گفتگو با کریستین امان‌پور: سارکوزی رابطه فرانسه با آمریکا را توسعه داد

گفتگو با کریستین امان‌پور: سارکوزی رابطه فرانسه با آمریکا را توسعه داد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چنانچه دیدیم رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا یکی از نخستین کسانی بود که به فرانسوا اولاند شادباش گفت ولی واشنگتن و در واقع آمریکا چه چیزی از مردی می‌خواهند که «آقای نرمال» نامیده می‌شود. با کریستن امان‌پور، خبرنگار بین المللی تلویزیون‌ای بی‌سی گفتگویی داشته‌ایم که می‌خوانید.

یورونیوز: کریستین ممنون برای حضور در این برنامه. روابط آمریکا و فرانسه در دوران سارکوزی توسعه یافت. آیا کاخ سفید در برابر اولاند، کسی که برای آنان تا حدی ناشناخته است و فراموش نکنیم که یک سوسیالیست است، محتاط خواهد بود.

امان‌پور: ایالات متحده و دولت فرانسه در بیشتر هشت سال ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش، روابطی تیره و تار داشتند که بخاطر جنگ در عراق بود. وقتی که رئیس جمهور سارکوزی انتخاب شد، اوضاع میان فرانسه و ایالات متحده طبیعی شد.
در واقع من در جریان بودم که رئیس جمهور سارکوزی میزبان باراک اوباما در تابستان ۲۰۰۸ در پاریس بود. اکنون آمریکایی‌ها روابط همکاری بیشتری با فرانسه دارند و این امید وجود دارد که این روابط در دوران رئیس جمهور اولاند هم ادامه یابد.

یورونیوز: روابط خارجی موثر یکی از حوزه‌هایی بود که بر اساس آن سارکوزی موجب ستایش آمریکایی‌ها شده بود به ویژه درخصوص نقش رهبری که فرانسه در موضوع لیبی برعهده گرفت. اولاند در حال حاضر نشان داده که می‌خواهد طرح خروج سربازان فرانسوی از افغانستان را زود‌تر از برنامه اجرایی کند. آیا فکر می‌کنند که کاخ سفید از بروز مجدد تنش با فرانسه در سیاست خارجی هراس خواهد داشت؟

امان‌پور: فکر می‌کنم که آن‌ها امیدوارند که بسیاری از موضوع‌های کلیدی زود‌تر به سرانجام رسد. رئیس جمهور اولاند خط فرانسه را حفظ خواهد کرد چه درباره ایران و چه درباره سوریه. لازم است بگوییم که این‌‌ همان چیزی است که ایالات متحده در جستجوی آن است.
من فکر می‌کنم، این موضوعی غیرمنتظره نیست که سربازان از افغانستان خارج شوند، حتی سربازان آمریکایی. چه آن‌ها بگویند و چه نه، تمامی سربازان خارجی مطابق طرح ضرب الاجل تا پایان سال ۲۰۱۴ افغانستان را ترک می‌کنند.

یورونیوز: چنانچه مساله بدهی در حوزه اروپا ادامه یابد و کار به اثرگذاری اقتصادی برآمریکا کشیده شود، چگونه نگرانی‌ها سبب می‌شود که آمریکا در کنار اولاند مخالف سیاست‌های ریاضتی باشد.

امان‌پور: دولت‌ها به دلیل بحران اقتصادی و درمانی سرنگون شده‌اند. آن‌ها حس می‌کنند که به بیمار آسیب رسیده به جای آنکه به او کمک شده باشد. آیا نوعی سیاست‌های نرم‌تر اقتصادی وجود خواهد داشت؟ آیا طرفداران رشد اقتصادی بیشتر خواهند بود؟. من فکر می کنم این پرسش اصلی است.
فراموش نکنید که بزرگ‌ترین شریک تجاری آمریکا اتحادیه اروپا است و بادهای سردی که از سوی اروپا می‌وزد بر اقتصاد آن تاثیر می‌گذارد. رئیس جمهور اوباما انتخاباتی را در پیش دارد و آخرین چیزی که او می‌خواهد شاهد باشد اخباری بیشتر از اوضاع بد اقتصادی است.

یورونیوز: این از منظر کاخ سفید است و اما درباره نظر مردم آمریکا چه؟ آن‌ها البته که سرگرم رقابت‌های انتخاباتی هستند اما آیا همچنان درخصوص فرانسه حساس هستند؟. به نظر می‌رسد که ما مسیری طولانی را در روابط خارجی دوکشور طی کرده باشیم. چگونه می‌توان احساسات درباره فرانسه امروز را در آمریکا توصیف کرد و آیا این انتخابات چیزی را تغییر می‌دهد؟.

امان‌پور: من صرفا انسانی فکر می‌کنم. شخصا به عنوان یکی از مردم ایالات متحده آمریکا، آنان از عادی سازی روابط پس از ۵ یا ۷ سال گذشته خرسندند و می‌خواهند تداوم آن را شاهد باشند. باید بگویم که رئیس جمهور سارکوزی بسیار جسور بود و با بریتانیا هدایت عملیات ناتو در لیبی را برعهده گرفت. این ابتکاری از ایالات متحده نبود.
آمریکا جمله‌ای مشهور و ناموفق دارد که می‌گوید «از پشت سر هدایت کن!»؛ اما آمریکایی‌ها البته که از جنگ خسته شده‌اند. بنابراین آن‌ها بسیار محتاط خواهند بود. آن‌ها نمی‌خواهند رئیس جمهوری یا رهبر دیگری را ببینند که جنگ تازه‌ای راه اندازد. آنان نمی‌خواهند که پای آمریکا به به جنگی دیگر کشیده شود. از این رو، ما منتظر خواهیم بود و می‌بینیم که همه این مسایل چگونه رقم می‌خورد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قوانین عجیب فرانسه؛ از ممنوعیت برهنگی در خانه تا مخالفت والدین با ازدواج فرزندان

تنها راهی که دشمنان ناپلئون می‌توانستند او را شکست دهند چه بود؟

آثار هنرمندان گمنام و سرشناس ایرانی در نمایشگاه «بنیاد فرح پهلوی» در پاریس