صنعت تولیدات لوکس و بحران اقتصادِ جهانی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
صنعت تولیدات لوکس و بحران اقتصادِ جهانی

آیا بحران اقتصادی دامن صنعت تولیدات لوکس را نیز خواهد گرفت؟ انتشار آخرین گزارش از درآمد شرکت بِربری بسیاری را نگران کرد. هرچند درآمد سه ماه نخست این شرکت بریتانیایی از رشدی ۱۱ درصدی حکایت دارد اما فروش تولیدات بِربری نسبت به ۲ فصل گذشته سیری نزولی داشته است.

روند رشد تقاضا در بازار اقتصادهای بزرگ نوظهور به ویژه در چین کندتر از پیش بینی‌ها است. بِربری «شرایط سخت رقابتی» را بهانه می‌کند، اما سقوط ۴. ۷ درصدی ارزش سهام این تولید کننده لباس و لوازم آرایش گران قیمت، در جمع صد شرکت بر‌تر بریتانیایی، بی‌سابقه است.

البته نباید فراموش کرد که اگر رکود اقتصادی جدیدی روی ندهد، روند رشد فروش سالانه بِربری ۷ درصد تخمین زده شده است و حتا در بد‌ترین حالت و در صورت کندی رشد اقتصادی در آمریکا و اروپا، پیش بینی می‌شود فروش بِربری دست کم ۳ درصد در سال افزایش یابد.

اما باوجود این گمانه زنی‌های امیدوار کننده، بازارهای اروپایی با نگرانی به اُفت شاخص سهام بِربری واکنش نشان دادند. در نتیجه سهام بسیاری از شرکت‌های تولید کننده اجناس لوکس با کاهش روبرو شد. برای نمونه چهارشنبه در پاریس، ارزش سهام لویی ویتون از معتبر‌ترین شرکت‌های لوکس فرانسه ۱۵. ۳ درصد کاهش یافت.