه گفتم که براحتی می توانید از ان دیوار عبور کنید. وبه طرف دیگر بروید. فکر می کنم این مساله بیشتر از سوی رسانه ها پیگیری شد که البته چنین اهمیتی را نداشت.

آیا مساله ناگفته ای هم بین شما است؟ چه کسی شماره یک تیم خواهد بود؟

نه هیچ مساله ای ناگفته باقی نمانده است. اما در مورد شماره یک… دریاماها شماره یک وجود نخواهد داشت….هر دو موتوسوار، از موتورهای یکسانی بهره می برند، و این از همان اولی بود که وارد یاماها شدم . بیست ساله بود م که والنیتنو روسی، در اوج بود. حتی در آنزمان هم احساس نکردم که جای دوم را دارم. حالا او پس از دو سال نسبتا منفی به یاماها برگشته و فکر نمی کنم که شماره یک هستم.

اگر در سال آینده از کورس قهرمانی غقب بیفتید و روسی در صدر باشد آیا به قهرمانی او کمک می کنید؟

حتمن این طور خواهد بود. ما هم تیمی هستیم، ما نماینده یک کارخانه ایم، پیروزی یاماها برای من که نماینده اش هستم خوشایند است.

برگردیم به 2012، از چه زمانی مطمین شدید که قهرمان می شوید؟

از همان ابتدا، وقتی موتورهای هزار سی سی را امتحان کردم، فهمیدم که این موتورها ظرفیت بالایی دارند. فهمیدم که توانایی قهرمانی با آنها را دارم. وقتی برنده مسابقات قطر شدم ، فمرهایم درست از آب درآمد. مسابقات طولانی بودند. اما از سال 2011 آسانتر بودند. فصلی همراه با شگقتی و طولانی.

دنی پدروسا، هم نیم فصل دوم عالی کار رد، با 6 پیروزی، در 8 مسابقه آخر، آیا نگران او نبودیو که جایتان را بگیرد؟

چرا، همیشه از او می ترسیدم، او و هوندایش روی فرم بودند، و مسابقات کمتری را از دادند، وقتی دیدم که در جزیره فیلیپ زمین خورد خیالم راحت شد و نفسی دوباره کشیدم چرا که قهرمان هم شده بودم

تنها اسپانیایی هستید که فاتح دو فصل موتو جی پی شده اید، پس از آنخل نیه تو یکی از موفق ترین موتور سواران اسپانیایی هستید. چه چیزی انگیزه این کار را به شما می دهد؟

بیشتر از آنی که فکر می کردم پیشرفت کردم، در حالی تنها 10 یا 12 سال داشتم ، اگر کسی به من می گفت امضا کن که روزی به روی سکوی قهرمانی میروی به سختی کاغذ را امضا می کردیم، هر روز فکر می کنم چقدر انسان خوشبختی هستم. از حرفه بی نظیری که دارم و از پیشرفت هایی که کردم.

در بیوگرافی تان نوشته اید که خواندن را دوست دارید و بیوگرافی لانس آرمسترانگ را هم خوانده اید. او را نمونه یک ورزشکار واقعی خوانده اید. بعد از اعترافات او نزد اپرا آیا نطرات تان عوض نشده اند ؟

دو کتاب وی را خواندم. او الهام بخش من برای کار بیشتر و تمرین بیشتر بود. آن چیزی که آرمسترانگ انجام داد اصلا بجا نبود. اما اگر بخشهای منفی زندگی او ، یعنی دوپینگ را کنار بگذاریم، فکر می کنم کارهای مثبتی زیادی انجام داده است. مثلا ایجاد بنیاد لیو استرانگ او بسیار با ارزش است. بنیادی که به بیماران سرطانی کمک زیادی کرده است. فکر نمی کنم که صحب درباره مسایل منفی خیلی عادلانه نیست

آنتونی وست، موتورسوار هم در ماه نوامبر به دوپینگی بودن محکوم شد. او به رسانه های اسپانیایی گقت که برخی از موتورسواران دوپینگ می کنند تا از مصدومیت رهایی پیدا کنند؟

حقیقت دارد. اما این موارد استثنایی هستند. فکر نمی کنم کسی برای عملکرد بهتر از آن استفاده کند. چرا که می توانید نوشیدنی های انرژی زا استفاده کنید. اصولا ، ما برای بهینه کردن عملکردمان از مواد انرژی رزا استفاده نمی کنیم . در واقع این مواد به شما کمک نمی کند تا سریعتر باشید.

بتازگی درباره بازنشستگی استونر که تنها در 27 سالگی مسابقات را کنار گذاشت صحبت کردید. قرار دادتان تا سال 2014 با یاماها بپایان می رسد. آیا در فکر بازنشستگی خواهید بود؟

فکر نمی کنم. فکر می کنم بیشتر در موتو جی پی بمانم. فکر می کنم میتوان عملکرد بهتری داشت. البته اگر هم چنان یاماها بخواهد با من قرار داد ببندد. چند سال دیگری در موتو جی پی می مانم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سایه یک بوسه بر قهرمانی در جام جهانی؛ سرمربی تیم ملی فوتبال زنان اسپانیا برکنار شد

بوسه دردسرساز رئیس فدراسیون اسپانیا؛ جنی هرموسو: تنها یک «ژست طبیعی محبت‌آمیز» بود

تیم ملی فوتبال زنان اسپانیا برای نخستین بار قهرمان جام جهانی شد