راهی جدید برای استفاده نابینایان از اینترنت

راهی جدید برای استفاده نابینایان از اینترنت
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بیش از هزار نفر از مسئولان و تصمیم گیران حوزه آموزش در نشست بین المللی خلاقیت های آموزشی دوحه شرکت خواهند کرد. کمک به توسعه آموزش و پرورش، استفاده از روشهای جدید تربیتی و پیشبرد بهترین شیوه های یادگیری از هدفهای اصلی این نشست است. نشست امسال با موضوع “همکاری برای تغییر” جوایز خود را به شش پروژه آموزشی در این زمینه که موجب تاثیرات بیشتری شده بودند اهدا خواهد کرد.

صندوق حمایت از کودکان کامبوج

صندوق حمایت از کودکان کامبوج امکان تحصیل رایگان را برای کودکان فقیر فراهم می کند. در واقع تحت یک ارتباط نزدیک با نظام آموزش دولتی کامبوج که از طریق آن بچه های فقیر امکان رفتن به مدرسه را پیدا می کنند.بر طبق برنامه این صندوق، یک برنامه کامل و جامع آموزشی از مهدکودک تا سطح دبیرستان را در اختیار بچه های مرکز قرار می گیرد. دانش آموزان هم زبان انگلیسی یاد می گیرند هم با جدید ترین مهارتهای رایانه ای آشنا می شوند و مواد درسی مهم مدارس دولتی را هم دنبال می کنند. علیرغم گذشته های متفاوت شان اینجا با هم برابرند و مشتاقند تا چیز جدیدی بیاموزند

صندوق حمایت از کودکان کامبوج با هدف کمک به تحصیل و تغذیه بیش از هشتاد کودک مناطق بشدت فقیر این کشور قریب هشت سال پیش شکل گرفت. امروز این سازمان بیش از 1200 کودک را تحت پوشش دارد و خدمات خود را برای خانواده های آنها و جوامع بحران زده کامبوج نیز گسترش داده است

استفاده نابینایان از اینترنت به کمک “روبو بریل”

نابینایان از اینترنت چگونه می توانند استفاده کنند؟ اگر شما نمی توانید ببینید چگونه باید نوشته های صفحه رایانه را بخوانید؟ برای پاسخ به این سئوال به دانمارک رفته ایم. پروژه ای که با تکیه بر فن آوری پیشرفته روز بصورت رایگان در خدمت نابینایان قرار داده شد. گامی در راستای ایجاد فرصت های برابر برای افراد دارای معلولیت و دسترسی آنها به اطلاعات در سراسر دنیا.

دانمارک یکی از کشورهای معروف با سیاستهای موسوم به “دولت رفاه” در سطح دنیاست که در آن افرادی با مشکل بینایی از فرصت برابر با سایر شهروندان برخوردارند.

“روبو بریل” نام پروژه ای است که مرکز اختلالات بینایی دانمارک برای کمک به خواندن نابینایان در دست اجرا دارد. لارس بالیو کریستنسن تبدیل فایلهای نوشتاری به فایهای صوتی یا بریل را در این پروژه برعهده داشته است.

در حال حاضر روزانه در حدود سه هزار فایل در این مرکز به فایلهای قابل استفاده برای نابینایان تبدیل می شوند. هدف بالابردن ظرفیت مرکز تا چهارده هزار نسخه در روز است البته زمان این کار با توجه به حجم و نوع فایلها متغییر است. بعنوان نمونه تبدیل آخرین کتاب هری پاتر در کمتر از دو ساعت امکانپذیر است.

“ روبو بریل” در کشورهای دیگری هم معرفی شده و در بین زبانهای دیگر از قبیل انگلیسی آمریکایی طرفدارانی پیدا کرده است. همینطور در کلاسهای زبان انگلیسی، اسپانیولی و برخی دیگر از زبانهای اروپایی هم امتحان شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ابداع برچسب جدیدی که امکان صحبت بدون نیاز به تارهای صوتی را به بیماران می‌دهد

قانون اساسی اسپانیا در جهت حمایت از «افراد دارای معلولیت» اصلاح می‌شود

بیش از ۲۰ هزار قطع عضو در اوکراین؛ فاجعه‌ای که از زمان جنگ جهانی اول دیده نشده است