سازمان ملل با توافق ترکیه و اتحادیه اروپا مخالف نیست

سازمان ملل با توافق ترکیه و اتحادیه اروپا مخالف نیست
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خبرنگار ما شاندور ژیروش از یان الیاسون، معاون دبیر کل سازمان ملل متحد پرسیده است که آیا توافق اتحادیه اروپا و ترکیه در زمینه پناهجویان با موازین حقوق

آگهی

خبرنگار ما شاندور ژیروش از یان الیاسون، معاون دبیر کل سازمان ملل متحد پرسیده است که آیا توافق اتحادیه اروپا و ترکیه در زمینه پناهجویان با موازین حقوق بشر همخوانی دارد یا نه.

یان الیاسون، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد: حقوق بشر البته به معنی فراهم کردن شرایط زندگی مناسب برای مهاجران و پناهجویانی که در این زمان به اروپا می آیند هم هست. من فکر می کنم هدف این توافق ایجاد رویه بهتری برای پذیرش مهاجران و پناهجویان است.

یورونیوز: راه حل فرستادن پناهجویان به ترکیه بسیار مورد انتقاد است. نظر شما در مورد این بخش از توافق اتحادیه اروپا و ترکیه چیست؟

یان الیاسون: مهم آن است که همیشه یک ارزیابی فردی وجود داشته باشد. یعنی باید مطمئن شد که مثلا در این مورد، افرادی که به ترکیه فرستاده می شوند، قرار نیست به سوریه بازگردانده شوند. ما داریم در این مورد تحقیق می کنیم اما تاکنون هیچ نشانه ای از چنین قصدی پیدا نکرده ایم. شایعاتی در این مورد هست ولی مهم این است که از اصول کنوانسیون ۱۹۵۱ پناهندگان تخطی نشده است.

یورونیوز: کمی هم در مورد ریشه های عمیق تر بحران مهاجران صحبت کنیم. آیا راه حل پایداری برای پایان دادن به جنگ سوریه در آینده نزدیک برای شما متصور است؟

یان الیاسون: بدبختانه هفته پیش نتیجه منفی حاصل شد. شاهد افزایش درگیری ها در اطراف حلب، دمشق و ادلب بودیم و این بسیار نگران کننده است. امیدواریم طرف های درگیر در منطقه و قدرت هایی که می توانند تأثیرگذار باشند بگویند که درگیری ها را کاهش دهند. ما نباید فرصت های گفتگو را از دست بدهیم. هفته ها گفتگو کردیم و امید بسیاری داریم که بتوانیم در همین مسیر به یک راه حل سیاسی دست پیدا کنیم. بازگشت به جنگ یک فاجعه تمام عیار خواهد بود. ممکن است وضع از این هم بدتر شود. پس باید این روند منفی را متوقف کنیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تجربه‌های اروپایی؛ چگونه کشورها از زنان قربانی خشونت خانگی حمایت مالی، درمانی و حقوقی می‌کنند؟

افشای مفاد پیش‌نویس کمیسیون اروپا؛ از جرم انگاری تبلیغ مهاجرت تا دو برابر شدن مجازات زندان قاچاقیان

دیوان دادگستری اتحادیه اروپا مجوز ممنوعیت استفاده کارمندان زن از حجاب را در بخش دولتی صادر کرد