رهبر ترکهای قبرس: آمریکا و اروپا مانع اصلی مذاکرات صلح هستند

رهبر ترکهای قبرس: آمریکا و اروپا مانع اصلی مذاکرات صلح هستند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جزیر ه قبرس بین دو بخش یونانی نشین و ترک نشین تقسم شده است.

ترکهای جزیره که از سوی دو لت ترکیه از حمایت کافی برخوردارند می خواهند از منابع گازی دریای مدیترانه به تنهایی استفاده کنند و یونانیهای جزیره هم به نوبه خود نیاتی در سر دارند.

این اختلافها به تنش بین دو بخش جزیره نه تنها کمکی نمی کند بلکه آتش آنرا شعله ورتر از همیشه می کند. با درویش اروغلو رهبر ترکهای قبرس گفتگویی در این باره انجام دادیم.

یورونیوز:
در آغاز می خواستم از شما راجع به مذاکرات صلحی بپرسم که سه سال پیش آغازش کردید و در سال گذشته ترکیه تصمیم به توقف مذاکرات گرفت.در حالیکه همزمان منابع جدیدی گازی در مدیترانه پیدا شده بود، آیا همزمانی دو ماجرا اتفاقی بوده است؟

درویش اروغلو:
قطعا تصادفی در کارنیست. منابع گازی موضوع چند ساله ماست.
اما بخش یونانی نشین در حالیکه مذاکرات در جریان بود شروع به حفاری و اکتشاف میدان گازی دریای مدیترانه کرد.
به آقای کریستوفیاس گفتم که این مساله پیامدهای ناخوشایندی به ارمغان می آورد.
از او خواستم تا عملیات حفاری را متوقف کنند، اما انگار رهبر بخش یونانی نشین گوشش به حرفهای من بدهکار نبود.
به نظر من واکنش آنها به این موضوع بدلیل انحراف افکار عمومی از جریان انفجار پایگاه دریایی بود. انفجاری که باعث مرگ 13 نفر شد و رهبر یونانیها می خواست تا رای هوادارانش را از دست ندهد و سپس آنها آتش ملی گرایی را شعله ور کردند. به هرترتیب آنها قصد توافق در هیچ موردی را ندارند. بهره بردای از میدان گازی وسیله ای برای توقف مذاکرات بود. این مساله اتفاقی نبود.
هیچ تصادفی در کار نبود و این خواسته آنها بود.

یورونیوز:
شما می گویید که آنها یک سویه نسبت به موضوع واکنش نشان دادند.شما نیز با امضای پیمان دو سویه با ترکیه مرتکب همان اشتباه شدید؟

درویش اروغلو:
به آنها گفتم که ما به اندازه یکسان حق بهره بردای از این میدان گازی را داریم. فکر می کنم بزودی این مساله روشن خواهد شد. خواهیم دید آیا به توافقی در مذاکرات دست پیدا خواهیم کرد یا نه؟ برای این کار باید موقتا حفاریها را متوقف کرد وشرایط دو سویه رابررسی کرد. مثلا باید در مورد شرکتهایی که در این حفاریها شرکت می کنند تصمیمات مشترکی گرفته شود. باید تصمیمیهای صریحی در اینباره بگیریم. مشکل اینجاست که آنها بدون هماهنگی عمل می کنند و این مساله تنها به دلیل عدم قطعیت آنهاست. ما هم چاره ای جز امضای توافق نامه با نخست وزیر ترکیه نداریم.
چرا که از طریق آنها می توانیم بصورت مستقل به اکتشاف گاز اقدام کنیم.

یورونیوز:
فکر می کنید تنش بین دو گروه افزایش پیداکند.

درویش اروغلو:
نه ترکیه، نه ما، قصد افزایش تنشها را نداریم. با این حال اگر که اکتشافات و حفاریهای ما توسط یونانی های جزیره و یا اسراییل متوقف شود آنوقت دست به کار خواهیم شد. اما آرزوی چنین روزی را نداریم. ما به هیچ وجه درجستجوی درگیری و یا جنگ نیستیم.

یورونیوز:
به تازگی آمریکایی ها گفته اند از حفاریهای یونانیهای جزیره حمایت می کنند. داوری و نظر شما درباره این موضعگیری و حمایتهای اروپا چیست؟

درویش اروغلو:
اروپا و آمریکا بزگترین مانع پیشرفت مذاکرات صلح هستند. اروپایی ها از زمانی که یونانی ها جزیره عضوی از اتحادیه شده اند از آنها حمایت می کنند و خوب نوبل انرژی شرکتی آمریکایی است که مسئول حفاریها در این منطقه است. با این حال ایالات متحده به تازگی بیانیه ای در این راستا منتشر کرده است. فکر می کنم حمایت آمریکایی ها و اروپایی ها بیشتر به روابط دو کشور ضریه می زند. با چنین حمایتهایی قبرسیها هیچ گاه تعاملی دست پیدا نخواهند کرد. حتی آقای کلریدس رییس جمهور سابق قبرس در خاطراتش گفته که برای امضای توافق تا آخرین لحظه به پای میز مذاکره رفته است. توافقی که هیچگاه بدست نیامد. به همین خاطر اگر که غربی ها می خواهند که به توافقی برسیم باید دست از حمایتهای یک جانبه خود بردارند. آنها باید یونانیها را مجبور کنند تا دوباره به پای میز مذاکره باز گردنند.
به عنوان مثال باید تحریمها یک جانبه علیه ما را لغو کنند. این مساله یونانیها را مجبور می کند تن به مذاکره دهند. هم چنین باید تحریمها شورای امنیت سازمان ملل علیه ما را نیز لغو کرد. این مساله قبرسهیای بخش یونانی نشین را مجبور به مذاکره می کند.

یورونیوز:
فکر می کنید راه حل اساسی جدایی دائمی دو بخش جزیره است؟

درویش اروغلو:
تا زمانی که امکان مذاکره هست ما تلاش خواهیم کرد تا کشور به یک نظام جمهوری فدرال دست پیدا کند. نظامی جدید که اگر شدنی باشد خوب است. راه حل دیگر خوب جدایی دائمی است. در جایی نیستیم که بیشتر از این بدانیم. برای امروز پیشنهاد من جمهوری فدرال برای قبرس است.
بی تردید این نظام پایانی است برای جمهوری قبرس و آغازیست برای نظامی جدید.

یورونیوز:
اتحادیه اروپا قول داده که تحریمها لغو خواهند شد. از سوی دیگر 7 سال از همه پرسی برای صلح می گذرد. درباره سیاست اتحادیه اروپا نسبت به قبرس چه نظری دارید؟

درویش اروغلو:
فکر می کنم که اتحادیه اروپا نسبت به پرونده قبرس جهت دار عمل کرده است. مثالی دارم. قبل از این که به مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک بروم. کمیسر اروپایی الحاق کشورهای عضو به من تلفن کرد،
به من گفت که باید هر چه زودتر بحران پیش آمده درباره حفاریها پایان پیدا کند. به او گفتم اینرا به یونانیهای جزیره بگویید نه به ما.
به من گفت که پیشتر انجام شده است. گفتم قاطعانه و اینجا لحنش عوض شد و گفت
آنها عضو اتحادیه اروپا هستند. ما فقط می توانیم یک تذکر تلفنی به آنها بدهیم.
این ماجرا نشان می دهد که اروپایی ها نمی توانند از این موثرتر عمل کنند.
زمانی که می شنوم که آنها عضوی از اتحادیه هستند برایم کافی است.
اروپا حامی یونانی نشین هاست وبس. می بینیند در این پرونده نکته ناگفه نمانده. اما مشکل اراده اروپایی هاست یونانی نشینهای جزیره بازی در می آورند. آنها هیچ اراده ای برای حل بحران و امضای توافق نامه با ما ندارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رنسانس هسته‌ای برای کربن‌زدایی از زمین: ۲۲ کشور خواستار ۳ برابرشدن ظرفیت هسته‌‌‌ای تا سال ۲۰۵۰ شدند

آلودگی هوای ناشی از سوخت‌های فسیلی سالانه جان بیش از ۵ میلیون نفر را می‌گیرد

منافع و بلوک‌بندی‌های کشورها چگونه کنفرانس آب و هوایی «کوپ ۲۸» را در دبی تحت‌الشعاع قرار می‌دهد؟