Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

رونمایی از طرح مرز دیجیتال؛ مجوز الکترونیکی سفر به بریتانیا چیست؟

مسافران در فرودگاه هیثرو لندن به تاریخ سیزدهم ژوئیه ۲۰۲۲.
مسافران در فرودگاه هیثرو لندن به تاریخ سیزدهم ژوئیه ۲۰۲۲. Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بریتانیا قصد دارد تا پایان سال ۲۰۲۳ سامانه‌‌ موسوم به «مجوز الکترونیکی سفر/ETA» را اجرایی کند. این سامانه بخشی از برنامه بلند مدت‌تر این کشور برای دیجیتالی کردن تمامی مرزهای خود تا سال ۲۰۲۵ است.

آگهی

تا چندی دیگر مسافرانی که از اقصی نقاط جهان قصد سفر به بریتانیا را داشته باشند به زودی باید قبل از هر کاری درخواستی مبنی بر مجوز ورود به این کشور را در یک سامانه ثبت کنند.

وزارت کشور بریتانیا روز گذشته از طرحی رونمایی کرد که به موجب آن، به تدریج کلیه مسافران ورودی به کشور می‌بایست در ابتدا از طریق سامانه‌ای الکترونیکی احراز هویت شوند. 

بریتانیا قصد دارد تا پایان سال ۲۰۲۳ سامانه‌‌ی موسوم به «مجوز الکترونیکی سفر / ETA» را اجرایی کند. این سامانه بخشی از برنامه بلند مدت‌تر این کشور برای دیجیتالی کردن تمامی مرزهای خود تا سال ۲۰۲۵ است.

چگونه برای مجوز الکترونیکی سفر برای ورود به بریتانیا اقدام کنم؟

مسافرانی که قصد سفر به بریتانیا را دارند در ابتدا باید یک فرم درخواست آنلاین پر کنند. به گفته دولت این کشور، اکثر متقاضیان می‌توانند با استفاده از یک اپلیکیشن بر روی تلفن همراه، درخواست خود را ارايه دهند.

شما به یک گذرنامه معتبر از یک کشور واجد شرایط، جزئیات سفر، یک آدرس ایمیل و یک کارت اعتباری یا کارت بانکی نیاز دارید. همچنین شما باید به یک سری سوال هم پاسخ دهید.

این سامانه هم همچون سامانه مجوز الکترونیکی سفر آمریکا، هزینه کمی هم بابت فرآیند درخواست دارد. البته هنوز مشخص نیست که چقدر باید پرداخت کرد، اما هزینه طرح‌های مشابه در کشورهای دیگر بین پنج تا ۲۰ یورو متغیر است و بریتانیا نیز گفته است که مبلغ درخواستی احتمالا در همین حدود خواهد بود.

به مسافران توصیه می‌شود حداقل چند روز قبل از سفر درخواست خود را ثبت کنند و ظرف ۷۲ ساعت نیز تاییدیه برای آن‌ها ارسال خواهد شد.

این روش جدید برای اولین بار مشمول اتباع کدام کشورها می‌شود؟

مسافران قطری از اکتبر ۲۰۲۳ در زمره نخستین افرادی خواهند بود که مشمول طرح جدید مجوز الکترونیکی بریتانیا می‌شوند.

گروه بعدی مسافرانی از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و اردن خواهند بود که از فوریه ۲۰۲۴ می‌توانند از این طریق به بریتانیا سفر کنند.

به همین منوال بقیه کشورها هم به این فهرست اضافه خواهند شد تا اینکه مجوز الکترونیکی از پایان سال ۲۰۲۴ میلادی به یک الزام تبدیل خواهد شد.

آیا با این وجود باز هم برای ورود به بریتانیا به ویزا نیاز دارم؟

مجوز الکترونیکی به خودی خود نمی‌تواند حکم ویزا یا روادید سفر را داشته باشد، اما اجازه ورود به کشور را می‌دهد. همه مسافرانی که در حال حاضر نیازی به درخواست ویزا ندارند، باید قبل از سفر این مجوز الکترونیکی را دریافت کنند.

هنوز فهرست کامل کشورهای واجد شرایط منتشر نشده است، اما مسافران آمریکایی، کانادایی، استرالیایی و احتمالا اروپایی برای ورود به بریتانیا باید حتما این مجوز را داشته باشند.

اگر قبل از سفر خود درخواست خود را ثبت نکنید، ممکن است جریمه شوید. دارندگان گذرنامه‌های بریتانیا و ایرلند نیازی به انجام این کار و ثبت اطلاعات خود ندارند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اتباع کشورهایی که تفاهم‌نامه ورود بدون ویزا با بریتانیا را ندارند همچنان باید برای روادید مناسب و البته مجوز الکرونیکی سفر درخواست دهند.

مجوز الکترونیکی سفر شما تا شش ماه یا دو سال با ویزای معتبر بریتانیا معتبر خواهد بود. این بدان معناست که در صورت بازدید مجدد از بریتانیا در بازه زمانی معتبر، نیازی به درخواست مجوز جدید برای سفر نخواهید داشت.

آسوشیتدپرس
مسافری در فرودگاه لندن به تاریخ پانزدهم اوت ۲۰۲۲.آسوشیتدپرس

چرا بریتانیا چنین طرحی را اجرایی می‌کرد؟

مجوز الکترونیکی سفر بخشی از برنامه بریتانیا برای دیجیتالی کردن مرزهای خود در فرودگاه‌های این کشور تا پایان سال ۲۰۲۵ است.

با این حساب، مسافران ممکن است بدون استفاده از گیت الکترونیکی گذرنامه یا حتی بدون اینکه صحبتی با مامور مرزی داشته باشند بتوانند وارد این کشور شوند. در عوض، باید قبل از سفر، عکسی از خود آپلود کرده و به وزارت کشور بریتانیا ارسال کنند.

آگهی

به گفته روزنامه بریتانیایی تایمز، برای تحقق این مهم، می‌توان از فناوری تشخیص چهره استفاده کرد. بدین ترتیب مسافران بین‌المللی باید قبل از پرواز، جزئیاتی مانند عکس‌های چهره‌شان را از طریق طرح جدید مجوز سفر الکترونیکی /Electronic Travel Authorisation» ارسال کنند.

دولت بریتانیا روز سه‌شنبه هفتم مارس نیز جزییاتی از لایحه قانون جدید این کشور را اعلام کرد که به موجب آن مهاجرانی که از مسیرهای غیررسمی وارد این کشور می‌شوند از حق ارائه درخواست پناهندگی محروم خواهند شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا بی‌بی‌سی طرح حمله بریتانیا به فالکلند را برغم خشم مارگارت تاچر پیش از آغاز عملیات رسانه‌ای کرد؟

راستی‌آزمایی یک ادعا؛ آیا برکسیت عامل اختلال در زنجیره تامین میوه و سبزیجات در بریتانیا است؟

انتقال پناهجویان از بریتانیا به رواندا؛ دیوان عالی با طرح دولت موافقت کرد