دبیرکل سازمان عفو بین الملل: "ضرورت تغییرات اساسی در راه و رسم شورای امنیت"

دبیرکل سازمان عفو بین الملل: "ضرورت تغییرات اساسی در راه و رسم شورای امنیت"
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در ارتباط با مسائل بهار عرب خبرنگار یورونیوز با سالیل شتی، دبیر کل سازمان عفو بین الملل گفتگویی انجام داده که متن آن در ادامه آمده است.

یورونیوز: مردم در مصر به یک رییس جمهور جدید رای دادند. اما ایا آنها نسبت به آینده بهار عرب نگران نیستند؟

سالیل شتی:
دیکتاتورها در بسیاری از این کشورهای در حال گذار قدرت را ترک کرده اند. اما دیکتاتوری هنوز رخت برنبسته است. بنابراین صرف نظر از اینکه بخواهیم چه کسی رییس جمهور باشد باید چشمان ما را به روی واقعیت کاملا باز کنیم.

مسلما، کارهای ضروری زیادی باید انجام داد . نخست و قبل از هر چیز اینکه قانون باید مدون شود. دوم اینکه دستگاه امنیتی باید دوباره شکل گیرد. ما به یک قانون اساسی نیاز داریم که به حقوق انسانها احترام گذارد.

قانون اساسی قوی که نه تنها به حقوق اکثریت بپردازد بلکه حقوق زنان و اقلیتهای مذهبی نظیر قبطی ها را نیز درنظر گیرد. بدون چنین قانونی ادامه امور دشوار است.

بنابراین ما به چنین قانونی نیاز داریم. به نهادهایی چون آموزش نیاز داریم. برای اینکه چنین تغییراتی یک شبه روی نخواهد داد و رییس جمهور جدید کارهای زیادی را باید انجام دهد. اما من خوشبینم. در کل، تغییر خیلی مهم است. اما اگر هر کسی فکر می کند تغییر آنچه که طی دهه ها شکل گرفته کار آسانی است، انتظار بیش از اندازه ای دارد.

یورونیوز: اگر اجازه دهید به موضوع شورای امنیت سازمان ملل بپردازیم. شورای امنیت نشان داد که توان هدایت بحران سوریه را ندارد. ارزیابی شما از نقش شورای امنیت در حل مساله سوریه در این شرایط بحرانی چیست؟

سالیل شتی:
هزاران نفر در سوریه جانشان را از دست داده اند بدون اینکه شورای امنیت بتواند کاری انجام دهد. اختصاص تنها چند نفر به عنوان ناظر اقدام ناچیزی است. در حال حاضر گزارش های سازمان عفو بین الملل حکایت از آن دارد که مقامات سوریه مرتکب جرائمی علیه بشریت شده اند

اما شورای امنیت هیچ اقدامی انجام نداده و حتی محاکمه آنها را از دادگاه های جنایی بین المللی نخواسته است. این کمترین اقدامی است که می بایست انجام شود. متاسفانه می دانیم این به دلیل منافع تجاری و نظامی روسیه در سوریه است و چین هم البته از روسیه حمایت می کند. همچنین می دانیم این راه و شیوه جدید اعضای ثابت شورای امنیت نیست.

ایالات متحده آمریکا برای سالها از دیکتاتوری مصر حمایت می کرد. فرانسه نیز سالها حامی تونسی ها بود. از اینرو هم اکنون نیاز به تغییرات اساسی در راه و رسم شورای امنیت سازمان ملل داریم. آنها به نمایندگی از تمامی اعضای سازمان ملل عمل می کنند. اما می بینیم که عملا منافع خودشان را دنبال می کنند.

یورونیوز: اجازه دهید نگاهی به دنیای غرب بیاندازیم. سال جاری با عنوان اعتراضات شناخته می شود. اعتراضاتی برخاسته از مشکلات اقتصادی مردم در اروپا و ایالات متحده است. به نظر شما، چه سیاست ها باید تغییر کند؟

سالیل شتی:
پیامدهای بحران اقتصادی بیشتر دامن بخش ها و گروه های فقیر و به حاشیه رانده شده را گرفته است. از اینرو در اروپا می بینیم عده ای دنبال این هستند که تقصیر را به گردن مهاجران و پناهندگان بیاندازند و آنها را مسوول این مشکل بدانند. خواست ما از دولتها این است که اجازه ندهند بحران اقتصادی به بحران حقوق بشری تبدیل شود.

و قبل از اینکه آنها به کاهش بودجه و هزینه های بخش خدمات دست بزنند که عمدتا متوجه گروه های به حاشیه رانده شده است، در وهله نخست به پیامدهای آن از نظر حقوق بشری توجه داشته باشند. صرف نظر از اینکه موضوع، حق برخورداری آنها از سلامتی، آب و آموزش یا مسکن باشد، باید به خاطر داشته باشند که آنها تعهدات و توافق های بین المللی مرتبط با این موضوع را امضاء کرده اند و باید قبل از هر اقدامی به ارزیابی ابعاد تصمیمات خود بپردازند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پادشاه بحرین بیش از ۱۵۰۰ زندانی را در چهارچوب «بزرگترین عفو سال‌های اخیر» بخشید

اعدام ۸۵۳ نفر در سال ۲۰۲۳؛ عفو بین‌الملل: چوبه دار ابزار حکومت ایران برای سرکوب و ارعاب است

انتخابات ریاست جمهوری مصر در سایه ۱۰ سال حکومت با مشت آهنین؛ سیسی به دنبال حفظ قدرت تا سال ۲۰۳۰ است