اختلاف دیدگاهها در فرانسه بر سر لایحه ازدواج برای همه

اختلاف دیدگاهها در فرانسه بر سر لایحه ازدواج برای همه
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

جامعه فرانسه بر سر موضوع لایحه ازدواج برای همه، عملا به دو بخش تقسیم شده است. این لایحه در برنامه انتخاباتی فرانسوا اولاند، رییس جمهوری گنجانده شده بود، ولی در کشور حقوق بشر، حق ازدواج برای همه چندان هم بدیهی نیست.

براساس نظرسنجی‌ها، ۶۵ درصد فرانسوی‌ها موافق لایحه ازدواج برای همه هستند. حق ازدواج برای زوج‌های همجنسگرا در کشورهای هلند، بلژیک، اسپانیا، پرتغال، دانمارک، نروژ، سوئد و ایسلند وجود دارد و لایحه فرانسوی شبیه قوانین این کشورهاست.

طبق ماده جدید قانون ازدواج، افراد همجنسگرا حق ازدواج و فرزندخواندگی خواهند داشت. به این ترتیب آنها نیز مانند دگرجنسگرا‌ها حق فرزندخواندگی به طور مشترک یا قبول قیمومیت فرزند همسر خود را خواهند داشت.

نکته دیگر این قانون این است که همچنانکه فرانسوی‌ها قادر به ازدواج با خارجی‌ها خواهند بود، زوج های همجنسگرای خارجی که در کشورش حق ازدواج ندارد، می توانند در فرانسه ازدواج کنند.

در این لایحه، ماده دیگری وجود دارد که مربوط به همه زوج‌ها می‌شود: از این پس نام خانوادگی کودک خودبخود مطابق نام خانوادگی پدر ثبت نخواهد شد و در مواردی که اختلاف وجود دارد، دو نام خانوادگی به ترتیب حروف الفبا ترکیب می شود.

وقتی از نزدیک به شعارهای مخالفان این لایحه نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که مشکل آنها آنچنان هم مربوط به حق ازدواج همجنسگراها نیست. آنها با حضور کودک در این خانواده‌ها مخالفند. در این باره، فقط ۴۹ درصد فرانسوی‌ها موافقند. مسئله این است که نمی‌توان بحث ازدواج و فرزندخواندگی را از هم جدا کرد چون با داشتن حق ازدواج، حق فرزندخواندگی خودبخود از آن ناشی می‌شود.

ولی شعاری که همواره و به صورت نادرست از سوی مخالفان تکرار می‌شود، موضوع لقاح مصنوعی است که در این لایحه گنجانده نشده است. لقاح مصنوعی در چهارچوب قانون دیگری، بهار آینده مورد بررسی قرار خواهد گرفت. باید خاطرنشان کرد که لقاح مصنوعی در فرانسه فقط برای زوج‌های دگرجنسگرای عقیم مجاز است.

> تلقیح مصنوعی همجنسگرایان زن در بلژیک

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شوک در فرانسه به‌دلیل خودکشی پسر ۱۳ ساله‌ای که هدف «همجنسگرا ستیزان» قرار گرفته بود

دادگاه عالی هنگ‌کنگ به نفع به رسمیت شناختن زندگی مشترک زوج‌های همجنس‌گرا رای داد

مجازات یک ژنرال ارتش در ایتالیا به دلیل «غیرطبیعی» خواندن همجنسگرایان