مصاحبه با نخست وزیر رومانی: "رومانی یک دموکراسی است"

مصاحبه با نخست وزیر رومانی: "رومانی یک دموکراسی است"
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خبرنگار یورونیوز “هانس فون دِر برِلی” ، طی مصاحبه ای با “ویکتور پونتا“، نخست وزیر رومانی، در مورد بحران سیاسی در این کشور صحبت کرد: دولت چپ میانه روی رومانی در صدد برکناری “تریان باسسکو“، رئیس جمهور محافظه کار این کشور است. اتحادیه اروپا نگرانی خود را دربارۀ نادیده گرفتن قانون در این کشور ابراز کرده است.

یکی از عواقب منفی این درگیری های داخلی ممکن است، به تعویق افتادن عضویت رومانی در منطقۀ شنگن باشد. رومانی و کشور همسایه، بلغارستان، طبق کمیسیون اروپا با فساد بالایی روبرو هستند. چند روز قبل از همه پرسی در مورد استیضاح رییس جمهور رومانی، کمیسیون اروپا اعلام کرده است نظارت خود در امر احترام به حاکمیت قانون و مبارزه با فساد در رومانی را تمدید خواهد کرد.

یورونیوز:
آیا رومانی هنوز یک دموکراسی است؟

ویکتور پونتا:
مطمئناً که هست. این کشور بخشی از اتحادیه اروپاست و ارزش های مشابهی را دنبال می کند و مطمئنم که ما این را به تمام دوستان و شرکای اروپایی خود اثبات خواهیم کرد.

یورونیوز:
طی هفته های اخیر، شما بیش از چهل حکم اضطراری صادر کرده اید … آیا رومانی در شرایط جنگی است؟

ویکتور پونتا:
نه! ما در جنگ نیستیم… یک درگیری سیاسی وجود دارد. ما فاقد سنت گفت و گو بین نیروهای سیاسی هستیم. ما موفق نشدیم اختلافاتمان را در مورد برخی دستور کارها، حل کنیم تا بتوانیم از این مبارزات سیاسی جلوگیری کنیم.

یورونیوز:
این مبارزه بین رئیس جمهور و شما در حال صدمه زدن به رومانی است. با توجه به این شرایط، شاید پیوستن رومانی به منطقۀ شنگن به تعویق بیافتد…

ویکتور پونتا:
در اینصورت جای تأسف خواهد داشت و اینجا، رئیس جمهور باسسکو و من، یکصدا حرف می زنیم. چرا که تمام الزامات فنی و استانداردهای لازم تامین شده اند، تااینکه رومانی یک مرزِ قوی و موثرِ دیگری برای اتحادیه اروپا باشد… واقعاً حیف خواهد بود که رومانی و شاید هم بلغارستان، از نظر سیاسی مجازات شوند در حالی که ما از تمام معیارهای لازم برای به عضویت رسیدن به شنگن برخوردار هستیم.

یورونیوز:
کمیسیون اروپا، گزارش خود را در مورد رومانی تا آخر سال صادر خواهد کرد… پیام شما برای اتحادیه چیست؟

ویکتور پونتا:
پیام قوی من این است که از یازده نکته ای که توسط آقای باروسو، رئيس کمیسیون اروپا، عنوان شده بود، ما هفت یا هشت مورد را در طی یک هفته حل کردیم.
یعنی مسائل باقی مانده را هم حل خواهیم کرد و این نشان می دهد که ما پیام مهم کمیسیون اروپا را بررسی کرده و به نحو مثبتی واکنش نشان داده ام و آماده ایم در مورد این موضوع تمرکز هر چه بیشتر داشته باشیم.

یورونیوز:
واشنگتن و بروکسل، هر دو، عمیقا نگران هستند… آیا شما هنوز هم به رای دادگاه قانون اساسی و تصمیمات آن احترام می گذارید؟

ویکتور پونتا:
مطمئناً و به طور کامل … مجلس نیز واکنش بسیار مثبتی نشان داد و در عمل از تمام تصمیمات دادگاه قانون اساسی پیروی کرده و خواهد کرد. حتی در مورد همه پرسی و حد نصاب مشارکت مردم، و تمام اقدامات مجلس و دولت در آینده به طور کامل با احترام به تصمیم گیری های دادگاه قانون اساسی انجام خواهند شد.

یورونیوز:
دلیل حملات شما به رئيس جمهوری چیست؟ چرا می خواهید از دست رئیس جمهوری خلاص شوید؟

ویکتور پونتا:
جواب من بسیار ساده خواهد بود: زیرا هشتاد درصد از جمعیت رومانی می خواهد از این رئیس جمهور خلاص شود. حال اگر یک پاسخ سیاسی بخواهید: باید بگویم که مشکل واقعی این است که ما در مورد زمانبندی و مسائل مهمی که می خواهیم در دستور کار باشند، تفاوت نظر عمده داریم، برای مثال در مورد طرح ریاضت اقتصادی، دیدگاه رئیس جمهور باسسکو، متفاوت است. از سوی دیگر، او از حزب خود محافظت می کند و تمام نهاد های دولتی را سیاسی کرده است. در انتخابات دهم ماه ژوئن گذشته، ما مورد حمایت بخش عظیمی از مردم قرار گرفتیم و دیدگاه ما با تمام موافقت نامه های کمیسیون اروپا و صندوق بین المللی پول همسویی دارد. البته ما نکاتی از جمله رشد اقتصادی و اشتغال زایی را هم اضافه کردیم که از قرار بخشی از سیاست جدید اروپا است.

یورونیوز:
در اوایل سال، رومانی شاهد تظاهرات مردمی بزرگی بود و در واقع به نظر می آید که مردم دیگر حاضر به تحمل سیاست ریاضت اقتصادی نیستند. شاید ابعاد آن بیش از حد است؟ آیا شما واقعاً توافق با صندوق بین المللی پول دربارۀ تدابیر ریاضتی را دنبال می کنید؟

ویکتور پونتا:
بله کاملاً… ما توافق نامه با صندوق بین المللی پول و کمیسیون اروپا را صد درصد دنبال خواهیم کرد. این مسئلۀ حتمی است.

یورونیوز:
کمیسیون اروپا نگرانی هایی دارد، به ویژه بعد از اخراج “بازرس” مستقلی که به رومانی آمده بود… واکنش شما در مورد این مسئله چیست؟

ویکتور پونتا:
مجلس و اکثریت جدید، تنها بر اساس یک توافق سیاسی با تمام نیروهای سیاسی، یک “بازرس” جدید را تعیین خواهد کرد.

یورونیوز:
یک نکتۀ دیگر در مورد تلاش شما یا دولت شما برای تغییر شش تن از نه قاضی قانون اساسی …

ویکتور پونتا:
بلافاصله بگویم که این شایعه در مطبوعات بوده و من با صدور بیانیه ای رسمی از سوی دولت و همچنین نیروهای متحد با دولت اعلام کردم که هیچکس، در هیچ شرایطی، علیه این نه قاضی و دادگاه قانون اساسی اقدامی نخواهد کرد. این یک اتهام سیاسی و جدی ای بود و به همین دلیل من بلافاصله اقدام کردم و به طور روشن و بدون هیچ گونه شک و تردیدی آن را محکوم کردم.

یورونیوز:
تنها چند ماه تا انتخابات آینده باقی ماند و شما قانون انتخابات را تغییر دادید. این عجیب به نظر می آید …

ویکتور پونتا:
این طرح را مجلس تصویب کرد. دادگاه قانون اساسی حکم داد که هر گونه تغییر در انتخابات امسال غیر قانونی است و به این تصمیم احترام گذاشته خواهد شد. انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر آینده، دقیقا بر اساس قانونی که در سال ۲۰۰۸ به تصویب رسید، انجام خواهد شد.

یورونیوز:
“ناستازه“، نخست وزیر سابق رومانی و دوست شما، به جرم فساد، به زندان فرستاده شده است و برخی بر این باورند که تلاش شما برای برکناری رییس جمهور، و انتخاب یک رییس جمهور جدید، برای مورد عفو قرار دادن ناستازه دوست شما است…

ویکتور پونتا:
آقای ناستازه دوست من نبود… بهترین نخست وزیری بود که رومانی داشت. حال که دادگاه او را محکوم کرده است، او این محکومیت را سپری خواهد کرد. آقای “آنتونِسکو“، رئيس جمهور موقت نیز به طو روشنی اعلام کرده است که هیچ عفوی برای هیچکس صادر نخواهد کرد.

یورونیوز:
بنا به اتهاماتی، شما بخشهایی از پایان نامه دکترای خود را کپی برداری کرده اید … آیا در اینباره عقب نشینی خواهید کرد؟

ویکتور پونتا:
من به تمام معیاره، معیارهای دانشگاهی رومانیا در سال ۱۹۹۹ احترام گذاشته ام…

یورونیوز:
آیا مبارزه با فساد ادامه خواهد داشت؟ برخی ادعا می کنند شما سعی دارید رئیس ادارۀ ملی مبارزه با فساد را تغییر دهید؟

ویکتور پونتا:
همۀ دادستان ها به کار خود ادامه خواهند داد. هنگامی که حکم آنها پایان یافت، داوطلبان جدید، به نحو کاملاً شفاف برگزیده خواهند شد و این مراحل کاملاً توسط کمیسیون اروپا بررسی خواهند شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت رومانی به حکم دیوان حقوق بشر اروپا در زمینه حقوق همجنسگراها تمکین نخواهد کرد

رومانی از یافتن قطعه پهپاد در خاک خود خبر داد؛ نگرانی‌ها از گسترش جنگ اوکراین به کشورهای منطقه

ازدواج سنتی در رومانی با یک لباس عروس ۲۵ کیلویی