Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

گفتگوی یورونیوز با فیلیپ ژیلبر

گفتگوی یورونیوز با فیلیپ ژیلبر
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فیلیپ ژیلبر در سی سالگی به عنوان یکی از بهترین دوچرخه سواران حرفه ای جهان شناخته می شود. او استاد مسابقات کلاسیک بلژیک و رقابت های یک روزه است. وی در سال 2011 موفق به کسب دوچرخه طلا شده و در همان سال در صدر رده بندی اتحادیه بین المللی دوچرخه سواری قرار گرفت.

ژیلبر در سال جاری به تیم بی ام سی آمریکا پیوست و همین چند هفته قبل قهرمان جهان شد. با این ورزشکار بلژیکی مصاحبه ای در مونت کارلو انجام دادیم که توجه شما را به آن جلب می کنم.

یورونیوز:“فیلیپ ژیلبر روز شما بخیر! به یورونیوز خوش آمدید.”

فیلیپ ژیلبر:“روز بخیر!”

یورونیوز:“شما در دنیای دوچرخه سواری به رکابزنی قدرتمند معروف هستید به نظر شما علت آن چیست؟”

ژیلبر:“خوب تخصص من در رقابت های یک روزه است و من در این رقابت ها واقعا پر قدرت ظاهر می شوم. من به فینال های خیلی سخت که دارای سربالایی های تند هستند علاقه زیادی دارم و با تکنیک خودم از آن می گذرم. این نقطه قوت من است و من در این بخش موفق هستم.”

یورونیوز:“شما یکی از بهترین ها در رقابت های کلاسیک فلاماند و آردن در بلژیک هستید؟ آیا در پس این موفقیت رازی نهفته است؟”

ژیلبر:” راز این قضیه قدرت استقامت، داشتن آگاهی و دانش نسبت به خود مسابقه و البته تجربه است. این مسابقات را هنگامی که خیلی جوان بودم آغاز کردم و در طول ده سالی که دوچرخه سوار حرفه ای هستم، حداقل هفت یا هشت بار در این مسابقات شرکت کردم و در بیشتر آنها هم در بین نفرات اول بوده ام. بنابراین می خواهم بگویم که تجربه زیادی دارم و البته مورد دیگری هم که الان به من کمک می کند، داشتن یک تیم قوی است که کاملا مرا پوشش می دهد. در نتیجه با داشتن این شرایط، پیروزی هیچگاه دور از دسترس نیست.”

سال 2011 سال باشکوهی برای ژیلبر بود، او قهرمان مسابقات برابانسون شد. چهار روز بعد مدال طلای رقابت های لامستل را به گردن آویخت و سپس در والون به مقام نخست رسید. موفقیت های او به این موارد ختم نشد و او در مسابقات جاده ای و تایم ترایل بلژیک هم قهرمان شد.

ژیلبر:“سال 2011 برای من سالی بود که در آن بیشترین موفقیت را کسب کردم و امیدوارم بتوانم باز هم در آینده آن را تکرار کنم. چون با کسب این موفقیت ها انتظارات را از خودم بالا بردم. پیروزی در 5 رقابت کلاسیک مختلف و 18 مسابقه، در دوچرخه سواری مدرن به ندرت رخ می دهد. منظورم اینست که این موفقیت ها فوق العاده است. البته کسب پیراهن زرد در مسابقات تور دو فرانس و رتبه یک جهان را هم باید به آن اضافه کرد. موفقیت های بسیاری داشتم و فکر می کنم این سال در خاطر من و هواداران باقی خواهد ماند.”

یورونیوز:“در مسابقات قهرمانی جهان سال در جاری چه چیزی الهام بخش شما بود؟”

ژیلبر:“دوست داشتم در سال 2012 نیز، همان بازده سال قبل را داشته باشم اما به دلایلی در ابتدا اینطور نشد. به هر حال، امسال در رقابت های ووئلتای اسپانیا موفق عمل کردم و در والکنبورگ هلند هم قهرمان جهان شدم. منظورم اینست که تقریبا توانستم امسال هم موفقیت سال گذشته را به نوعی تکرار کنم که این مایه خوشوقتی است.”

ژیلبر در رقابت های قهرمانی جهان، مسیر را به خوبی می شناخت و خصوصا در آخرین سربالایی کائوبرگ، حمله ای ویران کننده را آغاز کرد و همه رکابزنان از جمله نیبالی، بونن، بواسون هاگان و والورده را پشت سر گذاشت. موفقیتی که انتظار می رود ژیلبر با تیم بی ام سی در مسابقات سال 2013 نیز آن را تکرار کند.

ژیلبر:“دو هفته دیگر ملاقاتی با اعضای تیم و تمام دوچرخه سواران خواهیم داشت و قرار است درباره برنامه فصل جدید با یکدیگر تبادل نظر کنیم. همچنین برنامه معرفی رقابت های آینده تور دو فرانس که 24 اکتبر در پاریس برگزار می شود را نگاه خواهیم کرد. بنابراین مراحل مختلف تور دو فرانس را خواهیم دید و باید ببینم آیا این رقابت هابه من انگیزه خواهد داد یا خیر وسپس در مورد شرکت در آن تصمیم خواهم گرفت.”

یورونیوز:” شما اتهامات آژانس ضد دوپینگ آمریکا علیه لنس آرمسترانگ را چگونه ارزیابی می کنید؟”

ژیلبر:“به نظرم آنچه آرمسترانگ و همکارانش انجام داده اند قابل توجه است. برنامه ریزی و اقدامات آنها خیلی پیچیده بوده است. من شانس این را داشتم که در آن زمان به عنوان یکی از رکابزنان نسل جدید در رقابت ها شرکت می کردم و از برنامه هایی که آرمسترانگ و همراهانش ریخته بودند چندان تحت تاثیر قرار نگرفتم. عواقب این کارها گریباگیر من نشد چون من در سال 2003 قدم به دنیای ورزش حرفه ای گذاشتم و آرمسترانگ در سال 2005 به فعالیت خود خاتمه داد. من هنگامی در تور دو فرانس شرکت کردم که او آخرین قهرمانی خود را در آن مسابقات کسب کرد. منظورم اینست که خیلی جوان بودم و در رده بندی کلی هم جایی نداشتم بنابراین آرمسترانگ رقیب من نبود. قطعا ما رقابت را با هم آغاز می کردیم اما کارهای او خدشه ای به من وارد نکرد. به هر حال فکر می کنم آنچه رخ داده تاسف برانگیز است، خصوصا اینکه بعد از این همه سال این مسئله مشخص شده و کار به مطبوعات کشیده شده است.این واقعا نارحت کننده است اگر کسی در این جریان این موارد بوده و زودتر چیزی نگفته تا این مسئله زودتر حل و فصل شود.”

یورونیوز:“به نظر شما چرا استفاده از مواد نیروزا در دوچرخه سواری اینقدر شایع است؟”

ژیلبر:“خوب این مسئله را می توان به شکلهای مختلفی توضیح داد اما به نظر من دوچرخه سواری تنها ورزشی است که خود، سرنوشتش را دست گرفته است. ما دوچرخه سواران برای انجام کنترل مبالغی را پرداخت می کنیم و هریک دارای پاسپورت بیولوژیک هستیم. تمام دوچرخه سواران هم نسل من از این موارد حمایت می کنند تا دوپینگ از دوچرخه سواری رخت بربندد. همه دوچرخه سواران در این امر سهیم هستند. سه درصد از عواید مسابقات دوچرخه سواری در سال مستقیما به این امر اختصاص می یابد. بعلاوه تیم ها نیز سالانه مبلغی را برای مبارزه با دوپینگ پرداخت می کنند.

منظورم اینست که هر یک از ما سهم خود را در این ورزش می پردازیم و با اراده ای قوی سعی می کنیم دوپینگ از نسل جدید دوچرخه سواری جدا شود. بنابراین واضح است هنگامی که در یک ورزش کنترل صورت می گیرد، موارد استفاده از دوپینگ آشکار می شود. بسیاری از ورزش ها وجود دارد که در آن کنترل های کمی صورت می گیرد و در نتیجه برای جلوگیری از دوپینگ مشکلاتی وجود دارد. هنگامی هم که موردی از دوپینگ کشف می شود معمولا آشکار نمی شود. ما سعی کرده ایم که خودمان سریعا این مسئله را حل کنیم. برای مثال متقلبان محروم و انگشت نما می شوند و نامشان در صفحه حوادث و دوپینگ روزنامه ها درج می شود. البته دوپینگ تنها در ورزش ما نیست و اگر در ورزش های دیگر هم این سطح از کنترل وجود داشته باشد فکر می کنم با موارد زیادی از دوپینگ روبرو بشیم.”

یورونیوز:” فیلیپ ژیلبر! از شرکت شما در این مصاحبه سپاسگزارم.”

ژیلبر:“من هم از شما سپاسگزارم.”
.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«هندبال دامن‌دار آناکو»؛ زنان روستایی اکوادوری سبکی نو در ورزش ابداع کردند

برای اولین بار؛ پرواز و عبور دو چترباز با لباس بال‌دار از میان پل برج لندن

برگزاری مسابقات قهرمانی گلف سرعتی در بریتانیا پس از ۵ سال وقفه