کاسیاس و ژاوی: دو رفیقِ رقیب

کاسیاس و ژاوی: دو رفیقِ رقیب
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دو رقیب و در عین حال دو دوست و رفیق. ایکر کاسیاس و ژاوی هرناندز،چهره های شاخص دو تیم رئال مادرید و بارسلونا و در عین حال دو ملی پوش ارزشمند اسپانیا. برندگان امسال جایزه ورزش شاهزاده آستوریاس.

درحاشیه این مراسم فرصتی دست داد تا با آنها به گفتگو بنشینیم.

یورونیوز: “خیلی خوشحالیم که وقت خود را در اختیار یورونیوز گذاشتید. برای دریافت این جایزه که نه تنها بواسطه افتخارات ورزشیتان بلکه بخاطر شخصیت و روابط دوستانه تان به شما تعلق گرفت مدتی است مجبور شده اید از باشگاه هایتان و همینطور تیم ملی فاصله بگیرید.”

ژاوی هرناندز: “خیلی خوشحالم برای اینکه این جایزه ارزش معنوی زیادی برایم دارد. نه تنها بخاطر پرستیژ آن بلکه برای اینکه در این جایزه با کسی شریک شده ام که برای سالها دوستم بوده است. حتی قبل از اینکه بازیکنانی حرفه ای شویم. روزی خوشحال کننده است که می توانیم هر دو لذتش را ببریم.”

یورونیوز: “ایکر! تداوم این دوستی در این سالها کار سخت و پیچیده ای نبوده؟ آنهم با توجه به جدال های مطبوعاتی جاری بین رئال و بارسا.”

ایکر کاسیاس: “اینطوری نیست. همانطور که ژاوی گفت با ما با هم یزرگ شده ایم. ما با هم و در یک زمان به سطح حرفه ای رسیدیم و شرایطمان یکسان بوده است. الان کاری که هر دوی ما برای آن تلاش می کنیم خوشحال کردن باشگاه هایمان است. بارسا و رئال مادرید و همینطور تیم ملی اسپانیا.”

یورونیوز:“چقدر از موفقیت خود را در کسب این جایزه مدیون تیم ملی و چقدر آنرا مدیون بارسا و رئال مادرید می دانید؟”

ژاوی هرناندز:“موفقیت ها دستجمعی حاصل شده اند. ما با بارسلونا، رئال مادرید و تیم ملی بزرگ شدیم، پدر و مادرهایمان هم همینطور. همه ما به نسلی از فوتبالیست های اسپانیایی تعلق داریم که درکنارهم، قهرمانی در اروپا، قهرمانی در جام جهانی و مجددا قهرمانی در اروپا را در کارنامه خود دارند. بنابراین این جایزه متعلق به افراد زیادی است.”

ایکر کاسیاس: “کسب این همه عنوان با تیم ملی اسپانیا قطعا فوق العاده است. همانطور که قهرمانی با رئال مادرید و بارسلونا هم دارای چنین ارزشی است. همه اینها در کنار خوشحالی مردم اسپانیا از نتایج تیم ملی، موجب شد تا این جایزه ارزشمند به ما برسد، جایزه ای که آنرا مایه افتخار خود می دانیم.”

یورونیوز: “ژاوی! در اهدای این جایزه به خودتان آیا هیچ ارتباط سیاسی ای می بینید؟”

ژاوی هرناندز: “اینطور فکر نمی کنم. این یک مسئله ورزشی است و این جایزه علیرغم اینکه ما از نظر ورزشی رقیب هستیم، تکیه خود را بر دوستی دیرینه ما گذاشته است. شخصیت ورزشی ما هم اهمیت خود را داشته است. ما عناوین زیادی را به همراه تیم ملی و باشگاه هایمان بدست آورده ایم. من هیچ ارتباط سیاسی ای در این موضوع نمی بینم.”

یورونیوز: “هر دوی شما درباره تیم ملی اسپانیا صحبت می کنید. نسبت به چند سال پیش الان همه فوتبال اسپانیا و بازیکنانش را تحسین می کنند. آیا دوره حاضر را باید عصر طلایی فوتبال اسپانیا دانست؟”

ایکر کاسیاس: “شکی در این موضوع ندارم. بنظرم خیلی بعید است که دوباره تیم ملی اسپانیا بتواند چنین عناوین بزرگی را تکرار کند. اما امیدواریم که چنین اتفاقی رخ دهد. همه تیم ها اینقدر خوش شانس نبوده اند که جام جهانی و دو جام ملتهای اروپا را پشت سر هم فتح کنند. در واقع فقط اسپانیا به چنین افتخاری رسیده است. مجموعه ای از بهترین بازیکنان و مربیان در یک فاصله زمانی دور هم گرد آمدند و این نتیجه با مشارکت همه حاصل شد.”

یورونیوز: “مطمئنم که برای هر دوی شما این جایزه ارزش خاصی دارد. ولی سئوال این است که افرادی مثل شما با این همه عنوان و جایزه دیگر چه انگیزه ای برای پیروزی بیشتر دارند؟ شاید توپ طلا؟”

ژاوی هرناندز: “ما به یک ورزش گروهی تعلق داریم که مهمترین چیز در آن کسب عنوان است: جام جهانی، جام کنفدراسیونها با تیم ملی و رقابتهای لیگ داخلی و اروپا با تیم باشگاهی. همه این مسائل به ما انگیزه می دهد. ما اینجاییم برای اینکه تیممان کار گروهی خوبی داشته است و دلیل اصلی گرفتن این جایزه انفرادی هم در واقع همین است.”

یورونیوز: “اگر ایکر کاسیاس می توانست رای بدهد آیا رای خود را به ژاوی می داد؟”

ایکر کاسیاس: “بله برای اینکه او نماد تیم ملی اسپانیاست. او یک ورزشکار سطح بالاست. قطعا به او رای می دادم.”

یورونیوز: “ژاوی! فکر می کنم شما هم چنین نظری در مورد ایکر داشته باشید؟”

ژاوی هرناندز: “صادقانه بگویم رای می دادم برای اینکه او فوتبالیست بزرگی است. هم کاپیتان خوبی است هم یک بازیکن عالی. سالهاست که همدیگر را می شناسیم و در اینکه به او رای دهم شک نمی کردم.”

یورونیوز: “خوب اجازه دهید به موضوع دیگری بپردازیم. آیا با توجه به جایگاه بارسلونا در رقابتهای این فصل لالیگا، دیگر باید کار رئال را تمام شده دانست یا هنوز برای دانستن قهرمان فصل زود است؟”

ژاوی هرناندز: “هنوز خیلی زود است. اختلاف امتیاز ما زیاد است اما خوب تا پایان لیگ هنوز زمان زیادی باقیمانده است. هنوز همه چیز تمام نشده است.

یورونیوز: به نظر شما آیا در لیگ قهرمانان اروپا، رئال مادرید با بارسلونا برخورد خواهد کرد یا همانند سال گذشته با شگفتی روبرو خواهیم شد؟

ژاوی هرناندز: “باید صبر کرد. اما به نظر من بازی در برابر رئال مادرید خوب است. هنگامی که بارسلون در برابر رئال قرار می گیرد به دلیل رقابت تاریخی که این دو تیم با یکدیگر دارند، بازی خیلی جالب می شود.”

یورونیوز: “خیلی هیجان انگیز است، اگر فینال لیگ قهرمانان اروپا بین دو تیم اسپانیایی باشد!”

ایکر کاسیاس: “بله اگر هر دو تیم به شایستگی به فینال برسند این خیلی خوب است. همانطور که ژاوی گفت در سال گذشته شاهد چند دیدار بین رئال و بارسلونا بودیم و این برای فوتبال خوب است زیرا مردم این مسابقات را دنبال می کنند.”

یورونیوز: “شما تقریبا جواز حضور خود در جام جهانی 2014 را قطعی کرده اید اما با تساوی خانگی در برابر فرانسه، باید مسابقه با فرانسه در پاریس را ببرید تا صدر نشینی خود را تثبیت کنید.”

ایکر کاسیاس: “هیچکس نگفته که این کار ساده ایست. به نظر من حریفان خود را بیشتر آماده می کنند هنگامی که می خواهند با قهرمان اروپا و جهان روبرو شوند. فرانسه در دیدار با ما بازی جدی و منطقی به نمایش گذاشت و من فکر می کنم تساوی عادلانه بود.”

یورونیوز: “لنس آرمسترانگ هم سال ها قبل جایزه شاهزاده آستوریاس را برده بود. نظر شما در مورد بحث هایی که درباره دوپینگ این دوچرخه سوار وجود دارد چیست؟”

ژاوی هرناندز: “من جایی خواندم که نمی توان این جایزه را از او پس گرفت. ما در این ورزش فعالیت نداریم، بنابراین خارج از این بحث ها هستیم. چنین مسائلی در فوتبال رایج نیست. با اینحال من به آرمسترانگ احترام می گذارم.”

یورونیوز: “برخی از دوچرخه سواران از ورزش های دیگر مثل فوتبال شکایت دارند، آنها معتقدند در فوتبال به اندازه کافی کنترل دوپینگ صورت نمی گیرد. آنها فکر می کنند در ورزش های دیگر در برابر دوپینگ تحمل بیشتری وجود دارد.”

ایکر کاسیاس: “من چنین عقیده ای ندارم. در فوتبال هم کنترل توسط وزارت ورزش، فدراسیون فوتبال اسپانیا، یوفا، فیفا و باشگاه هایمان انجام می شود. ما هم مورد آزمایش قرار می گیریم اما برخلاف دوچرخه سواری هیچ موردی از دوپینگ وجود ندارد.”

یورونیوز: “ایکر کاسیاس! ژاوی هرناندز! از مصاحبه شما با یورونیوز سپاسگزارم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراض کشاورزان اسپانیا؛ دولت به برخی از خواسته‌های آنها تن داد

در پی آتش‌سوزی در ۲ ساختمان در شهر والنسیای اسپانیا دست‌کم ۴ نفر جان باختند

ستاره سابق تیم ملی برزیل به اتهام تجاوز جنسی به ۴ سال و نیم حبس و پرداخت جریمه نقدی محکوم شد