Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

مردم مصر، نگران بازگشت حکومت حسنی مبارک

مردم مصر، نگران بازگشت حکومت حسنی مبارک
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

*یورونیوز:*گفتگویی داریم با خبرنگار یورونیوز در قاهره که تمام رویدادهای مصر را از نزدیک دنبال می کند.
در این لحظات حال و هوای مصر چگونه است؟. یک روز پس از آنکه دادگاه قانون اساسی پارلمان را منحل کرد مردم این کشور چه حسی دارند؟.

اکنون در مصر مردم گروه گروه شده اند. یک گروه احمد شفیق را حمایت می کنند، که ممکن است هواداران رژیم سابق خوانده شوند و بخش دیگر علیه حکومت سابق و تصمیم دادگاه قانون اساسی هستند.
ما انقلاب و ضد انقلاب را داریم اما گزینه مورد علاقه آنانی که انقلاب را حمایت می کنند ممکن است به دلیل اشتباهاتی که اخوان المسلمین از زمان انتخابات پارلمانی انجام داده ضعیف شده باشد.
شخصا مایلم چنین بگویم که شورای نظامی هوشمندانه بازی کرده است. در مرحله اول با برگزاری محاکمات، به پاکسازی بخش هایی از رژیم سابق پرداخت و سپس روز پنجشنبه انحلال پارلمان را اعلام کرد. این ضربه سهمگینی به اخوان المسلمین بود که اکثریت پارلمان را در اختیار داشت.
شما خیلی خوب می دانید که شورای نظامی بازیگر اصلی سیاست مصر است. برای نمونه ارتش مصر جزواتی که مردم را به رای دادن فرا می خواند توزیه کرده است و آنان این جزوان را با نام “وزارت امور اخلاقی و نیروهای مسلح” امضا کرده اند و این نشان می دهد که آنان به نوعی نقش بالقوه ای در این انتخابات خواهند داشت.
آنان می خواهند که شفیق برنده شود و این چیزی است که خشم بخش اعظم مردم مصر را که نمی خواهند حکومت سابق به این کشور بازگردد بر می انگیزد.

*یورونیوز:*بر اساس آخرین گزارش ها، چشم انداز مصر چیست؟

در حال حاضر، ما انتظار داریم در صورتی که محمد مرسی، نامزد اخوان المسلمین پیروز انتخابات شود، تنها رئیس جمهوری نمادین باشد.
از سویی دیگر اگر احمد شفیق پیروز شود، شورای نظامی و همه نیروهای مسلح رژیم پیشین با او خواهند بود و او را حمایت می کنند و سپس ما با یک دولت مقتدر رو به رو خواهیم بود که ممکن است حکومت سابق تکرار شود.
امروز در خیابان های مصر ما شاهد نگرانی هایی از بازگشت حکومت سابق هستیم. همچنین ما متوجه نگرانی هایی از خارج از کشور هستیم چراکه بی تردید درگیری ها و تظاهرات بزرگی وجود خواهد داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عبدالفتاح سیسی برای سومین‌بار سوگند ریاست‌جمهوری یاد کرد

پیمان ۴۰ ساله کمپ دیوید؛ اگر مصر تهدید به لغو توافقنامه صلح با اسرائیل را عملی کند چه می‌شود؟

توزیع آرد در بین رای‌دهندگان؛ چالش‌های سیسی برای سومین پیروزی در انتخابات مصر کدامند؟