برنامه های منتخب آموزشی از "وایز" جایزه دریافت کردند

برنامه های منتخب آموزشی از "وایز" جایزه دریافت کردند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برنامه این هفته جهان آموزش، در باره سه پروژه آموزشی است که در نشست بنیاد قطریا وایز برنده جایزه ویژه شدند.

به مراکش بریتانیا، و غنا می رویم تا روش های پیشگام برای توسعه روش های نوین انتقال دانش و تقویت افکار خلاق از نزدیک ببینیم.

درمراکش سازمانی به نام الجسربا پشتیبانی مالی، درنظام آموزشی سرمایه گذاری مستقیم می کند. هر مدرسه ای از پشتیبانی مالی و تخصص های حرفه ای شرکت های خصوصی برخوردارمی شود و به نوبه خود درآینده از بهبود آموزش بهره مند می شود .

تامین بودجه های آموزشی تنها پیدا کردن منابع مالی و پول نیست بلکه این است که این پول را چه نهادی تامین میکند.

در مراکش نهاد غیر دولتی ال جسر برقراری ارتباط و همکاری با بخش خصوصی و مدارس دولتی را هدف خود قرار داده است.
مدیر برنامه آن می گوید:“این برنامه، یک همکاری واقعی و موفقیت آمیز بین بخش خصوصی و دولتی است. برا ی اولین بار دانش اموزان سابق مدرسه که فارغ التحصیلان فعلی شاغل و شرکت هایشان از دانش آموزان حمایت می کنند . ال جسر یک نهاد غیر دولتی است. معنی آن پل است و کار ما پل زدن بین بین بخش خصوصی و مدارس دولتی در مراکش با هدف توسعه نظام آموزشی است.”

یک برنامه ابتکاری در بریتانیا هم برنده جایزه وایز بنیاد قطر شد.
در این پروژه هنرمندان به کمک دانش آموزان می آیند تا آنها را برای زندگی آینده و ورود به دنیای کار و مهارت های حرفه ای آماده کنند.

در مدرسه پریروی در حاشیه غربی لندن، 9 سال است که یک برنامه با همکاری هنرمندان انجام می شود. ظاهرا بچه ها از این برنامه لذت می برند و میآموزند.

از شروع این برنامه توسط دولت دراین مدرسه، متخصصان زیادی از هنر و ورزش و آشپزی تاتر به اینجا آمده اند و آموزشهایی به بچه ها دادند که در شرایط معمولی برایشان امکان پذیر نبود.

مدیر مدرسه می گوید: “هدف ما از این برنامه، کمک به رشد و آموزش بچه ها است. آموزش، تنها سر کلاس نشستن با کتاب و تحصیل علم نیست. بچه ها را باید برای زندگی در آینده و دوران جوانی در جامعه آماده کنیم. متخصصان به بچه کمک می کنند چیز یاد بگیرند و اعتماد به نفسشان بیشتر شود.

مدیر این پروزه معتقد است در دنیای پررقابت کنونی فقط ملت هایی که خلاقیت دارند آینده را خواهند ساخت.

آقای پل کولارد مدیر پروژه خلاقیت و فرهنگ می گوید:“خلاقیت و پرورش آن، کانون و اصلی ترین مهارت هایی است که صاحبکاران و کارفرمایان قرن 21 به دنبال آن هستند. به نظر من اگر جوانان بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه و مدرسه فاقد چنین مهارت هایی باشند در این رقابت بازنده کار خواهند بود.

در کشورهای آفریقای سیاه معمولا امکانات کم و استاندارد ها پاییناست. اما در یک مدرسه آموزگاران امکان افزایش مهارت هایشان در طی آموزش ضمن خدمت در

تسا نام یک برنامه با هدف آموزش های پیش رفته به آموزگاران برا اداره کلاس است. 38 دانگاه آفریقایی دراین برنامه مشارکت دارند و امروزه 700 معلم در سرتاسر این قاره از منابع و ابزار های آموزشی آن به رایگان استفاده می کنند. مدیر اجرایی این برنامه می گوید:“هدف این برنامه جمع کردن معلم ها و موسسسات و و سرمایه گذاری در آفریقا است. می خواهیم مشکلات آموزش ابتدایی را حل کنیم. هدف خاص ما تربیت آموزگارن با تجربه و با کیفیت در مقطع آموزش ابتدایی است.”

هدف تسا انقلاب در سیستم آموزشی آفریقا نیست، بلکه بیشتر تقویت روش های آموزشی، تدریس و بالا بردن کیفیت کار با امکانات موجود است.

تسا طیف گسترده ای از آموزش های پیشرفته برای معلمان در چهار زبان مختلف و از طریق اینترنت ارایه می دهد که برای هر کسی قابل دسترسی است.

سه پروژه دیگر برنده، عبارتند از برنامه جانالا از بی بی سی در بریتانیا ، کنکشن در آمریکا و برنامه ای در شیلی است.

برای اطلاعات بیشتر می توانید از وبسایت ما بازدید کنید .

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سال تحصیلی افغانستان بدون حضور بیش از یک میلیون دختر آغاز شد

«دانشگاه‌های خصوصی نمی‌خواهیم»؛ دانشجویان یونان خشمگین از تصمیم پارلمان با پلیس درگیر شدند

سبقت هند از چین در صدر؛ چند دانشجوی ایرانی در آلمان مشغول به تحصیل هستند؟