Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

مارتین شولتز، رییس جدید پارلمان اروپا : آماده نبرد هستم

مارتین شولتز، رییس جدید پارلمان اروپا :  آماده نبرد هستم
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مارتین شولتز عضو 56 ساله پارلمان اروپا از کشورآلمان، برای دو سال ونیم آینده ریاست پارلمان اروپا را برعهده خواهد گرفت. وی در گفت و گوی اختصاصی بایورونیوز برنامه ها و همچنین نظرات خود را در مورد مفهوم اتحادیه اروپا مطرح کرد.

یورونیوز: خیلی به یورونیوز خوش آمدید. از آنجایی که نزدیک دو سال است که مقامات اتحادیه اروپا به دنبال راه حلی برای بحران بدهی ها هستند، به نظر شما آیا می توان گفت که درک کلی اروپا به عنوان یک پدیده فرهنگی با مشکل برخورد کرده است؟

مارتین شولتز:
من اینطور فکر نمی کنم. درعین حال معتقدم تردید هایی در مورد اتحادیه اروپا وجود دارد. دلایل زیادی برای این شک و تردید هاهست. ما سعی کرده ایم در شورای اروپا-که محل سران کشورهای اروپایی است وبخشی از اتحادیه اروپاست، و آقای رامپوی هم از دوسال پیش ریاست آن را بر عهده دارند، راه حلی پیداکنیم. اما مشکلات مرتفع نشده اند و حل آنها به تعویق افتاده و یا تصمیمهای اتخاذ شده عملی نشده اند.

یورو نیوز: چگونه می توان اعتماد شهروندهای اروپایی را دوباره جلب کرد؟

مارتین شولتز:
باید به یک اصل ساده توجه داشت : عده ای تصمیم می گیرند و عده ای دیگر باید این تصمیم ها را اجرا کنند.اما در عمل چه اتفاقی می افتد؟ خیلی کوتاه می گویم : در مورد کمک مالی اروپا به یونان: دربهار 2010 گفته می شد که اروپا پولی برای نجات اقتصادی یونان ندارد ولی بعد در عرض چند ماه دیدیم که این تصمیم تغییر کرد. که هر بارکه راه حلی اتخاذ می شد، به دنبالش اتفاق دیگری می افتاد .

یورو نیوز: علاقه شهروندان اروپایی برای شرکت در انتخابات پارلمانی مرتباً کم می شود. چگونه باید با این مسئله برخورد کرد؟ چه راه حلی برای آن وجود دارد؟

مارتین شولتز:
بله. این تغییرخواهد کرد .نظرم با عقیده بسیاری که فکر می کنند در انتخابات بعدی، میزان شرکت کنندگان کمترخواهد شد، یکسان نیست. به دو دلیل. اولاً اینکه اروپا، خود موضوع بحث در سراسر اروپا شده است: در همه کشورها همزمان در باره سیاست های اروپایی بحث می شود.این پدیده پیش از این وجود نداشت. هرچند به علت بحران مالی و احتمالا ترس از تصمیم ها ی غلط، دیدگاهی منفی در این زمینه هست. امااین نخستین بار است که ما با جامعه اروپایی واقعی سر و کار داریم .
دوماً اینکه طبق پیمان لیسبون رییس بعدی کمیسیون اروپا، با توجه به نتایج انتخاابات اروپا انتخاب خواهد شد.درنتیجه از این پس احزاب مهم سیاسی دراروپا، برای معرفی نامزد خود برای این کرسی، با یکدیگر رقابت خواهند کرد . این خود باعث می شود که مردم و اعضای این احزاب در عرصه تصمیم گیری سیاست های اروپا حضور فعال تری برای معرفی برنامه های خود داشته باشند.

یورو نیوز: سوال بعدی ام در مورد ریاست شورای اروپا ست. ما یک رییس شورای اروپا داریم ویک رییس شورای اتحادیه اروپا- و همانطور که خودتان هم اشاره کردید- یک رییس کمیسیون اروپا. سوال این است که آیا به نظر شما این باعث سر درگمی شهروندان اروپایی نمی شود؟ منظورم این است که مردم چگونه می توانند این نهاد ها را براساس و ظایفشان، از هم تمییز دهند؟

مارتین شولتز:
بله. مسئله همین است. برای خیلی از مردم درک تمایز این نهادها ساده نیست. باید شفاف سازی هایی در این زمینه صورت گیرد. درهمین راستا اخیراً، آقایان “وان رامپوی “و” باروسو” پیشنهاد کرده اند که ریاست کمیسیون اروپا و شورای اروپا در هم ادغام شود. این به این معنی است که رییس کمیسون اروپا باید برملاقاتهای سران اروپا و مقامات کشورهای مختلف اروپایی نیز نظارت کند. به نظرم این کاملا معقول است. همانطور که پیش از این گفتم رییس کمیسیون اروپا که به عبارتی رییس سران اروپا هم خواهد بود باید توسط پارلمان اروپا انتخاب شود. به این ترتیب شهروندان اروپایی تاثیر مستیم رای شان را می بینند. مثلاً آنها می توانند سیاستمداری با گرایش های سیاسی راست یا چپ برای ریاست کمیسیون اروپا اننخاب کنند .

یورو نیوز: حدود 80 درصد یا شاید هم بیشتر از قوانینی که در دولتهای عضو اتحادیه اروپا معتبر هستند، قوانینی هستند که توسط پارلمان اروپا وضع شده اند. این در حالیست که مردم به خوبی این نهاد را نمیشناسند. نظرشما دراین باره چیست؟

مارتین شولتز:
درست می گویید. برداشتی عمومی که از پارلمان اروپا وجود دارد با تواناییهای های واقعی آن تناسب ندارد. مسئله ساده است : تبلیغ در سطح ملی صورت می گیرد، اما تبلیغات اروپایی منسجم مربوط به سیاستهای اروپا وجود ندارد.
درنتیجه وقتی قانونی اینجا در بروکسل توسط پارلمان اروپا وضع می شود به این معنی است که ابتدا درپارلمان آلمان از لحاظ سازوکارهای اجرایی اش مورد بحث قرار گرفته است. به این ترتیب رای دهندگان این تصور را دارند که قانون در آلمان تدوین شده است. این وظیفه رییس پارلمان اروپا-در کنار سایر وظایفش، است که از شفاف بودن و واضح بودن این روند اطمینان حاصل کند. من، شخصاً به عنوان رییس پارلمان اروپا در این راستا بسیار تلاش خواهم کرد.

یورو نیوز: همچنان گفتید که قصد دارید تا نقش پارلمان اروپا را تقویت کنید. اگرممکن است در این زمینه توضیح دهید .

مارتین شولتز:
بله. برای روشن کردن اذهان عمومی باید بگویم که پارلمان اروپا در واقع محل تبادل نظر در مورد موضوع های بحث بر انگیز و تصمیم گیری در مورد آنهاست. یک مثال می زنم : ویکتور آوربان و دولتش در مجارستان. این می تواند یکی از موضوعاتی باشد که درپارلمان اروپا و بین کشورهای مختلف مورد بحث قرار می گیرد.

یورو نیوز:به عنوان رییس پارلمان اروپا چه اهداف دیگری دارید ؟ چه اقداماتی را مایلید انجام دهید ؟

مارتین شولتز:
فکر می کنم در حال حاضرباید تلاش کنیم تا دو سال و نیم باقی مانده، با کمک و همکاری سایر نهاد ها، پارلمان اروپا بیشترازپیش مورد توجه قرار گیرد—حتی اگر مخالفتهایی با این مسئله وجود داشته باشد. بر اساس تجربه سیاسی ام ، فکر می کنم که رای دهندگان و مردم مایل اند بیشتر درجریان مسائل قرار گیرند.

یورونیوز: از سال 1994 تا به حال شما عضو پارلمان اروپا بوده اید. وقتی به گذشته نگاه می کنید، به نظر شما مهمترین دستاورد پارلمان اروپا در این سالها چه بوده است؟

مارتین شولتز:
توسعه و گسترش آن. زمانیکه در ماه مه 2004 ، ده کشور به کشورهای اروپای مرکزی و شرقی دراتحادیه اروپا پیوستند، پس از قرنها جدایی در این قاره، به مفهوم یک اروپای واحد رسیدیم. اروپایی که میراث فرهنگی و سیاسی مشترک دارد. این دستاورد از نظرتاریخی مهم است. همچنین فکر می کنم پذیرش یورو به عنوان پول واحد مشترک، در دراز مدت، ازسیاست های اقتصادی اروپا در مقابل فشارها و بحرانهای اقتصادی منتج از سایر کشورهای جهان حمایت خواهد کرد. دفاع از الگوی اجتماعی واحد متکی است به یک واحد پولی مشترک.
به نظرم این دو مسئله هستند که باعث گسترش اروپا شده اند. و این خود بزرگترین و مهمترین دستاورد پارلمان اروپاست.

یورو نیوز:شما ضعف و ناکارآمدی پارلمان اروپا را، درطول سالهای گذشته در چه می بینید ؟

مارتین شولتز:
یکی از نقاط ضعف پارلمان اروپا، عدم توانایی اش درمتقاعد کردن شهروندان اروپایی است در اینکه مفهوم اروپای واحد هویت شما را زیر سوال نمی برد.شخصاً مدتها به مفهوم ایالات متحده اروپا، هم سطح ایالات متحده امریکا باور داشته ام. البته بعدها به این عقیده رسیدم که مسئله هویت ملی را نمی توان نادیده گرفت. در واقع این گوناگونی ها باعث غنای فرهنگی اروپا می شود. وجود فرهنگ های مختلف در اروپا حکایت از وجود یک میراث عظیم اروپایی می کند.

یورونیوز: از اینکه دراین گفتگو شرکت کردید از شما سپاسگزارم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توافق «اصولی» برای آغاز مذاکرات پیوستن اوکراین و مولداوی به اتحادیه اروپا؛ آیا مجارستان مانع می‌شود؟

وتوی لحظه آخری آلمان مانع تصویب نخستین تحریم‌های گازی اتحادیه اروپا علیه روسیه شد

اتحادیه اروپا  با هدف حمایت از کودکان کنترل شدیدتری بر پلتفرم‌های پورنوگرافی اعمال می‌کند