Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گشت‌وگذار در آذربایجان؛ نگاهی به مرغوب‌ترین چارقدهای رنگین ابریشم

گشت‌وگذار در آذربایجان؛ نگاهی به مرغوب‌ترین چارقدهای رنگین ابریشم
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از Cinzia Rizziیورونیوز
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

چارقد موسوم به کل‌آقایی یکی از معروفترین روسری‌های ابریشمی است که هنوز هم به دست استادکاران ماهر روستای بسگل آذربایجان ساخته می‌شود.

آگهی

بسگل، روستای کوچکی است پنهان در دل کوه‌های آذربایجان، و در مسیر جادهٔ بزرگ ابریشم، که زمانی مکانی مهم در صنعت ابریشم‌بافی این کشور بوده است. 

پس جای تعجب نیست که این روستا زادگاه چارقد‌های رنگین آذری موسوم به کل‌آقایی باشد؛ روسری ابریشمینی که از قدیمی‌ترین سرپوش‌های جهان است. این چارقدها در آذربایجان نماد زیبایی، حرمت، وفا، و مظهر فرهنگ و سنت‌اند.

در این قسمت از برنامهٔ گشت‌وگذار در آذربایجان، چینسیا ریتزی، خبرنگار یورونیوز با یکی از معدود استادان زندهٔ این فن آشنا می‌شود و به تماشای رنگرزی این پارچهٔ گران‌بها به شیوهٔ چاپ باتیک می‌نشیند. 

چینسیا در ادامه به شِکی، شهر باستانی دیگری در امتداد راه ابریشم می‌رود. این گوهر تاریخی که زمانی پایتخت خانات قدرتمند شکی بوده، هنوز یادگار ثروتی است که صنعت ابریشم در دوران گذشته نصیب این خطه کرده است.

یکی از جاهای دیدنی این شهر، اقامتگاه تابستانی خاندان شکی است، که تزئینات ظریف و شیشه‌کاری‌های رنگی زیبایی دارد و در سیاههٔ میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسیده.  و سرانجام این‌که شهر شکی را نباید بدون چشیدن حلوای معروف آن ترک کرد.

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

برگزاری اجلاس «اسپکا»؛ کشورهای آسیای مرکزی به قطب ترابری منطقه تبدیل می‌شوند؟

سیاحت در آذربایجان؛ طعم عسل کوه‌پایهٔ قفقاز و پیاده‌روی در جنگل انبوه

سیاحت در آذربایجان؛ دیدنی‌های ایچی‌شهر در مرکز باکو