روابط آمریکا و اروپا در دور دوم ریاست جمهوری اوباما بهبود خواهد یافت؟

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
روابط آمریکا و اروپا در دور دوم ریاست جمهوری اوباما بهبود خواهد یافت؟

اروپا از انتخاب مجدد باراک اوباما به مقام ریاست جمهوری آمریکا خشنود به نظر می رسد. یک نظرسنجی در اروپا نشان می دهد که اکثریت قریب به اتفاق مردم این قاره در صورت امکان شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به باراک اوبا رای می دادند. پیروزی وی به نوعی موجب آرامش خاطر اروپاییان شد.

با این وجود اروپا در دوره اول ریاست جمهوری آقای اوباما با ایالات متحده همواره رابطه ای نزدیک و تنگاتنگ نداشته است.

مارتین شولتز، رییس پارلمان اروپا در پیام تبریک خود به آقای اوباما به برخی اختلاف نظرها بین اروپا و ایالات متحده اشاره کرده است.

باراک اوباما همواره سعی می کرد سران اروپایی را متقاعد کند تا برای رفع بحران اقتصادی اروپا تلاش بیشتری کنند.

عدم تعهد جدی آمریکا برای مبارزه با تغییرات اقلیمی از جمله موارد ناخشنودی اروپا از دولت آمریکا است. ادامه کار بازداشتگاه گوانتانامو از دیگر موارد اختلاف بین اتحادیه اروپا و آمریکاست.

مارتین شولتز ، رییس پارلمان اروپا نسبت به انتخاب آقای اوباما می گوید: “باراک اوباما و تیمش، فرمانداران ایالات متحده و اعضای کنگره با پارلمان اروپا و دولتهای عضو اتحادیه اروپا باید همکاری نزدیکی در آینده داشته باشند. امری که در این دو سه سال اخیر شاهد آن نبودیم. برخی مواقع وجود نوعی رکود در روابط بین اتحادیه اروپا و آمریکا احساس می شد.”

با روی کار آمدن دولت جدید باراک اوباما، اروپا در چهار سال آینده انتظار چه چیزی را باید داشته باشد؟

برای بررسی بیشتر موضوع روابط آمریکا و اتحادیه اروپا یورونیوز در بروکسل گفتگویی با ایان لسر، مدیر بنیاد مالی مارشال آلمان انجام داده است.