آموزش کارآفرینی و تجارت به نسل آینده

آموزش کارآفرینی و تجارت به نسل آینده
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در دنیای امروز که به سرعت تغییر می‌کند، چگونه جوانان می‌توانند برای آینده خود برنامه‌ریزی کنند و از سنین جوانی خود را برای حرفه تجارت آماده کنند؟ چه چیز به موفقیت آنها کمک می کند؟ با وجود خطرات و مشکلاتی که امروز گریبانگیر بازار است، طرح این پرسشهاحیاتی به نظر می رسد.

در وضعیت کنونی اقتصاد اروپا، راه انداختن یک شرکت به مانند راندن یک سورتمه است. گذراندن درسهای و دوره های مدیریت یکی از راههایی است که می تواند مسیر رسیدن به موفقیت را برای جوانان هموار کند.

در برنامه این هفته جهان دانش سری به مدرسه‌های مدیریت و بازرگانی می زنیم.

دوره “مدیریت پیشرفته” در مدرسه بازرگانی مادرید

مدرسه بازرگانی مادرید، یکی از معتبرترین مدارس بازرگانی در سراسر جهان، محلی مناسب برای یادگیری مهارتهای تجاری است. مجله فایننشال تایمز چاپ لندن، این مدرسه را به عنوان یکی از ده مدرسه برتر دنیا معرفی کرده است. دانشجویانی از بیش از چهل ملیت مختلف به اینجا می آیند.

دوره “مدیریت پیشرفته” که در این مدرسه ارائه می شود، بسیار فشرده است. حوزه های مختلف بازرگانی، از مدیریتِ منابع گرفته تا امورمالی و بازاریابی، همه جزو برنامه های درسی این دوره محسوب می شود. به این ترتیب دانشجویان با اصول بازرگانی از چشم اندازی گسترده آشنا می شوند.

نود و سه درصد دانشجویان، در عرض مدت کوتاهی، شغل مناسب پیدا می‌کنند و تعداد زیادی از آن‌ها موفق می‌شوند به استخدام کمپانی ها و شرکتهای معتبر جهانی نظیر گوگل و فیس بوک درآیند.

کودکان تاجر در ایرلند

یکی از بلندپروازانه‌ترین طرح‌های آموزشی ایرلند، در شهر ترالی، در جنوب غربی‌ کشور برگزار می شود. طراح آن جری کنلی است. او معتقد است تجار موفق باید با نسل بعدی رابطه برقرار کنند.

در سال 2015 نزدیک به 4500 دانش‌آموز در این برنامه‌ شرکت کرده‌اند .هدف این طرح بسیار ساده ا‌ست:‌ گفت ‌وگو درباره‌ تجارت و بازرگانی با کودکان بین هشت تا دوازده سال. در مدرسه‌ ابتدایی‌ مویدرول مرسی دانش‌آموزها درست مانند شرکت بازرگانی واقعی درباره ‌سرمایه‌گذاری و سود آموزش می بینند. با آنکه هیچکس در واقع سود یا زیانی نمی‌کند، دانش آموزان از این پروژه که جنبه سرگرمی هم دارد، لذت می‌برند. آنان کم ‌کم خلاقانه‌ فکر کردن و مسئله حل کردن را می‌آموزند و با دنیای بازرگانی آشنا می‌شوند.

سوییس؛ اخلاق و تجارت

مهارت‌های مدیریتی و تفکر خلاق در موفقیت اقتصادی نقش اساسی دارند. اما آیا در جهانی که هر از چند گاه با جنجال‌هایی در باره ‌ فساد مالی مواجه می‌شود، اخلاق هم نقشی دارد؟

“برت وولفس” یکی از بنیانگذاران دانشکده‌ بازرگانی‌ سوییس معتقد است برای تغییر دنیا باید چشم‌اندازها را تغییر داد. این مدرسه‌ مهم بازرگانی، درس اخلاق تجارت دارد که ارزش‌، درستکاری و اخلاق را در کنار مهارت کسب منفعت، به دانشجویان می آموزد. در ده‌ سال گذشته بیش از سیصد دانشجو درس اخلاق در مدرسه‌ بازرگانی سوییس را گذرانده‌اند که در آن موضوع خَلق ارزش به‌جای خَلق ثروت برجسته می‌شود.

رسوایی‌هایی مالی که در سال‌های اخیر دنیای تجارت را تکان داده‌اند، نشان می‌دهد که درستکاری و شفافیت برای بقای اقتصادی و موفقیت حیاتی است و فریب و طمعکاری می‌تواند حتی بزرگ‌ترین شرکت‌ها را نابود کند. افزایش شمار طرح‌های اخلاقی برای پس‌انداز و بیمه عمر نشان می‌ دهد که جهان به این سمت حرکت می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روبیالس در پرونده بوسه اجباری با خطر محکومیت به دو سال و نیم زندان روبرو است

همه چیز درباره ویزای دورکاری در اسپانیا؛ چرا طرح دولت مادرید چندان با استقبال مواجه نشد؟

اعتراض کشاورزان اسپانیا؛ دولت به برخی از خواسته‌های آنها تن داد