Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چالش سیاسی پیش روی کاتالونیا

چالش سیاسی پیش روی کاتالونیا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با اینکه استقلال طلبان کاتالونیا اکثریت آراء انتخابات پارلمانی این منطقه را از آن خود کردند، اما آرتور ماس، رییس دولت محلی جایگاه بر‌تر خود را از دست داده است. حزب متبوع او یعنی همگرایی و اتحاد ۱۲ کرسی پارلمانی را واگذار کرده است و در نتیجه برای رسیدن به مقصودش باید در انتظار استقلال طلبان جمهوریخواه کاتالوینا باشد.

گزارشگر یورونیوز به محله کورتز در بارسلون سری زده است. محله‌ای با ۸۲۵۸۸ نفر جمعیت. النا تورلو، آرشیتکت ۴۳ سال از سال ۲۰۰۳ تاکنون از فعالان حزب همگرایی و اتحاد و در حال حاضر مشاور شهردار بارسلون است.

النا که از نتیجه انتخابات در محله‌اش نسبتا راضی به نظر می‌رسد، می‌گوید: «نتیجه آنقدر هم بد نیست. اما صادقانه بگویم من انتظار بیشتری داشتم. برای اینکه موضوع فقط استقلال کاتالونیا نیست ولی این حق مردم است که طی چهار سال آینده آنچه را که می‌خواهند انتخاب کنند. چون من به دموکراسی باور دارم و دموکراسی یعنی اینکه مردم بتوانند در لحظه‌ای مشخص نظر خود را بیان کنند و باید دموکرات باشیم.»

در این محله حزب همگرایی و اتحاد با نزدیک به ۳۸ درصد آراء در راس قرار گرفته و پس از آن حزب مردم با ۱۸ درصد و استقلال طلبان جمهوریخواه کاتالونیا ۱۱ درصد آراء را از آن خود کرده‌اند.

مرز بین محله کورتز در بارسلون و هوسپیتالت دو لیوبرگات را می‌توان مرز بین فدرالیسم و استقلال طلبی دانست.

در شهر هوسپتالت، سوسیالیست‌ها هستند که با ۷۵/۲۴ درصد آراء در راس قرار گرفته‌اند. پس از آن‌ها حزب مردم با ۵۵/۱۷ درصد آرا و حزب همگرایی و اتحاد با ۱۴/۳۷ درصد در جایگاه سوم قرار گرفته‌اند.

این شهر ۲۷۰ هزار نفری نمونه‌ای از شهرهای مهاجرنشین کاتالونیاست که ۴۵/۴۵ درصد ساکنانش خاستگاهی روستایی دارند همچون خوزه وسنت مونز، که اهل سویل است. این عضو پیشین سندیکا و نماینده حزب سوسیالیست کاتالونیا در پارلمان اسپانیا که از سال ۱۹۸۲ در حزب سوسیالیست کاتالوینا فعال است می‌گوید: «فکر می‌کنم که ما در حزب سوسیالیست کاتالونیا باید برنامه اجتماعی خود را به اجرا گذاریم. همینطور برنامه سرزمینی را همراه با تقسیم بندی اسپانیای متکثر و متنوع. یعنی سیستم فدرالی و در ساختاری متنوع که آزاد‌تر خواهیم بود.»

فدرالیسم، گزینه پیشنهادی حزب سوسیالیست کاتالونیاست که در کنار حقوق اجتماعی حق انتخاب را نیز گنجانده است. برای استقلال طلبان جمهوریخواه کاتالونیا، استقلال طلبی به معنای پایان یافتن کسری بودجه است.
حالا حزب همگرایی و اتحاد باید در جستجوی یک همراه برای دست یافتن به این خواسته باشد.

برای تحلیل نتایج انتخابات پارلمانی کاتالونیا خبرنگار یورونیوز با خوزه آنتیچ، مدیر نشریه کاتالان که از تیراژ بالایی برخوردارد است گفتگویی انجام داده که متن آن در ادامه می آید.

یورونیوز: آرتور ماس، رئیس دولت این منطقه، نتوانست در انتخابات پارلمان محلی بدرخشد. در عین حال، احزاب استقلال طلب با کسب درصد بالایی از آراء احتمالا همه پرسی استقلال کاتالونیا را برگزار خواهند کرد. استراتژی آن‌ها از این پس چه خواهد بود؟

خوزه آنتیچ: بدیهی است که رییس دولت محلی کاتالونیا، آقای ماس، به تنهایی نمی‌تواند امور را اداره کند. او با از دست دادن بیست درصد کرسی‌ها جایگاه خود را از دست داده است. و این امر دو راه را در برابر وی قرار داده است. یا داشتن دولت ائتلافی یا یافتن راه حل های پارلمانی با ثبات. به تعبیری دو انتخاب متفاوت که یکی حکایت از تشکیل دولتی در ائتلاف با حزب سوسیالیست کاتالوینا دارد که البته ممکن است به بن بستی در برنامه نجات اسپانیا منتهی شد، آنچه رییس دولت کاتالونیا متعهد به انجام آن است. چاره دیگر را باید در نزدیک به جناح چپ جمهوریخواه کاتالونیا جستجو کرد. حزب استقلال طلبی که دومین قدرت سیاسی محسوب می‌شود. ائتلاف بین این دو به عنوان راه رسیدن به این همه پرسی محسوب می‌شود.

یورونیوز: دیگر احزاب ملی گرای اسپانیا از آرای پایین راستی‌های ناسیونالیست بهره‌ای نبرده‌اند. سوسیالیست‌ها به دومین جایگاه دست یافته‌اند. حزب مردم، حزب آقای راخوی، نخست وزیر اسپانیا پیشرفت کمی داشته است. آیا مادرید باید از نتیجه انتخابات راضی باشد؟

خوزه آنتیچ: این نخستین خبر خوش برای دولت مادرید بود. برای اینکه همگرایی و اتحاد، حزب آرتور ماس نتوانست به اکثریت مطلق دست یابد. آنچه آقای ماس به شدت در پی آن بود. اما اگر به اعداد و ارقام واقعی توجه کنیم درمی یابیم که نخستین حزب پیروز انتخابات ناسیونالیست‌ها بودند و دومین آن استقلال طلبان. دیگر احزاب ملی گرای اسپانیایی، حزب مردم و حزب سوسیالیت سومین و چهارمین جایگاه را بدست آوردند.
از نظر کمیت نخستین حزب یک میلیون و ششصد هزار رای کسب کرده است. دومین حزب حدود یک میلیون رای بدست آورده است. استقلال طلبان هم ششصد هزار رای اخذ کرده‌اند. احزاب حاکم اسپانیا یعنی، حزب مردم و حزب سوسیالیست باید با آرامش به نتایج این انتخابات بنگرند و گرنه دچار اشتباه خواهند شد.

یورونیوز: احزابی که بالا رفته‌اند، آنهایی‌اند که اقلیت بوده‌اند و البته از جناح چپ‌ها. آیا دولت جدید برای غلبه بر بحران ناگزیر خواهد بود سیاست اقتصادی کنونی را تغییر دهد؟

خوزه آنتیچ: تقسیم بندی نقشه سیاسی کاتالونیا را می‌توان به روشنی هدف این انتخابات دانست، یعنی نقشه‌ای متنوع‌تر و متکثر‌تر. تصویر نهایی حاکی از آن است که تشکیل یک دولت دشوار است. برای چه؟ برای اینکه امروزه اکثریت روشنی وجود ندارد. اما این گرایش نیز در تمام اروپا هست که بحران اقتصادی دولت ها را فرسوده می‌کند. بر مبنای این اصل باید گفت که حزب ائتلافی نتیجه این بحران است. و این موضوع با توجه به تحولات لیبرالیسم اروپا، موجب قدرت گرفتن چپهای تندرو‌تر و منتقدتر شده است.

یورونیوز: در ارتباط با اتحادیه اروپا، این نتیجه نامناسب آقای ماس را در متقاعد ساختن بروکسل در زمینه طرحش ضعیف‌تر می‌سازد. اینطور نیست؟

خوزه آنتیچ: از نظر رهبری و اکثریت، باید گفت که رهبری ضعیف‌تر از گذشته شده اما اکثریت همچون گذشته است. قبلا چپهای جمهوریخواه در مجموع ۷۳ نماینده داشتند و برنامه استقلال دولتی مستقل را پیشنهاد کرده بودند. اما در حال حاضر تعداد نمایندگان آن‌ها به ۷۲ نفر رسیده است. منتظر واکنش‌های اتحادیه اروپا طی روزهای آینده هستیم. اتحادیه اروپا پیش از این به روشنی خاطرنشان کرده بود که دولت جدید کاتالونیا را نمی‌خواهیم. باید منتظر باشیم و ببینیم دولت جدید کاتالونیا چه استراتژی و موضعی را در پیش خواهد گرفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویر جشن و پایکوبی بازیکنان تیم ملی و مردم اسپانیا در خیابان‌های مادرید؛ بازگشت قهرمان یورو۲۰۲۴

تصاویر معارفه رسمی امباپه توسط رئال مادرید؛ کیلیان: رویای کودکی‌ام محقق شد

جشنواره پامپلونا در اسپانیا؛ مردانی که ضرب شاخ گاوهای نر خشمگین را به جان می‌خرند