Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پلیس فرانسه در جستجوی سرنخ قتل‌ اعضای پ‌کاکا در پاریس

پلیس فرانسه در جستجوی سرنخ قتل‌ اعضای پ‌کاکا در پاریس
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قتل سه عضو شناخته شده حزب کارگران کردستان ترکیه، پ‌کاکا، در پاریس خشم بسیاری از کردهای مقیم فرانسه را برانگیخته و پرسش‌های زیادی را در مورد امنیت جانی فعالان سیاسی در این کشور، همچنین روابط سیاسی بین پ‌کاکا و دولت ترکیه مطرح کرده است.

انگیزه این قتل‌ها هنوز مشخص نیست. تحقیقات پلیس فرانسه همچنان در جریان است، تحقیقاتی که بدون تردید، ابعاد بین المللی نیز به خود خواهد گرفت.

برای درک بهتر این واقعه به پاریس می‌رویم، جایی که جیووانی ماجی، گزارشگر یورونیوز در پاریس، در گفتگو با آندری سیمونه، همکار دیگر ما، از آخرین تحولات می‌گوید.

آندری سیمونه: ماجی، تعداد زیادی در برابر ساختمان مرکز اطلاعات کردستان، وابسته به حزب پ‌کاکا، گردهم آمده‌اند. آیا با آن‌ها گفتگو کرده‌اید؟ نظر آن‌ها در این مورد چیست؟

جیووانی ماجی: همانطور که می‌دانید تعداد زیادی از کردهای مقیم پاریس، در منطقه دهم زندگی می‌کنند. صد‌ها تن از آن‌ها از ابتدای صبح و در پی انتشار خبر به محل وقوع حادثه آمدند. همه در بهت و حیرت و ناراحت و خشمگین از این جنایت هستند، به ویژه که قربانیان، سه زن شناخته شده بودند. برخی از حضار، این جنایت را «به نماد خشونت علیه کرد‌ها» تعبیر کردند. باید اضافه کنم که در ابتدا، گردهمایی در سکوت بود، اما ناگهان، شعارهای مختلفی از جمله علیه ترکیه شنیده شد.

آندری سیمونه: سناریوهای زیادی در مورد این حادثه مطرح شده است. پلیس فرانسه در این مورد چه می‌گوید؟

جیووانی ماجی: در اینگونه موارد باید بسیار محتاط بود و زود قضاوت نکرد. تحقیقات پلیس تازه آغاز شده و هنوز در جریان است. نباید فراموش کرد که مقامات ترکیه، از ابتدای سال نوی میلادی، در حال مذاکره با مقامات ارشد پ‌کاکا هستند. بدون شک، کار‌شناسان و ماموران ویژه پلیس فرانسه به این نکته توجه ویژه‌ای خواهند کرد که یک چنین جنایتی می‌تواند نقش موثری در مذاکرات صلح بین پ‌کاکا و دولت ترکیه داشته باشد.

علاوه بر این، اختلاف نظر بین جناحهای داخل پ‌کاکا نیز بر سر نحوه و مفاد مذاکره وجود دارد. برخی نیز نقش مخرب برخی کشور‌ها مانند سوریه را برجسته کرده‌اند.

آندری سیمونه: در خبر‌ها آماده بود که یکی از قربانیان، از بنیانگذاران پ‌کاکا و از نزدیکان عبدالله اوجالان بوده است. در مورد او چه می‌دانید؟

جیووانی ماجی: خانم سکینه جانسز، یکی از بنیانگذاران حزب کارگران کردستان ترکیه بود. او سابقه فعالیت و همکاری طولانی با عبدالله اوجالان و نیز با برادر وی داشت. می‌دانیم که وی پست‌ها و مسئولیت‌های مهمی در این تشکیلات داشته و در شمال عراق فعال بوده است، پس از آن، در اروپا در چندین کشور از جمله آلمان سکونت داشته است. در این اواخر، او در واحد اطلاع رسانی حزب فعالیت داشت و صرف اینکه او از جمله قربانیان این حمله بوده، خود می‌تواند سرنخی برای احتمال بالای سیاسی بودن این قتل‌ها باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار شورای عالی برابری به دولت فرانسه: خشونت و شکنجه در فیلم‌های پورن به سطح جنایت رسیده است

رهبر باندی که آلت تناسلی مردان را می‌برید و فیلم‌هایش را روی سایت می‌گذاشت به ۲۲ سال زندان محکوم شد

کندن سنگ‌فرش‌های محله خلافکاران در پایتخت دانمارک برای توقف خرید و فروش هروئين