Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رییس شرکت فِراری: "به خودروهای الکتریکی ایمان ندارم"

رییس شرکت فِراری: "به خودروهای الکتریکی ایمان ندارم"
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به مناسبت نمایشگاه بین المللی خودرو در پاریس، “لوکا کوردِرو دی مونتِزِمولو“، مدیر عامل شرکت “فراری“، به پرسش های یورونیوز در مورد صنعت خودروسازی، مسابقات اتومبیل رانی و نقش احتمالی او در سیاست، پاسخ می دهد.

یورونیوز: در حال حاضر، فِراری یکی از معدود شرکت های خودروسازی است که توانسته بر بحران بازار خودرو در اروپا غلبه کند. آیا دلیل اینست که در بخش ویژه ای از بازار کار می کنید، یا این موفقیت به دلایل دیگریست؟

لوکا دی مونتِزِمولو:
این بستگی به سه عامل دارد: اول، سرمایه گذاری کلان در نوآوری، که باعث پیشرفت تکنولوژی در بسیاری از خودروها شده است. دلیل دیگر، فعالیت هر چه بیشتر ما در سطح بین المللی است. در حال حاضر در بیش از 60 کشور حضور داریم. همچنین این موفقیت مربوط است به یک سری فعالیت ها برای جلب رضایت هر چه بیشتر مشتری: آنهایی که فِراری دارند، احساس تعلق به نوعی باشگاه فراری دارند و می توانند سفارش شخصی بدهند و حتی امکان تولید یک فراری طبق خواسته های دقیق مشتری را داریم.

یورونیوز: احتمالاً مشتریان شما به قیمت بنزین اهمیتی نمی دهند اما در هر حال آیا فِراری باز هم برای مدت زیادی بنزینی خواهد ماند؟

لوکا کوردِرو دی مونتِزِمولو:
پاسخ شما مثبت است. برای خودروهای قوی، من شخصاً به موتورهای برقی ایمان ندارم. در حال حاضر در دو جهت کار می کنیم: یکی در مورد فن آوری هایی که مصرف سوخت را به نحو قابل توجهی کاهش می دهند و اکنون نتیجۀ آن را می توانیم ببینیم. در مقایسه با مدل های قبلی، بیش از ۳۰ درصد کاهش مصرف و کاهش انتشار آلودگی داریم.
مورد دیگر خودروهای هیبریدی هستند: تا پایان امسال، اولین فِراری هیبریدی ساخته خواهد شد که از تجربۀ ما در فرمول یک و بازیابی انرژی از ترمز استفاده خواهد کرد. بنابراین در این مسائل کار می کنیم اما دو ویژگی اساسی خود را از دست نخواهیم داد: هیجان رانندگی یک فِراری… البته هیجان به معنای سرعت خیلی بالا نیست، بلکه شتاب و قدرت بالاست و همینطور عشق به رانندگی.

یورونیوز: شما به مدت هفت سال، مدیر شرکت فیات بودید. اگر امروز در راس یک شرکتی بودید که برای عموم مردم خودرو می ساخت، برای گذر از این بحران چه می کردید؟

لوکا کوردِرو دی مونتِزِمولو:
این یک پرسش یک میلیون دلاری است. با اینکه اکنون شاید یک میلیون دلار هم خیلی زیاد نیست. در هر صورت فکر می کنم همان کاری را می کردم که همیشه سعی کرده ام در فِراری انجام دهم. به نظر واضح می آید اما خیلی هم راحت نیست: یعنی ساخت خودروهای زیبا.
به نظر من هر فعالیتی کاملا به محصول آن مربوط است. شما می توانید شهرت و اعتبار خوبی داشته باشید، وضعیت مالی خوبی داشته باشید اما محصول، پایه و اساس است.
کار دیگری که باید انجام داد که اکنون هم در بسیاری از شرکت های خودروسازی مانند فیات اتفاق افتاده است، اینست که باید با پیدا کردن شرکای خوب، ایجاد سینرژی و هم افزایی کنیم تا به اهداف عالیتر برای اجزاء موتورها و کاهش هزینه ها برسیم. هنگامی که اولین توافق ها بین فیات و کرایسلر انجام شد، من هنوز رییس فیات بودم و فکر می کنم که شراکت کرایسلر و فیات نه تنها نجات دهنده بود، بلکه باعث رشد این شرکت ها هم شد.

یورونیوز: احتمالاً می دانید که اکنون در فرانسه بحث هایی وجود دارد در مورد تمایل برخی از کارآفرینان به مهاجرت به دلایل مالیاتی. آیا واقعاً فکر می کنید، بار سنگین مالیاتی، می تواند دلیلی برای ترک کشور باشد؟

دی مونتِزِمولو:
باید بگویم بله، به این معنا که البته بستگی به مقدار آن دارد اما هنگامی که شما به عنوان یک شهروند و یک کارآفرین، در وهلۀ اول به عنوان یک کارآفرین مجبور به تحمل بار مالیاتی سنگین باشید، این خطر وجود دارد که نسبت به کشورهای دیگر، سطح رقابتی شرکت ها کاهش یاید.
جدیداً در ایتالیا گفتم، به نظر من منصفانه است که آنهایی که بیشتر دارند، بیشتر بپردازند. این کاملاً عادلانه و طبیعی است. هم خوب است و هم درست این است اما به دو شرط: در دورانی که دولت از مردم می خواهد فداکاری کنند و خیلی مسائل را قبول کنند، خود دولت هم باید این فداکاری ها را بکند. دوم اینکه دقیقاً روشن کنند این مالیاتی که من می پردازم، چگونه صرف می شود. چون اگر مالیات من در آخر صرفِ مخارج دولت یا فساد یا ریخت و پاش های بیخود شود، من موافق نیستم.

یورونیوز: در زمینۀ ورزشی، فِراری لحظات بحرانی عمیقی را پشت سر گذاشت اما همچنین بازگشت های شگفت انگیز و عجیبی را تجربه کرد. در لحظات دشوار و برای غلبه بر سختی ها، یک تیم چکار باید بکند؟

دی مونتِزِمولو:
شما و بینندگان می دانید که برنده شدن همیشه آسان نیست و برنده شدن پیاپی بسیار دشوارتر است. از این رو، آنچه نیاز است یک کار تیمی، عزم راسخ، نگاه کردن به آینده، نوآوری، سرمایه گذاری بر روی جوانان و افرادی که شمارۀ دو یا شمارۀ سه هستند اما پتانسیل شمارۀ یک شدن را دارند، است. گاهی اوقات هم باید به افرادی راه داد که هوای تازه ای با خود می آورند و فرهنگ و طرز تفکر جدیدی دارند.

یورونیوز: حالا می توانیم یک پیش بینی در مورد مسابقات قهرمانی فرمول یک بکنیم؟

دی مونتِزِمولو:
در حال حاضر ما اول هستیم. فکر می کنم و واقعاً اعتقاد دارم، پیروزی یا باخت به خود ما ربط دارد. امیدوارم به طور منطقی ما این مسابقات قهرمانی جهان را از آن خود کنیم اما همانطور که چندین بار تکرار کرده ام، ما تنها در میدان نیستیم و حریفان بسیار قوی داریم. امیدوارم که طی آخرین مسابقات، “ماسا” رانندۀ دوم ما هم نگذارد حریفان ما امتیاز بیاورند. چون در شش مسابقۀ باقی مانده نه تنها باید خیلی خوب عمل کنیم، در عین حال باید جلوی حریفان را هم بگیریم.

یورونیوز: شما رییس یک کانون فکریِ سیاسی-اقتصادی به نام: “بنیاد آیندۀ ایتالیا” هستید که علناً می خواهد به نحو فعال در انتخابات مجلس در سال ۲۰۱۳ شرکت کند. شما اعلام کردید که از نخست وزیر ایتالیا “ماریو مونتی” حمایت خواهید کرد اما خودتان در پی داشتن یک نقش سیاسی نیستید. شخصاً چگونه در این انتخابات سهیم خواهید بود؟

دی مونتِزِمولو:
“بنیاد آیندۀ ایتالیا” می خواهد در احیای عرصۀ سیاستِ ایتالیا شرکت داشته باشد و افراد جدید، معتبر، شایسته و صالحی را وارد سیاست کند. افرادی که علاقمند به خدمت به مردم باشند نه بدنبال منفعت شخصی. این چیزی است که در حال حاضر برای سیاست مسدود شده ایتالیا بسیار مهم است اما مسئولیت ها به عهده گرفته نمی شود.
هدف دوم ما اینست که جامعۀ مدنی ایتالیا را تحریک کنیم و با ایده های نوین آن را به تغییراتی برانگیزیم. جامعه را از مرزبندی های خاص خارج کنیم و بر روی منافع کشور بیشتر تمرکز کنیم.
جمهوری پنجم فرانسه و تجدید موفق آن را مثال می زنم. امیدوارم که ایتالیا هم قادر باشد با جمهوری سومش همان کاری را بکند که فرانسه با جمهوری پنجمش انجام داد. اما من شخصاً خواهان هیچگونه مقامی نیستم و در انتخابات نامزد نخواهم بود. فقط می خواهم برای کشورم کاری انجام دهم. سعی خواهم کرد به بهترین نحو به این فعالیت ادامه دهم و در این پروژه سهیم باشم. به ویژه به این دلیل که فرزند دارم و ایتالیا را دوست دارم و می دانم که استعداد فوق العادۀ ایتالیا سزاوار چنین وضعیتی نیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سقوط هواپیمای نظامی در ایتالیا جان یک دختر بچه را گرفت و خانواده‌اش را راهی بیمارستان کرد

رژه خودروهای فولکس واگن بیتل در مکزیکو سیتی

شیء دوازده وجهی اسرارآمیز رومی‌ها برای نخستین بار در بریتانیا به نمایش گذاشته می‌شود