Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

گفتگو با کریستین امانپور در پایان همایش دموکرات‌ها

گفتگو با کریستین امانپور در پایان همایش دموکرات‌ها
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برخلاف دوره گذشته، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بیشتر بر مسائل و مشکلاتی داخل متمرکز است تا سیاست‌های خارجی. باراک اوباما که در حال حاضر نسبت به رقیب جمهوریخواه‌ او در موقعیت ضعیفتری قرار دارد، اما ترجیح می‌دهد بر موفقیت‌های دولتش در مورد سیاست‌های خارجی تاکید کند: «چهار سال پیش، پایان جنگ در عراق را وعده دادم و به آن عمل کردم. قول دادم آمران و عاملان حمله ترویستی یازده سپتامبر را بیابیم و چنین کردیم. قدرت و تسلط طالبان در افغانستان کمتر از همیشه است و تا سال ۲۰۱۴ طولانی‌ترین جنگمان نیز به پایان خواهد رسید. برج تازه‌ای در نیویورک ساخته می شود. القاعده با نابودی فاصله زیادی ندارند و اسامه بن لادن کشته شد.»

رئیس جمهور کنونی ایالات متحده در ادامه سخنانش با تاکید بر این نکته که میت رامنی و تیم همراهش در زمینه سیاست‌های خارجه و مسائل جهانی تسلط کمی دارند گفت: «زمانی که به جای القاعده، روسیه را دشمن اول کشور معرفی می‌کنید، شکی نیست که ذهنیت شما‌‌‌‌ همان ذهنیت بازمانده از دوران جنگ سرد است. هنگامی که در بازی‌های المپیک (در لندن) به نزدیکترین متحد و دوست ما توهین می‌کنید، بعید است که برای برقراری روابط دیپلماتیک مناسب با دولت چین آماده باشید.»

انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا ششم نوامبر برگزار خواهد شد و باراک اوباما تنها دو ماه فرصت دارد تا اعتماد از دست رفته را در دل هموطنانش باز سازد.

در ارتباط با همایش دموکرات‌ها و جمهوریخواهان خبرنگار یورونیوز با کریستین امانپور، مجری اصلی برنامه «گلوبال افرز» شبکه خبری ای بی‌سی، گفتگویی انجام داده که متن آن در ادامه آمده است.

یورونیوز: اکنون که هر دو احزاب سیاسی رقیب در آمریکا همایش‌های خود را برگزار کرده‌اند، کار‌شناسان و نیز رای دهندگان در حال هضم نتایج این کنوانسیون‌ها هستند. البته بسیاری در سراسر جهان، این همایش‌ها را تماشا کرده‌اند و منتظرند ببینند که در ماه نوامبر، رای دهندگان آمریکایی یک دموکرات را به ریاست جمهوری برمی گزینند یا یک جمهوریخواه را. به نظر شما این همایشها چه تصویری را از آمریکای کنونی ارائه می‌دهند؟

کریستین امانپور: خوب، فکر می‌کنم آنها به جهان می‌گویند که این صحنه و این تصویر هر یک از نامزد‌ها در مقابل عموم است. همه چیز از قبل بدقت تنظیم شده است. هیچ چیزی در آن بصورت فی البداهه اتفاق نمی‌افتد. من فکر می‌کنم آنچه شما اخیرا در قالب همایش دموکراتها دیدید، یک بسیج بسیار گسترده نیرو‌ها در این حزب بود.

هر آنچه شنیدیم، بویژه آن اظهارنظرهای فوق العاده در شبکه‌های اجتماعی، یک مشارکت و انرژی را در سراسر همایش این حزب نشان می‌دهد. اما همچنین شاهد یک تمایز مشخص و قطعی بین سیاستهای آنها بودیم.

رییس جمهور اوباما و دموکراتها گفتند ما خواهان ادامه تلاش‌ها برای خروج از چاله‌ای است که از قبل برای ما باقی مانده بود. آنها گفتند ما کار را تمام نکرده ایم اما اگر قبل از پایان کار ما را بیرون کنید،‌‌ همان سیاستهای قبلی عایدتان خواهد شد که در همان ابتدا شما را به اینجا رساند.

او همچنین در این باره که دولت نباید راه حلی برای همه چیز باشد اما باید بتواند به محتاجترین اقشار کمک کند، سخن گفت. در همین مبحث، جمهوریخواهان پیام بسیار متفاوتی داشتند، اینکه تغییر لازم است زیرا نرخ بیکاری در اینجا هنوز بالای هشت درصد است، روند بهبود اقتصادی بسیار نامطمئن است و آنها می‌خواهند دولت در این زمینه تقریبا هیچ نقشی نداشته باشد.

بدین ترتیب، این واقعا لحظه تعیین کننده بین این دو همایش حزبی بود. و وقتی نوبت به سیاست خارجی می‌رسد، البته این دولت تجربه بسیار بیشتری دارد. آنها در همایش از موفقیت بزرگی که کشتن اسامه بن لادن و دستگیری تعداد بیسابقه‌ای از چریک‌های القاعده و طالبان طی حدود چهار سال گذشته باشد، بسیار سخن گفتند.

یورونیوز: از حالا تا ماه نوامبر، اینکه حمله به اوباما تنها کاری است که رامنی می‌تواند بکند یا آیا اینکه فقط اوباما بگوید «مردم، صبور باشید» تنها کاری است که تا آن زمان از او بر می‌آید؟

کریستین امانپور: جمهوریخواهان قطعا به اوباما حمله می‌کنند. به ایده دولتی با اندازه بزرگ و پرهزینه می تازند. تصویری که آنها به دنیا می‌دهند این است که دنیا و آمریکا احتیاج به کاهش هزینه‌های جاری دولت و کاهش مالیات دارد. اما آنچه که من آن را کاهش شدید بودجه‌های جاری و عمرانی می‌نامم. اوباما و دموکرات‌ها اما حرف کاملا متفاوتی می‌زنند. درست است باید در خزانه دولت تعادل وجود داشته باشد اما حرف آنها کاهش شدید هزینه‌های جاری نیست، بلکه حرف آنها ایجاد تعادل در و توازن بودجه‌های است.

یورونیوز: عملکرد کلی دموکراتها و جمهوریخواهان در همایششان را چطور می‌بینید؟ می‌توانید با اطمینان روی برد یکی از آنها شرط بندی کنید؟

کریستین امانپور: باید گفت شاخص‌های آقای اوباما برای سنجش میزان موفقیتش در حدی نیست که ورودش به کاخ سفید تضمین شده باشد. تنها دو رییس جمهوری در قرن بیستم با نرخ بیکاری بالای ۸ درصد توانستند به کاخ سفید بروند. دوره سختی است و رییس جمهور اوباما نیز سعی نکرد آن را در سخنانش پنهان سازد. دموکراتها نیز همینطور. آنها می‌گویند این جمهوریخواهان بودند که کشور را دچار آشفتگی اقتصادی کردند. پیامی که دموکراتها به مردم می‌خواهند بدهند این است ما می‌توانیم کشور را از چاله‌ای که جمهوریخواهان کنده‌اند درآوریم. می توانیم مانع تبدیل بحران اقتصادی موجود به یک رکود اقتصادی شویم، و اگر ما را از کارمان بیکار کنید، باید به به آنچه که جمهوریخواهان می‌گویند برگردیم. که‌‌ همان حرفی است که سال‌ها می‌زنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زنی که از سقوط آسانسور از طبقه ۷۵ یک آسمان‌خراش جان سالم به در برد

باز شدن قفل بسته تسلیحاتی ۱۸ میلیارد دلاری آمریکا؛ ۵۰ جنگنده اف-۱۵ در اختیار اسرائیل قرار می‌گیرد

نتایج یک پژوهش: آمریکا در انرژی هسته‌ای ۱۵ سال از چین عقب است