Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

یونان، درمانده از بی ثباتی 

یونان، درمانده از بی ثباتی 
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در ارتباط با بی ثباتی مطلق در یونان یورونیوز با سوفیا پاپایانو، روزنامه نگار در آتن گفتگویی انجام داده که متن آن در ادامه آمده است.

یورونیوز: سوفیا، حالا که یونانی ها قرار است بار دیگر در ماه ژوئن در رای گیری شرکت کنند، چه بر سر این کشور خواهد آمد. می بینیم که بانکها خالی شده اند. آیا این هراس همچنان ادامه دارد؟

سوفیا پاپایانو:
وضعیت کنونی خیلی آشفته و غیرقابل پیش بینی است. واقعا نمی دانیم چه روی خواهد داد. براساس نظرسنجی های اخیر حتی با انتخابات مجدد چیز زیادی تغییر نخواهد کرد. فکر می کنم یونان بار دیگر با این دو راهی روبروست؛ ورشکستگی سیاسی یا که ناگزیر، حرکت به سوی تشکیل دولت ائتلافی.

یورونیوز: از یکسو، آلمانی ها یک “نه” محکمی به احزاب مدافع طرح نجات یونان گفتند. از سوی دیگر، نظرسنجی ها نشان می دهد که 80 درصد آنها موافق ماندن در منطقه پولی یورو هستند. ممکن است این تناقض بزرگ را روشنتر کنید؟ یونانی ها واقعا چه می خواهند؟

سوفیا پاپایانو:
فکر می کنم یونانی ها می خواهند در منطقه پولی یورو باقی بمانند. اما آنها متوجه هستند که این موضوع هزینه بالایی برای آنها دارد. هزینه ای که آنها حاضر به پرداخت آن نیستند.

تحمل دو سال ریاضت اقتصادی خسته کننده بوده است. می دانیم که در نیمه ژوئن، زمان تعیین شده برای انتخابات مجدد، باید منتظر سختگیری های دیگری حتی شدیدتر بود.

در حال حاضر یونان در برابر یک دوراهی قرار گرفته است: اجرای طرح نجات این کشور و پیروی از سیاست های سختگیرانه، چرا که در غیر این صورت از منطقه پولی یورو خارج خواهیم شد. و یا فراموش کردن هرچه مربوط به یورو است و دید در صورت لغو تدابیر ریاضتی آیا همچنان در منطقه پولی یورو باقی خواهیم ماند یا نه.

فکر می کنم این وضعیت حاکی از آن است که یونانی ها بار دیگر واقعا متوجه آنچه در حال وقوع است نیستند. آنها به اتحادیه اروپا اعتماد ندارند. به این دلیل که آن را مسبب وضع کنونی یونان می دانند و در عین حال آنها به سیاستمدارانشان نیز اعتماد ندارند. اینها گویای آنچه در یونان می گذرد است.

یورونیوز: از فقدان اعتماد بگویید. یونانی ها به نظر می رسد دیگر به کسی اعتماد نداشته باشند. اما ببینید الکسیس سیپراس، رهبر چپهای تندرو و پیروز واقعی انتخابات پایان بخشیدن به آنچه او “ معامله بدوی“ نامیده را وعده داده است. ایده او برای خروج یونان از این آشفته بازار چیست؟

سوفیا پاپایانو:
خب، خیلی روشن نیست او دنبال چیست. از یک سو بخشی از طرفداران جناح چپ می گویند” ما خواستار لغو کامل برنامه های ریاضتی هستیم.“ و برخی دیگر می گویند” ما نه لغو کامل بلکه حذف برخی تدابیر را می خواهیم.”

بنابراین روشن نیست آنها به دنبال چه چیزی هستند. طبق نظرسنجی ها، حزب سیریزا نخستین حزب خواهد بود اما باز بدون اکثریت. می بینیم که حزب سیریزا نمی تواند از عهده آن برآید و در حال حاضر این تمام قدرتی است که آنها در اختیار دارند.

یورونیوز: آیا فکر می کنید کشورتان در مسیری افتاده است که راه برگشتی ندارد؟ ارزیابی شما چیست؟

سوفیا پاپایانو:
فکر می کنم درصد بالایی از مردم به این نتیجه رسیده اند که راه برگشتی وجود ندارد. منظورم تدابیر شدید ریاضتی مردم را به این نقطه رسانده است. اما هستند کسانی که فکر می کنند در نخستین انتخابات نشان دادند آنچه را که آنها نمی خواهند و در انتخابات بعدی عاقلانه تر به آنچه واقعا می خواهند رای خواهند داد. برای اینکه مردم در یونان متوجه ریسک و خطر آنچه چپها از آن سخن می گویند هستند و همینطور متوجه هستند که اروپا از نحوه ادراه وضعیت کنونی ناخرسند است

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یونان: اتحادیه اروپا دروازه‌ها را به روی کودکان قحطی‌زده و آسیب‌دیده غزه باز کند

مقدونیه یا مقدونیه شمالی؟ خشم یونان از رئيس جمهور جدید اسکوپیه: چرا گفتی مقدونیه؟

مشعل بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس در المپیای یونان روشن شد