Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

امین مالوف، برنده جایزه ادبیات پرنس آستوریاس

امین مالوف، برنده جایزه ادبیات پرنس آستوریاس
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امین مالوف، نویسنده لبنانی جایزه ادبیات پرنس آستوریاس را به خود اختصاص داد.

این جایزه برای پاداش به مجموعه آثار این نویسنده لبنانی و زحماتش برای پیشبرد فرهنگ جهانی داده شده است.

یورونیوز: امین مالوف به یورونیوز خوش آمدید.

امین مالوف: متشکرم.

یورونیوز: شما جایزه ادبیات پرنس آستوریاس را به خود اختصاص دادید، جایزه ای که بزرگترین جایزه در اسپانیا است. شما قبلا هم جوایز دیگری مانند جایزه گنکور گرفته اید. این جایزه برای شما چه معنایی دارد؟

امین مالوف : این جایزه در واقع معنی خاصی برای من دارد. من رابطه ای عمیق و قدیمی با اسپانیا دارم.اولین رمان من به نام ” شیرآفریقایی” در منطقه اندلس در اسپانیا اتفاق می افتد.

منطقه اندلس در تاریخ بشریت جایگاه خاص خودش را دارد. این منطقه مکان تلاقی تمدن های بزرگ عرب، اسلامی، اسپانیایی و اروپایی، مسیحی و یهودی است.

یورونیوز: شما از گفتگو بین تمدن ها حرف می زنید نه ازبرخورد بین آن ها ؟ آیا همینطور است؟

امین مالوف : من از برخورد بین تمدن ها حرف نمی زنم حتی اگر این جنجال ها هم واقعی باشد. آینده بشریت، رابطه طبیعی بین اقوام ا بر حسب مناقشه پایه گذاری نشده است. ما باید از این هم فراتر رویم. بشریت تا به حال از همه این ها گذشته است. برای اجتناب از مناقشه و درگیری، تمدن ها باید با هم همزیستی کنند.
یورونیوز : آیا فکر می کنید که اروپا توان آن را داشته باشد که از تنوع فرهنگی اش استفاده کند و این اندیشه را به واقعیت تبدیل کند؟

یورونیوز : آیا فکر می کنید که اروپا توان آن را داشته باشد که از تنوع فرهنگی اش استفاده کند و این اندیشه را به واقعیت تبدیل کند؟

امین مالوف: اروپا باید نمونه باشد. اروپا توانایی این را دارد. باید به آدم ها بخصوص به جوان ها بگوییم برای رسیدن به یک همزیستی مسالمت آمیز و با ثبات با هم همکاری و تلاش کنند.

یورونیوز: شما چهارده کتاب نوشته اید. در تمام نوشته های شما، از تحمل و مصالحه صحبت می شود. گویا شما یک پیامی برای مردم دارید. شما فکر نمی کنید که دیدگاهی آرمانگرایانه نسبت به جهان دارید؟

امین مالوف: این دیدگاه ممکن است آرمانگرایانه باشد. ما به چنین دیدگاهی احتیاج داریم. جهان تغییر کرده ولی طرزفکر مردم عوض نشده است.

یک شاعر عرب قرن هفتم می گوید: “اگر من زمین را آفریده بودم، زمین از آن من بود و همه انسان ها هم از نزدیکان من بودند. فکر می کنم ما باید قبول کنیم که بشریت و جهان سرنوشتشان یکی است.”

یورونیوز: شما از اروپا انتقاد می کنید و می گویید که در رابطه با کشورهای دیگر پایبند اصول اخلاقی نیست؟

امین مالوف: اروپا عمیقا به ارزش هایش معتقد است ولی ارزش هایش را دررابطه با دیگران به کار نمی گیرد.به طور مثال انگلستان در هند یک چهره دارد و در انگلستان تصویر دیگری. فرانسه در فرانسه یک تصویر ازخودش دارد و در الجزایر، تصویری دیگر. همانطور که بلژیک در بلژیک و در کنگو دو تصویر مختلف دارد. آمریکا در کشور خودش مهد آزادی است ولی در آمریکای جنوبی چهره دیگری دارد .

یورونیوز: شما در باره نقش آمریکا درعراق چه می گویید ؟

امین مالوف: مثل همه جا. کشور هایی که ارزشهای زیادی دارند، باید بتوانند هم در کشورخودشان وهم در رابطه شان با دیگر کشورها این ارزشها را به عمل تبدیل کنند.

یورونیوز: مثل آنکه روزی که مجسمه صدام درعراق به پایین افتاد، شما گریه کردید؟

امین مالوف: نه. من روزی که درگیریهای مذهبی را در عراق دیدم ،گریه کردم. خیلی غصه خوردم.

یورونیوز: در بحران مالی جهانی شما به سرمایه داری حمله کردید و آن را سرمایه داری افراطی خواندید که باعث همه فاجعه هاست. این کدام امین مالوف بود؟ امین مالوفی که در دوران نوجوانی در دفتر مدرسه اش داس و چکش می کشید؟

امین مالوف: نه. شکست دولتهای کمونیستی با سقوط دیوار برلین اتفاق افتاد. این یک درس تاریخی بود که نباید آن را فراموش کنیم. راه حل، یک نوع نظام سرمایه داری است، البته نه هر نظامی.

این نظام سرمایه داری نیست که اقتصاد جهانی را به مانند قمارخانه می بیند، این فقط گروهی از مردمند که با سرمایه و پول آدم ها بازی می کنند.

ما به یک نظام سرمایه داری احتیاج داریم که به ارزشهای انسانی احترام بگذارد.

یورونیوز:از خودتان برایمان بگویید، شما لبنانی ،مسیحی، عرب یا فرانسوی هستید؟

امین مالوف: قصه ای می گویم: روزی کسی از یک زن روستایی پرسید کدامیک از فرزندانت را بیشتر دوست داری؟ جوا ب داد می خواهم آن فرزندی که بیمار است معالجه بشود و ان فرزندی که غایب است، برگردد.

من هم به شما همین جواب را می دهم ، من اهل آنجا هستم که درد و رنج بر آن حاکم است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

راست‌های افراطی فرانسه و جنگ اوکراین؛ باردلا: به کی‌یف موشکی که خاک روسیه را هدف بگیرد نمی‌دهم

شایعه «مرد بودن همسر ماکرون»؛ عاملان افترا رسما محاکمه می‌شوند

راست افراطی فرانسه در پی اکثریت پارلمانی؛ جردن باردلا چه نسخه‌ای برای حکمرانی پیچیده است؟