مهاجران بدون مدرک هویت در اروپا؛ قربانیان قاچاقچیان انسان

مهاجران بدون مدرک هویت در اروپا؛ قربانیان قاچاقچیان انسان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آنچه در ابتدا یک فرصت شغلی به نظر می رسد به یک جهنم تبدیل می شود. قربانیان برای کار و زندگی شان به قاچاقچیان خود وابسته می شوند.

آگهی

اگر می خواهید چهره مدرن برده داری را ببینید، تنها کافی است سری به متروی بروکسل بزنید. دیوارهای ایستگاه آرت-لوآ حاصل کار پناهجویان بدون اوراق هویت است. آوارگانی چون محمد که ماه ها در شرایط طاقت فرسا و با دستمزد روزانه ۵۰ یورو برای باسازی این ایستگاه تلاش کرده اند.

محمد مهاجری از کشور مراکش است. او درباره کارش می گوید: «آن‌ها زمانی ما را به کار می گیرند که کار برای دیگران سخت و غیرقابل تحمل است. یک بار من سه بازه ۸ ساعته، پشت سر هم کار کردم. یعنی ۲۴ ساعت بدون وقفه. اگر اعتراض کنی، امکان اخراجت وجود دارد. پس مجبور می شوی ادامه دهی. زندگی روزمره ما سراسر از ترس و وحشت است.»

Agm
ایستگاه آرت-لوآAgm

براساس آخرین گزارش شورای اروپا، قاچاق انسان برای بهره‌کشی کاری در سراسر اروپا در حال افزایش است.

اغلب قربانیان، مهاجرین بدون مدرک هویت هستند، اما همه گروه های آسیب پذیری که در شرایط اقتصادی ضعیف زندگی می کنند نیز در معرض خطر هستند.

آنچه در ابتدا یک فرصت شغلی به نظر می رسد به یک جهنم تبدیل می شود. قربانیان برای کار و زندگی شان به قاچاقچیان خود وابسته می شوند.

بیشتر بخوانید: آلمان؛«هفت دروغی» که قاچاقچیان به پناهجویان می گویند

قربانیان با وجود تهدید و خشونت به کار خود ادامه می دهند و به ندرت درباره شرایط خود حرف می زنند. ترس از اخراج از کشور و انتقام جویی قاچاقچیان آنان را به سکوت وا می دارد.

در این شرایط، انجمن هایی چون انجمن سوریه در بلژیک وجود دارد که با ارائه سرپناه به قربانیان قاچاق انسان، سعی در یاری رساندن به این افراد دارد. مدیر انجمن سوریه، کریستین مولر به یورونیوز می گوید: «به علت افزایش تعداد مهاجران بدون مدارک هویتی و رکود اقتصادی در اروپا، بهره برداری از این افراد برای کار در مقابل هیچ افزایش زیادی داشته است.»

رویترز
پناهجویان در کنار خودروی انجمن حمایتی «سرزمین پناهندگی»رویترز

بلژیک به علت مراکز پذیرش تخصصی قربانیان و قوانین ویژه نمونه خوبی در مبارزه با قاچاق انسان به شمار می رود.

دادستان شهر لیژ، فردریک کورتز به یورونیوز توضیح می دهد که اغلب با پرونده های قاچاق انسان بر خورد می کند و یکی از مشکلات رسیدگی به این نوع پرونده ها حرف های متناقض قربانیان است. کورتز می گوید:« قربانیان به علت آسیب‌های روانی ناشی از زندگی در شرایط سخت، نمی توانند زندگی خود را توضیح دهند. وکلا از موقعیت سوء استفاده کرده و می گویند که شهادت قربانیان قابل اعتماد نیست.»

رویترز
چادر پناهجویان در کنار کانال سن مارتین در پاریسرویترز

او معتقد است برای پایان دادن به قاچاق انسان به اروپا باید سیاست های کیفری را در سرتاسر این قاره اصلاح کرد و بهبود بخشید. سازمان‌های مردم نهاد، اتحادیه های کارگری و بخش خصوصی نیز باید در این زمینه با یکدیگر هماهنگ باشند و همکاری کنند.

بیشتر بخوانید:

آلمان دادن اقامت به خانواده پناهجویان را سخت‌تر می‌کند

گزارش ویژه یورونیوز از خشونت بی سابقه پلیس علیه پناهجویان در کاله

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نجات‌دهنده کودک اهل تونس نتوانست تابعیت فرانسوی بگیرد

آغاز انتخابات پارلمانی در کرواسی؛ رئیس جمهور منتقد اروپا در سودای نخست‌وزیری است

جنجال فرهنگی در لهستان؛ مشق شب دانش‌آموزان حذف می‌شود