همکاری مافیا و دولت ایتالیا در جمهوری دوم

همکاری مافیا و دولت ایتالیا در جمهوری دوم
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایتالیا کشوری است که همچنان با سرطان مافیا دست و پنجه نرم می‌کند.
بیست سال پس از مرگ قاضی جیووانی فالکونه کسی که زندگی‌اش را فدای مبارزه علیه مافیا کرد، شک و تردید‌ها همچنان باقی هستند: آیا میان دولت ایتالیا و مافیا همکاری مخفیانه وجود دارد؟

جیووانی فالکونه در سال ۱۹۷۹ به جرگه قاضی‌های ضد مافیا به نام «ماکسی مافیا» پیوست وبرای خشکاندن ریشه‌های مافیا در نهاد‌های دولتی و نظامی تلاش بسیاری کرد.

تلاشهای «ماکسی مافیا» تا سال ۱۹۸۶ منجر به محکوم کردن حدود ۳۶۰ عضو مافیا شد و بویژه موفق شد مانع از تجدید نظر در احکام آن‌ها شود.

به این ترتیب قاضی جیووانی فالکونه قهرمان مبارزه با مافیا شناخته شد. تا اینکه در ماه می‌سال ۱۹۹۲ به همراه همسر و سه محافظش با انفجار بمبی در اتوبانی در سیسیل، توسط مافیای کوسا نوسترا کشته شدند.

قاضی پائولو بورسلینو از دوستان فالکون راهش را ادامه داد. او نیز به همراه محافظانش دو ماه بعد، در ماه ژوئن‌‌ همان سال، در پالرمو، توسط مافیا کشته شدند.

پس از آن، تشکیلات مافیا حملات خود را بیشتر کرد. در سال ۱۹۹۳ در شهرهای رم، میلان و فلورانس، دوازده نفر در این حملات کشته شدند. هدف آنها به زانو در آوردن دولت و کاهش شرایط امنیتی تحمیل شده به اعضای مافیا در زندان بود.

توتو رینا، رییس مافیای سیسیلی موسوم به کورلئونسی د رسال ۱۹۹۳، پس از سالها ارتکاب جنایات مختلف، دستگیر شد و به خاطر انجام بیش از صد فقره قتل به اعدام محکوم شد.

در پاییز سال ۱۹۹۳ برناردو پرووانز رییس مافیای کوسا نوسترا شد. او از تعداد سوء قصدهای مسلحانه کاسته و هدف خود را بیشتر بر روی سیاست مذاکره متمرکز کرد. تا اینکه در سال ۲۰۰۶ در نزدیکی محل زندگی‌اش در کولئونه دستگیر شد.

ماسیمو سیانسیمینو، پسر شهردار سابق پالرمو، ویتو سیانسیمینو، در دادگاهی در سال ۲۰۱۲ اعلام کرد که پدرش از دوستان پرووانزنو بوده و در عملیتهای سالهای ۱۹۹۲-۹۳ با مافیا همکاری می‌کرده است. به این ترتیب از بسیاری از ساز و کارهای مخفیانه میان مافیا و دولت ایتالیا پرده برداری شد.

یورونیوز: آخرین نتیجه تحقیقات نشان از ارتباط تنگانگ مافیا با دولت ایتالیا دارد. در میان متهمین اعضای برجسته نهادهای سیاسی و اجتماعی را می بینیم و اتهام بسیار سنگینی متوجه ایشان است.

این افراد همکاری هم با پدرخوانده های مافیا داشته اند. چگونه به این ارتباطات پی بردید؟

آنتونیو اینگرویا: من مدارک زیادی در این میان بدستم رسید که شما در جریان تنها گوشه ای از آنها هستید. دراینباره نکته مهم دانش کامل از ماجرا است و نباید در اینباره خطایی مرتکب شد. در دادگاه پالرمو ما آگاهی و دانش بالایی نسبت به این پرونده داریم.

یورونیوز: اما برگردیم به دو سال بین 92 و 94 میلادی، در آن سالها در 7 انفجار بیست نفر کشته شدند. در همان سالها بود که دو دادستان ضد مافیای پالرمو فالکونه و بورسلینو کشته شدند. در واقع اینها در زمانی است که جمهوری اول ایتالیا به پایان می رسد و جمهوری اول با آمدن برلوسکونی پا می گیرد. چه ارتباطی بین این تغییر نظام و این اتفاقات می بینید؟

آنتونیو اینگرویا: این کشتارها تاثیر مستقیمی بر جمهوری دوم ایتالیا داشت، در این میان ما متوجه مساله ای شدیم که البته نتیجه آن در دادگاه هم منعکس است، و از این زمان به بعد دولت مستقیما با مافیا مذاکره و همکاری می کند.

یورونیوز: آیا امروز هنوز مذاکره می کنند، مذاکرات سری هم چنان در جریان هستند؟

آنتونیو اینگرویا: شگفت زده نخواهم شد اگر بشنوم که مافیا در حال مذاکره با یکی از افراد تاثیر گذار حامی دولت است تا جمهوری سوم را با حمایت مافیا در انتخابات آینده به پیش ببرند.

یورونیوز: بیست سال پس از قتل دادستان بورسلینو، شما هم بر سر مزارشان قسم خوردید که عاملان قتل او را پیدا خواهید کرد، هنوز این عاملان و آمران را نمی شناسیم. گفته اید به حقیقت نزدیک شده اید، دادگاه آغاز میشود و شما به ماموریتی در گواتمالا پذیرفته اید؟

آنتونیو اینگرویا: از یکسو، می خواهم پرونده بین المللی درباره مافیا را به پیش ببرمف از سوی دیگر درگیر پرونده مافیا پالرمو هستم. در حلیکه این تجربه بین المللی را آغاز کرده ام و تحقیقات بنوعی پایان گرفته تصمیم به این سفر گرفتم.

یورونیوز: فکر می کنید تحقیقاتتان به عنوان دادستان روی این پرونده به پایان رسیده است؟

آنتونیو اینگرویا: دیگر کارم به عنوان دادستان در این پرونده تمام شده است. اما هر چند دور از جریان دادگاه ر گواتمالا باشم اما می دانم که بحث بر سر این ماجرا هم چنان در ایتالیا زنده است. من هم راحتتر می توانم صدایم ا بگوش مردم برسانم، حتی راحتتر از قبل.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشف دیوارنگاره‌های دست‌نخورده در ایتالیا؛ تالاری شگفت‌انگیز که روایت‌گر نبرد تروا و اساطیر یونان است

انفجار در نیروگاه برق ایتالیا؛ غواصان بدنبال قربانیان می‌گردند

جسد زن جوان فرانسوی که به دنبال «شکار ارواح» بود در کلیسای متروکه‌ای در ایتالیا پیدا شد