Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ماموریت روزتا؛ فصل جدیدی از دانش بشر درباره شکل گیری حیات

ماموریت روزتا؛ فصل جدیدی از دانش بشر درباره شکل گیری حیات
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ماموریت روزتا نگاه ما را نسبت به دنباله دارها تغییر داده و چشم انداز جدیدی از منشاء حیات را ایجاد کرده است. کاوشگر فیله موفق به کشف مولکولهای آلی روی

آگهی

ماموریت روزتا نگاه ما را نسبت به دنباله دارها تغییر داده و چشم انداز جدیدی از منشاء حیات را ایجاد کرده است. کاوشگر فیله موفق به کشف مولکولهای آلی روی سطح دنباله دار «چوری» شده است. این مولکولها ابتدایی ترین ساختارهای سازنده حیات هستند و حال، محققان آژانس فضایی اتحادیه اروپا خود را برای آخرین بخش این سفر هیجان انگیز آماده می کنند.

دنباله دار «چوری» بتازگی به نقطه «حضیض خورشیدی» یا «پری هلیون» رسید که نزدیکترین نقطه مدار بیضوی دنباله دار به دورخورشید است. دنباله دار هر ۶ سال و نیم یک بار به این نقطه که ۱۸۶ میلیون کیلومتر با خورشید فاصله دارد می رسد.

در این نقطه، انرژی خورشیدی یخهای موجود در سطح دنباله دار را گرم و آنها را تبدیل به گرد وغبار و گاز می کند. به همین دلیل روزتا فاصله اش را از دنباله دار بیشتر کرده است تا از این فوران های گردوغبار در امان بماند.

آخرین باری که کاوشگر فیله از طریق روزتا، سفینه مادر با زمین تماس برقرار کرد، نهم ماه ژوییه(سیزدهم تیرماه) بود. از آن موقع، فاصله اش با مدارگرد (روزتا) خیلی زیاد شده است وارتباط با آن ممکن نیست.

برقراری ارتباط دوباره با فیله و مخابره دستور به آن بر عهده دانشمندانی است که در مرکز کنترل فیله در کلن آلمان کار می کنند. تا بیست و یکم ماه سپتامبر ( ۳۰ شهریورماه) فرصتهای دیگری برای تماس با فیله وجود خواهد داشت و در این صورت آخرین فرصتها برای انجام چند آزمایش مهم دیگر فراهم می شود

مأموریت فضایی روزتا که در سال ۲۰۰۴ آغاز شد، و قرار بود دسامبر امسال تمام شود، ۹ ماه دیگر، یعنی تا پایان سپتامبر ۲۰۱۶ تمدید شده است. به این ترتیب حجم عظیم داده ها که تا کنون جمع آوری شده و تحلیل آنها هم سالها به طول خواهد انجامید، باز هم بیشتر خواهد شد.

با این حال، فرصت تنگ است، چون دنباله دار از خورشید دور می شود و نور خورشید برای شارژ باتری های روزتا و فیله کافی نخواهد بود.

تیم آژانس فضایی اتحادیه اروپا که یک سال پیش روزتا را به میعادگاه خود با دنباله دار رساند، برای پایان مأموریت فضاپیمای مدارگرد و چگونگی پیوستن آن به سیارک نشین «محبوبش» تصمیمهایی گرفته است.

آندریا آکوماتزو، مدیر پرواز روزتا در اینباره می گوید: «برای چند هفته آخر این مأموریت فضایی قصد داریم فضاپیما را روی مداری مارپیچی به سوی سطح دنباله دار بفرستیم. در نتیجه خیلی به دنباله دار نزدیک می شویم و فاصله فضاپیما با دنباله دار از ۱۰ کیلومتر هم کمتر خواهد شد. به احتمال زیاد خواهیم توانست تصاویر خیره کننده ای از فواصل نزدیک بگیریم. در آخر هم فضاپیما را رها خواهیم کرد تا روی سطح بیافتد یا بنشیند یا محکم به سطح برخورد کند و متلاشی شود.»

تازه هایی از فضا

در این بخش اخبار تازه از فضا و فناوری هایی فضایی را مرور می کنیم.

نسل جدید پرتابگرهای آریان ۶

خانواده جدیدی از پرتابگرهای آریان ۶ در راه است. سازمان فضایی اتحادیه اروپا با شرکت “ایرباس سافران لانچرز” و آژانس فضایی فرانسه قراردادی برای طراحی و ساخت موشک های آریان ۶ و پرتابگرهای کوچک موسوم به وگا سی امضا کرده است.

مغناطیس ابررسانا برای حفاظت فضانورد از تابشهای فضایی

گروهی از محققان سرن سوییس با پروژه اروپایی موسوم به “حفاظ ابررسانا برای تابش فضایی” در طراحی و ساخت مغناطیس ابررسانا برای حفاظت از فضانوردان در برابر تابشهای فضایی همکاری می کنند. این فناوری شبیه به فناوری ای است که در برخورددهنده بزرگ هادرونی (بزرگترین و پر انرژی ترین شتاب دهنده پیچیده ذرات در جهان) به کار می رود.

آلبوم موسیقی فضایی کریس هدفیلد

کریس هدفیلد فضانورد کانادایی که به دلیل اجرای آهنگ دیوید بوی «شگفتی فضایی» معروف شده است در ماه اکتبر آلبومی به نام «نشست های فضا: ترانه هایی از قوطی حلبی» به بازار عرضه خواهد کرد. این البوم شامل یازده آهنگ است که که او هنگامی که در سال ۲۰۱۳ فرمانده ایستگاه فضایی بوده، نوشته و خوانده و گیتارش را نواخته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانشکده فضانوردی؛ برنامه ریزی دوباره مغز فضانورد پس از بازگشت به زمین

فرود «اودیسئوس» روی ماه؛ آمریکا پس از نیم قرن بار دیگر به ماه بازگشت

کشف یک «اَبَر زمین» در فاصله تنها ۱۳۷ سال نوری از زمین