یک فرصت دیگر برای باراک اوباما

یک فرصت دیگر برای باراک اوباما
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پس از یک رقابت طولانی و تنگاتنگ، رای دهندگان آمریکایی باراک اوباما را برای چهار سال دیگر بعنوان رییس جمهور خود انتخاب کردند.

رییس جمهوری آمریکا خطاب به جمع هفتاد و دو ملت ساکن در این کشور گفت: «مساله سیاه یا سفید بودن شما نیست، اینکه لاتینی تبار، آسیایی تبار یا با ریشه آمریکایی باشید. جوان یا سالخورده، ثروتمند یا فقیر، توانا یا ناتوان، همجنسگرا یا دگرجنسگرا باشید. اگر بخواهید کاری کنید، می‌توانید.»

اسپانیولی زبان‌ها نقش عمده‌ای را در پیروزی باراک اوباما داشتند. آن‌ها به عنوان بخش واحدی از جامعه آمریکا یکصدا و فقط اوباما را فریاد زدند. این در حالی است که جمهوریخواهان تنها یک سوم آراء لاتینی تبار‌ها را از آن خود کردند.

مارتا، شهروند ساکن لوس آنجلس گفت: «من به اوباما رای دادم. ما به او یک فرصت دیگری دادیم. نامزد دیگر انتخابات خیلی مغرور ظاهر شد و نمی‌دانیم او چطور به نتیجه خواهد رسید.»

مانوئل هم که یک لاتینی تبار است گفت: «بعنوان یک لاتینی تبار، قبل از هر چیز من نگران ثبات اقتصادی کشور هستم. و چون ما مهاجریم نقشی در بهتر یا بد‌تر شدن اوضاع نداریم.»

در جریان مبارزات انتخاباتی، رای دهندگان طبقات کم درآمد حمایت گسترده خود را از اوباما نشان دادند. ۸۰ درصد کمک‌های مالی برای مبارزات انتخاباتی، از سوی آمریکایی‌های با درآمد کمتر از ۲۰۰ دلار در ماه بوده است. حال آنکه ۲۰ درصد آن‌ها از میت رامنی حمایت مالی کرده‌اند.

«من به رییس جمهور باراک اوباما رای دادم. خوشحالم از اقداماتی که طی چهار سال گذشته انجام داده و بی صبرانه منتظرم دستاوردهای بیشتری را طی چهار سال آینده ببینم.»

اما در چهار سال آینده، رییس جمهور آمریکا ناگزیر باید با مجلس نمایندگان به توافق برسد. مجلسی که اکثریت کرسی های آن در اختیار جمهوریخواهان است. با توجه به شکاف عمیق بین دو جناح سیاسی این کشور، دست یابی به توافق در زمینه مسایل اساسی از جمله اصلاح قوانین مالیات و تصمیم گیری در مورد کسری بودجه چندان آسان نیست. در هر حال باید منتظر ماند و دید اوباما چگونه این مسیر پرفراز و نشیب را طی می کند.

در همین زمینه علی شیخ الاسلامی، خبرنگار یورونیوز با ایان برمر، رییس گروه اوراسیا که مرکزی تحقیقاتی در امور سیاسی است، گفتگویی کرده که متن آن در ادامه آمده است.

علی شیخ الاسلامی، خبرنگار یورونیوز: بسیاری از آمریکایی ها از جمله حامیان باراک اوباما، معتقدند که او قادر نخواهد بود تغییراتی را که چهار سال پیش وعده داده بود، انجام دهد. پس معنای این رای دوباره به باراک اوباما چیست؟

ایان برمر، رییس گروه اوراسیا:
اختلافات در جامعه آمریکا روز به روز بیشتر دیده می شود و شکاف بین قشر فقیر و غنی در ایالات متحده آمریکا، از دوران رکود بزرگ اقتصادی هیچوقت تا این حد نبوده است. در دوره جمهوریخواهان اینطور بوده و در زمان دموکرات ها هم افزایشِ شکاف ادامه دارد. به نظر من بسیاری از مردمی که به اوباما رای دادند واقعا تصور می کنند که اوباما برای اصلاح این شرایط موثرتر خواهد بود. قطعا در مقایسه با رامنی، سیاست های مالیاتی او کمتر از افراد بسیار ثروتمند پشتیبانی خواهد کرد اما با توجه به این واقعیت که آمریکا باید کسری بودجه خود را کاهش دهد و به تعادل بودجه بیشتر توجه کند، حقیقت این است که مردمی که تا به حال این شرایط بسیار دشوار را تحمل کرده اند، در هر صورت باز هم باید با این اوضاع سخت اقتصادی کنار بیایند. این یک مسئله ساختاری است، و ربطی به احزاب جمهوری خواه یا دموکرات ندارد.

یورونیوز: از نظر مالی، ایالات متحده آمریکا دوران بسیار سختی را پشت سر می گذارد و با توجه به شرایط کنونی، معمولا مقاماتی که در راس قدرت هستند، شانس کمتری برای پیروزی دارند. حال که اوباما دوباره انتخاب شد، چه درسی می توان گرفت؟

ایان برمر:
نکته مهمی که در اینمورد باید گفت اینست که این انتخابات درس بزرگی به ما داد، اینکه، با توجه به سیاست های ریاضتی که دولت های بسیاری در جهان دنبال می کنند، مقامات حاکم، در انتخابات شکست می خورند، به این دلیل که مردم، تحمیل این اقدامات ریاضتی را نمی پذیرند، اما اوباما پیروز شد و یکی از دلایل مهم پیروزی او اینست که هیچگونه از این اقدمات را اتخاذ نکرد. تنها تصمیم بزرگی که باید می گرفت در مورد بیمه درمانی بود که دولت او آن را به اجرا گذاشت و البته هنوز هیچ کس نمی داند چگونه هزینه اش را در دراز مدت خواهند پرداخت. در هر صورت اوباما طرفدار اقدامات ریاضتی نبود. با مشکلات اقتصادی و کسری بودجه بسیار کلانی مواجه بود اما اتفاقا برای مقابله با این شرایط، او به خرج های دولت ادامه داد.
در نهایت مردم از این دیدگاه استقبال کردند و به نوعی پاداش سیاست های اوباما را به او دادند. اوباما یک رییس جمهور است که دوباره رای مردم را از آن خود کرد و این حکمِ یک پیام به سران دولت های دیگر جهان دارد که از خود می پرسند چگونه باید در قدرت بمانند.

یورونیوز: مطمئنا انتخابات ایالات متحده آمریکا مانند هر کشور دیگری، یک مسئله داخلی است اما با این حال، با انتخاب مجدد اوباما، مردم آمریکا چه پیامی به جهانیان فرستادند؟

ایان برمر:
در سومین مناظره انتخاباتی، اوباما به روشنی اعلام کرد که در حال حاضر آمریکا باید روی مسائل داخلی خود تمرکز کند. در سطح بین المللی، ایالات متحده آمریکا و رییس جمهور آن خیلی فعال نخواهند بود و روی کمک به ملت های دیگر متمرکز نخواهند بود. آنها برای خروج از بحران به اروپایی ها کمک نخواهند کرد، سربازان خود را به خارج از کشور نخواهند فرستاد و به عنوان پلیس جهان عمل نخواهند کرد. بسیاری از کشورها در جهان هم می گویند که این سیاست خوبی است چرا که آمریکا بیشتر به مشکلات دامن زده است تا اینکه آنها را حل کند. البته خیلی ها هم نگران این موضوع هستند و می خواهند ایالات متحده آمریکا نقش خود را ایفا کند. یک نکته بسیار روشن است، اینکه دیگر هیچکس نقش پلیس جهان را بازی نخواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چالش تازه دموکرات‌ها در انتخابات ۲۰۲۴: حمایت بایدن از اسرائیل و از دست دادن آرای عرب‌ها و مسلمانان

حمله غافلگیرانه پلیس به منزل رئیس‌جمهوری پرو؛ ساعت‌های رولکس خانم بولوآرته جنجال‌برانگیز شد

انتخابات ریاست جمهوری اسلواکی؛ نامزد طرفدار اوکراین و سیاستمدار طرفدار روسیه به دور دوم راه یافتند