Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بحران مالی در ایرلند، چرا و چگونه؟

بحران مالی در ایرلند، چرا و چگونه؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایرلند که تا دهه 1980 میلادی کشوری بر مبنای کشاورزی و نسبتا فقیر شمرده می شد، در عرض سی سال به یکی از پویاترین اقتصاد های اروپا تبدیل شد. حتی سرانه درآمد این کشور از کشورهایی مانند آلمان و بریتانیا نیز پیشی گرفت و مزد هر ساعت کار در ایرلند به 8.65 یورو در ساعت رسید. از این لحاظ ایرلند به بهترین مکان اروپا برای کار کردن تبدیل شده بود. دلیل اصلی این همه پیشرفت موفقیت درجذب شرکت های آمریکایی برای سرمایه گذاری در این کشور بود.

اما ایرلند اولین کشور منطقه پولی یورو بود که در سپتامبر سال 2008 میلادی بدلیل انفجار قیمت مسکن با مشکل رکود اقتصادی دست به گریبان شد. بحران اقتصادی اخیر که بسیاری از کارشناسان منبع آنرا بانک های آمریکایی می دانند، به دوران شکوفایی اقتصادی ایرلند پایان داد، چراکه دولت ایرلند مجبور شد با صرف هزینه ای بالغ بر پنجاه میلیارد یورو بانک های این کشور را از خطر ورشکستگی نجات دهد.

نتیجه این شد که کسری بودجه دولت به 32 درصد تولید ناخالص داخلی رسید و دولت ایرلند را مجبور کرد که تدابیر و سیاست های ریاضت اقتصادی را در پیش گیرد.

در سال 2009 دولت ایرلند با اجرای سیاست های ریاضتی 3.9 میلیارد یورو درآمدمالیاتی کسب کرد. این رقم برای سال 2010 میلادی 3.1 میلیارد یورو پیش بینی شده است، یعنی چیزی در حدود 10 درصد درآمدهای دولت. این رقم باید در سال آینده به شش میلیارد یورو برسد و بنحوی ادامه پیدا کند که دولت ایرلند تا سال 2014 بتواند 15 میلیارد یورو پس انداز کند.

دولت ایرلند در ادامه سیاست های ریاضتی خود، از تعداد حقوق بگیران 5 تا 15 درصد کاست، این یعنی یک میلیارد یورو پس انداز. چهاردرصد از میزان غرامت ناشی ازبیکاری نیز کم شد، یعنی 660 میلیون یورو پس انداز.

با رسیدن میزان بیکاری به 14 درصد و یک ماشین اقتصادی بیمار، ایرلندی ها به ناچار گزینه مهاجرت را روی میزهای خود گذاشتند.

گری کیتریخ کارگر ساختمانی می گوید: “ من به فکر مهاجرت به استرالیا یا کانادا هستم. آنجا موقعیت های کاری بیشتری وجود دارد وزندگی در دراز مدت مناسبتر است.”

ترس و مشکلات اقتصادی بسراغ شاغلان حرفه های خاص هم رفت. سوفیا میلینگتون محقق دانشگاه دوبلین، یکی از این افراد می گوید:

“ من فکر می کنم که مردم در حال گذراندن سال دشواری هستند و یک حس ترس بر آنها حاکم است. می توانم بگویم که حدود 40 درصد افرادی که در زمینه تحقیقات ژنتیک مشغول کار بوده اند، دنبال شغل در جای دیگر می گردند و به فکر رفتن از اینجا هستند.”

تخمین زده می شود که ماهانه حداقل پنج هزار ایرلندی کشورشان را برای پیداکردن کار و برخورداری از یک زندگی بهتر ترک می کنند. افزایش شمار مهاجران ایرلندی در کشورهای دیگر یک پسرفت برای این کشور اروپایی محسوب می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رویای اقامت در اروپا با ترغیب به خرید ملک؛ سودجویان در سوئد از اتباع خاورمیانه کلاهبرداری می‌کنند

اعزام محکومان زن به جبهه جنگ علیه اوکراین؛ روسیه از مهاجران آفریقایی هم سربازگیری می‌کند

جردن باردلا، برنده بزرگ انتخابات اروپا در فرانسه کیست؟