کنگره رهبران ادیان در قزاقستان برای مقابله با افراط گرایی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
کنگره رهبران ادیان در قزاقستان برای مقابله با افراط گرایی

خشونت به نام دین به موضوعی اضطراری در سطح جهان تبدیل شده و بحث زیادی در مورد نحوه مقابله با آن در گرفته است.

کنگره اخیر رهبران مذهبی جهان در آستانه، پایتخت قزاقستان نمونه ای از تلاشهای انجام شده برای یافتن راه حل های این مشکل است.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد در این کنگره گفت: «معضل خشونت به نام دین نیازمند اقدام هماهنگ دولتها، اجتماعات مذهبی، جامعه مدنی و رسانه ها است.»

یکی از نگرانی های موجود این است که نیروهای امنیتی اغلب در مبارزه با افراط گرایی تنها هستند.

در عین حال، سید محمد موسوی، از اعضای لیگ اسلامی جهانی اهل بیت می گوید: «ما باید با ریشه های آن مقابله کنیم که ریشه آن هم در نوعی جهان بینی است که با کج فهمی از دین گسترش یافته است. راه حل تنها حملات امنیتی و نظامی نیست. خیر، ما باید از طریق مقابله با این جهان بینی غلط با آن مبارزه کنیم.»

این امر به معنای رد علنی پیام های افراط گرایانه توسط ادیان و نشان دادن الگوهایی از روابطشان، چه درونی و چه با یکدیگر است.

خالد عکاشه، از اعضای شورای گفتگو بین ادیان در واتیکان می گوید: «آنچه ما می گوییم و تدریس می کنیم و می نویسیم و وعظ می کنیم باید علیه افراط گرایی و خشونت باشد و در همین حال با قدرت از عدالت گستری دفاع کنیم.»

اسحاق یوسف، خاخام ارشد سفاردی های اسرائیل می گوید: «همه باید دست به عمل بزنند و تنها حرف نزنند، امری که در مورد رهبران دینی بیشتر هم صادق است. این وظیفه ما است که الگویی برای مردمانمان باشیم.»

نورلان آسانوف، رهبر مذهبی منطقه شرق قزاقستان می گوید: «وقتی رهبران دینی با یکدیگر گفتگو نمی کنند یکدیگر را به بی تقوایی، بی ایمانی، یا ایمانی اشتباه در درون دین خودشان متهم خواهند کرد. سپس نبردهای درونی شخصی پدید می آید که به جنگ بین مردمان ختم می شود.»

در همین حال عده ای نیز معتقدند که باید به آموزش جوانان و کاهش فقر و بی عدالتی توجه کرد و همچنین به مبارزه با مبلغان افراط گرایی از جمله بر روی اینترنت پرداخت.

طالب محمد شحی، مشاور امور اسلامی از امارات عربی متحده می گوید: «هر کس که نظری و اعتقادی دارد می تواند هر آنچه خواست را ضبط و در سراسر جهان پخش کند. این مسئله مشکل بزرگی در جامعه ما است.»

کالا آشاریا، از اعضای موسسه آموزشی سمیا ویدیاویهار در هند می گوید: «آنچه رهبران سیاسی باید انجام دهند شناسایی اردوگاه هایی نظامی است که در آنها نبرد علیه سایر ادیان به جوانان آموزش داده می شود و در آنها جوانان مغزشویی می شوند. این اردوگاه ها باید ممنوع شوند.»

کلیسای ارتدوکس روسیه یکی از نهادهای دینی است که از سال ۲۰۰۸خواستار تشکیل یک تشکیلات ویژه در سازمان ملل متحد برای حل این مشکل شده بود.

دمیتری سافوف، رئیس نهاد تماسهای بین ادیان می گوید: «متاسفانه صدای ما شنیده نشد و موضع ما مورد حمایت قرار نگرفت. شاید اگر در آن زمان از پیشنهاد ما حمایت شده بود، افراط گرایی تا این حد امروز گسترش نیافته بود.»

در حالی که فشارها برای یافتن راه حل های مقابله با افراط گرایی افزایش یافته است، دبیر کل سازمان ملل متحد به اعضای کنگره برگزار شده در آستانه گفت که او در سال جاری طرح عمل جهانی جدیدی در مورد این موضوع را اعلام خواهد کرد.

لینکهای مفید:

- بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد:
:http://www.un.org/sg/

- کنگره رهبران ادیان جهان:
http://www.religions-congress.org/index.php?lang=english

- لیگ اسلامی جهانی اهل بیت:
http://www.wabil.com/index.php

- شورای گفتگو بین ادیان در واتیکان:
http://www.vatican.va/roman_curia/pontifical_councils/interelg/index.htm

- روابط خارجی کلیسای ارتدوکس روسیه:
https://mospat.ru/en/

- خاخام ارشد سفاردی های اسرائیل:
http://www.crihl.org/

- موسسه آموزشی سمیا ویدیاویهار در بمبئی در هند:
https://www.somaiya.edu/

- اداره کل امور اسلامی در امارات عربی متحده:
http://www.awqaf.gov.ae/?Lang=EN

- پروژه گفتگو بین ادیان یونسکو:
http://www.unesco.org/new/en/culture/themes/dialogue/intercultural-dialogue/interreligious-dialogue/

- آکادمی دیپلماسی فرهنگی:
http://www.culturaldiplomacy.org/academy/index.php?en_historical-examples

- فهرست سازمان های جهانی گفتگوی بین ادیان:
http://folk.uio.no/leirvik/Chrismusint.html