Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

جستجو برای بهترین روش تدریس

جستجو برای بهترین روش تدریس
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به جهان دانش خوش آمدید. آموزگار خوب یعنی چه؟ پاسخ به این سئوال مشکل است. روش آموزش در نقاط مختلف جهان متفاوت است، اما نقطه اشتراک آموزگاران خوب، شوقشان به الهام دادن به شاگردانشان است. در برنامه این هفته جهان دانش به امکانات مختلفی نگاه می کنیم که آموزگاران در گوشه و کنار جهان برای جلب شاگردانشان استفاده می کنند.

از بریتانیا شروع می کنیم که آموزگاران برای دیدن ویدیوهای تدریس یکدیگراز هم الهام می گیرند. طرح” تلویزیون آموزگار“، از روش تدریس در پنج هزار مرکز آموزشی بریتانیا فیلمبرداری کرده است. نتیجه این کار به حدی موفقیت آمیز بوده است که سایر کشور ها هم به آن تاسی کرده اند.

اینجا کلاس درس جغرافیا درمدرسه ای در شهر سانینگ دیل در جنوب غربی بریتانیاست. بزودی هزاران نفر دیگر این کلاس درس را در اینترنت خواهند دید. تهیه کننده این برنامه تلویزیونی اینترنتی می گوید:
“این برنامه بخشی از سری موسوم به ابتکارات بزرگ آموزشی است که در آن آموزگاران زبر دست به همکارانشان نشان می دهند چگونه روش تدریسشان را بهبود بخشند.”

چند هفته پیش تلویزیون آموزگاران برای فیلمبرداری با این آموزشگاه تماس گرفت. واکنش اولیه آموزگاران توام با شگفتی بود چون قرار بود روش تدریس آنها توسط هزاران نفر دیده شده و در باره آن اظهار نظر شود.

“نخستین اولویت من درس دادن به بچه هاست. می خواهم مطمئن شوم که آنها از وقتی که با هم می گذرانیم چیزی یاد می گیرند. وجود دوربین فیلمبرداری در کلاس یک قدری مزاحم بود اما بعد از مدتی به آن عادت کردیم و مثل همیشه به کارمان ادامه دادیم.”

“تلویزیون آموزگاران چشمی است که آنچه در کلاس می گذرد، ضبط می کند.
اگرآموزگار نکته ای را فراموش کند، می تواند فیلم را برگرداند و دوباره ضبط کند. می توان نتیجه کار را بارها و بارها دوره کرد.”

مقر کمپانی فیلبرداری در مرکز لندن است. فیلمها در اینجا تنظیم نهائی می شوند. اما فکراین پروژه از کجا آمده است؟

“نظر اولیه تلویزیونی که کار آموزگاران را بهتر کند، بوسیله دولت مطرح شد. چالش پیش روی ما، بوجود آوردن برنامه ای بود که قبلا مثل آن دیده نشده بود : اینکه چطور هم برنامه را جالب و دیدنی کنیم و هم از طریق نشان دادن اینکه در دیگر کلاسها چه می گذرد، کار آموزگاران را بهتر کنیم.”

تلویزیون دیجیتال آموزگاران، از پنج سال پیش بهترین روشهای تدریس را در اختیار معلمین گذاشته است. این ابتکار، در آمریکا، استرالیا و تایلند هم به کار گرفته شده است.در بریتانیا می مانیم که با تیم رایلندز که قدرت ابتکار و خلاقیت کودکان را با فناوری دیجیتال تقویت می کند.

Pictures: courtesy of Teachers TV
www.teachers.tv

تیم رایلندز یک آموزگار دبستان و مشاور آموزشی است که مسحور قابلیت کامپیوتر برای ایجاد خلاقیت است.

“بیست و پنج سال است که آموزگار هستم. چهار سال پیش پروژه بکار گیری کامپیوتر برای ترغیب کودکان به نوشتن را با دست اندرکاران شروع کردم. همه نوع برنامه را تجربه کردم و بالاخره برنامه هائی را که می خواستم پیدا کردم”.تیم برای بازی کامپیوتریش بنام “میست” شناخته می شود که هدف آن ترغیب و نشویق کودکان به نوشتن است. او معتقد است که همه آموزگاران باید با آخرین پدیده های فناوری در کارشان آشنا باشند.

“ما باید بعنوان بخشی از کارمان، با فن آوری هائی که کودکان در خانه با آن کار می کنند، آشنا باشیم. در غیر اینصورت دنیای مدرسه در مقایسه با دنیای انها در خانه راکد بنظر خواهد رسید. ما از بازیهای کامپیوتری گرفته تا وب-2 استفاده می کنیم تا جهش لازم را برای کودکان فراهم کنیم. بچه ها از بعضی از برنامه های کامپیوتری بسیار چیزها یاد می گیرند.”

کارهای گروه برای سنین دو تا نوجوانان است که به گفته او می تواند قدرت فراگیری آن کودکانی را که با متد های معمول تدریس مشگل دارند، تقویت کند.

به زنگبار در شرق آفریقا می رویم که اینبار رادیو به کمک اموزگاران آمده است.
در زنگبار مرکزی برای آموزش اموزگاران وجود ندارد و عدم دسترسی به بعضی نقاط این جزیره، کار تدریس را دشوار می کند. سازمانی بنام مرکز توسعه آموزشی برنامه ای تولید کرده است که هفته ای سه مرتبه از طریق رادیو به کودکان کودکستانی و دبستانی درس می دهد. این برنامه ها در کلاسهای واقعی ضبط
شده اندکه هم برای آموزگاران مفید است و هم برای کودکان. این برنامه ها در دویست و بیست آموزشگاه در زنگبار استفاده می شود.

“با این برنامه ها بچه ها بیشتر از درسهایشان لذت می برندر مناطقی که برق ندارد، رادیو های باتری دار آسانترین وسیله دریافت اطلاعات است.
“می خواهم این برنامه ها برای بهبود کارمان ادامه پیدا کنند.”

استفاده از رادیو که معمول ترین رسانه در تانزانیاست، نمایانگر عملی بودن ماهیت تدریس در این کشور است. بسیاری از مدارس به کامپیوتر دسترسی ندارند و استفاده از اینترنت بسیار گران است. برنامه های رادیوئی مرکز توسعه آموزشی، در دفتر مرکز در پایتخت تانزانیا توسط گروهی کارشناس آموزشی و وزارت علوم این کشورآماده می شوند .

“این برنامه ها به کار وزارت علوم کمک بسیاری کرده است. همچنین، تعداد کودکانی را که اکنون به آموزش ابتدائی دسترسی دارند از 13.8 در صد در سال 2006 به 33 درصد در سال گذشته افزایش داده است.”

فراموش نکنید که برنامه جهان دانش را می توانید در سایت ما، یورونیوز دات نت،اسلش آموزش ببینید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چند نفر از مردم اتحادیه اروپا در خطر فقر و محرومیت اجتماعی قرار دارند؟

شکست سنگین حزب حاکم فرانسه در انتخابات اروپا؛ ماکرون پارلمان را منحل کرد

حمله به سیاستمداران اروپایی در گرماگرم انتخابات؛ نخست‌وزیر دانمارک در کپنهاگ مورد سوءقصد قرار گرفت