محتوای این برنامه در حوزه جغرافیایی شما در دسترس نیست

هتل سیار و شناور در دریا با قابلیت تولید برق

نگارش از یورونیوز فارسی
هتل شناور   -   کپی رایت  Hayri Atak Architectural Design Studio (HAADS) By Maeve Campbell Updated: 13/04/2021 - 15:39 SHARE THIS ARTICLE

یک هتل شناور و سازگار با محیط زیست که برق مورد نیاز‌ش را از چرخش توربین‌های خود تامین می‌کند، در قطر در حال ساخته شدن است.

این سازه که توسط شرکت ترکیه‌ای طراحی معماری «هیاری اتک» طراحی شده متحرک خواهد بود به این معنی که می‌تواند از مکانی به مکان دیگر برود و موقعیت جغرافیایی ثابتی نداشته باشد.

ساختن هتل شناور در ماه مارس ۲۰۲۰ آغاز شده است و ناظران پروژه امیدوارند تا سال ۲۰۲۵ آن را به بهره‌برداری برسانند.

نمای داخلی از هتل شناور Hayri Atak Architectural Design Studio (HAADS)

این هتل با اصل اتلاف صفر انرژی در مرکز آن طراحی شده است و مهندسان می‌گویند به گونه‌ای آن را ساخته‌اند که کمترین اتلاف انرژی را داشته باشد.

این سازه با چرخش به دور خود در طول روز انرژی الکتریکی مورد نیاز خود را تامین می‌کند. حرکت دورانی هتل البته باعث سرگیجه افراد هتل نخواهد شد، چرا که چرخش ۳۶۰ درجه‌ای آن بسیار آهسته است و زدن هر دور کامل ۲۴ ساعت طول می‌کشد.

منظره هوایی از هتل شناور Hayri Atak Architectural Design Studio (HAADS)

طراحان هتل می‌گویند این سازه را در مناطقی با جریان مداوم آب مستقر خواهند کرد تا از چرخش دائمی توربین‌ها اطمینان حاصل شود.

نحوه تامین انرژی هتل اصطلاحا «چتر و توربین بادی با محور عمودی» (VAWTAU) گفته می‌شود که مانند یک توربین دو منظوره عمل می‌کند؛ توربین بادی در محور عمودی و یک پنل چترمانند خورشیدی روی سقف که در مناطق ساحلی از آفتاب بهره خواهد گرفت.

در این هتل یک سامانه نیز آب باران را از روی سقف جمع کرده و برای مصارف داخلی، شستشو، توالت‌ها و غیره به کار می‌گیرد.

Advertisement
Advertisement

این هتل متحرک که با رعایت اصل حداقل اتلاف انرژی طراحی شده است ۳۵ هزار متر مربع مساحت دارد و با برخورداری از ۱۵۲ اتاق، مجهز به استخرهای سرپوشیده و سرباز، سونا، جکوزی، سالن بدن‌سازی، زمین گلف و دیگر امکانات تفریحی است.

نمای درونی از هتل شناور Hayri Atak Architectural Design Studio (HAADS)

ایده ساخت اقامتگاه‌های آبی ایده تازه‌ای نیست و پیش از این هتل‌های دیگری در مقیاس کوچک‌تر در گوشه و کنار جهان ساخته شده‌اند. با این حال طراحان پروژه می‌گویند هیچکدام تا کنون اینگونه شناور و سازگار با طبیعت نبوده و از انرژی‌های نو استفاده نمی‌کردند.

هتل لوتا پونتا کارکول آکوا در آب‌های پاناما یکی از این اقامتگاه‌ها است که افراد می‌توانند در طول اقامت در آن از نزدیک تجربه با دلفین‌ها را داشته باشند.

هتل آبی مانتا ریسورت در تانزانیا @sophiavmai / The Manta Resort

تفرجگاه مانتا در جزیه پمبای تانزانیا نیز یکی دیگر از این هتل‌ها به شمار می‌رود. گردشگران می‌توانند در نزدیکی تپه‌های مرجانی بکر در آب‌های اقیانوس هند روز خود را سر کنند و چشم‌انداز جنگل یکدست را نیز در پیش چشمان خود داشته باشند.

تفرجگاه پونتاکاراکل در پاناما

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید